کاهش ۵۳ درصدی بارش‌ها در حوضه آبریز مرکز، جنوب و شرق

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده انتهای بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که وضعیت بارش‌ها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق افزایش یافته و حوضه‌های مرکز، جنوب و شرق کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای داده‌های تجمعی سه‌ماهه از ابتدای آذر تا انتهای بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که در این دوره وضعیت بارش‌ها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از متوسط بلندمدت خواهد بود و برای سایر حوضه‌های آبریز درجه ۲ کشور، کمتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی ‌شده است.

وضعیت بارش آذر ماه ۱۴۰۰ در بیشتر حوضه‌های آبریز واقع در مرکز، جنوب و شرق کشور کمتر از متوسط بلندمدت و در سایر حوضه‌های آبریز بیشتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی انجام‌شده برای حوضه آبریز اصلی مرزی شرق بیانگر آن است که این حوضه تنها حوضه‌ای است که کاهش بارش ۵۳ درصدی را دارد و میزان بارش آن به ۴ میلی‌متر خواهد رسید درحالی‌که متوسط دوره بلندمدت آن ۹ میلی‌متر بوده است.

همچنین در آذرماه امسال ۸ حوضه آبریز درجه دو کشور شامل رودخانه‌های بین سفیدرود و هراز، قره‌سو و گرگان، هامون و جازموریان، پترگان و خواف، هامون، هیرمند، بندرعباس، سدیج، کل، مهران و مسیل‌های جنوبی، مند، کاریان و خنج هم با کاهش بارش روبرو هستند.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر در آذرماه ۴۴ میلی‌متر است درحالی‌که در دوره بلندمدت این حوضه ۴۵ میلی‌متر بارش داشته که کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

گرچه حوضه آبریز اصلی دریای خزر در آذرماه کاهش بارش کمی نسبت به دوره بلندمدت دارد درعین‌حال حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه بارشی ۴۴ میلی‌متری را تجربه می‌کند که نسبت به دوره متوسط بلندمدت که ۳۹ میلی‌متر بارش را خواهد داشت با رشد ۱۲ درصدی همراه خواهد بود.

بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی در آذرماه ۱۵ میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش ۲۱ میلی‌متری کاهش ۲۶ درصدی را خواهد داشت.

حوضه آبریز اصلی قره قوم تنها حوضه آبریزی که رشد بارش ۶۰ درصدی در آذرماه دارد

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی قره قوم در آذرماه ۳۳ میلی‌متر است درحالی‌که این حوضه در دوره بلندمدت متوسط بارش ۲۰ میلی‌متری داشته که رشد ۶۰درصدی بارش برای این حوضه آبریز را نوید داده است.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده در آذرماه برای حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان ۵۴ میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش ۶۳ میلی‌متری کاهش ۱۴ درصدی خواهد داشت.

کد خبر 5368503

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =