مخالفت ایرلاین های خارجی با افزایش قیمت بلیت هواپیما

نمایندگان ایرلاین های خارجی با افزایش قیمت بلیت هواپیما ناشی از قانون مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کردند، آنها می گویند این اقدام در حال حاضر خلاف مقررات انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی است.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه نمایندگان کمیسیون عمران مجلس، اعضای انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران و نمایندگان ایرلاین‌های خارجی فعال در حوزه کشور ایران عصر روز گذشته در محل فدراسیون حمل و نقل و لجستیک ایران برگزار شد.

در این جلسه، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: به نظر می‌رسد کلمه حمل و نقل هوایی که در گذشته بوده سهواً در این قانون حذف شده است. این قانون تبعات خوبی را برای ما نداشت همچنین برای صنعت هوایی و مردمی که از ایرلاین‌های خارجی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر ایرلاین‌های خارجی قائل به این نیستند که این موضوع اتفاق خوبی باشد. آنها معتقدند این اتفاق مغایر با قوانین بین‌المللی است در دنیا چنین ارزش افزوده‌ای به پرواز تعلق نمی‌گیرد چون ارزش افزوده در صنعت حمل و نقل هوایی نداریم محصول توسط ایرلاین‌ها تولید می‌شود و مردم مصرف کننده آن هستند. همان نرخی که تولید کننده در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد در بلیت نیز لحاظ می‌شود بنابراین اصلاً نباید ارزش افزوده‌ای وجود داشته باشد.

وی گفت: این موضوع هیچ منافعی برای دفاتر خدمات مسافرتی نیز ندارد. زمانی که مردم، بلیت را از داخل ایران گران‌تر از خارج از کشور بخرند خرید داخلی را حذف کرده و از شرکت‌های خارجی بلیت می‌گیرند بنابراین این قانون موجب خروج ارز از کشور می‌شود. همچنین اجرای مصوبات موجب می‌شود ما با ایرلاین‌ها دچار چالش شده و فضای عمومی ملتهب شود بنابراین از دوستانی که در این جلسه حضور دارند می‌خواهیم پیشنهاد کنند تا این چالش‌ها به وجود نیاید ضمن این که پس از این قانون، اتحادیه‌های دیگری نیز درخواست افزایش قیمت داده اند پس افزایش نرخ بلیت هواپیما منجر به افزایش بقیه کالاها نیز خواهد شد.

این قوانین نباید به مردم فشار وارد کند و از طرفی نباید خطوط هواپیمایی متضرر شوند

در ادامه این نشست اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ناوگان هوایی در ایران یکی از مهمترین حوزه‌های حمل و نقلی است که از طرف دولت و مجلس حمایت می‌شود و در حال گسترش و توسعه و ارتباطات بیشتر برای افزایش خطوط هوایی در دنیاست. همچنین موضوع بلیت از مسائلی است که در کشور دنبال می‌کنیم. کمیسیون تخصصی عمران نیز این موضوع را به صورت مستمر پایش می‌کند. قانونی که جدیداً ابلاغ شده سهوی نبوده است اما برای بررسی تبعات آن می‌توان جلسات تخصصی برگزار کرد هم اکنون بودجه ۱۴۰۱ در مجلس مورد بررسی قرار دارد بهترین فرصت است که ایرلاین‌ها درباره این موضوع گفتگو کنند تا اگر لازم است در بودجه ۱۴۰۱ اصلاحاتی انجام گیرد.

در ادامه جلسه رحمت الله فیروزی پوربادی رئیس کمیته حمل و نقل مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این قوانین نباید به مردم فشار وارد کند و از طرفی نباید خطوط هواپیمایی متضرر شوند بنابراین دوستان در مجموعه خطوط هوایی داخلی و خارجی و دفاتر مسافرتی می‌بایست نقد و بررسی خود را درباره این موضوع داشته باشند و پیشنهادشان را به متولیان سازمان هوایی و ما ارائه کنند.

قانون افزایش نرخ در حال حاضر خلاف مقررات یاتاست

در ادامه این نشست بهزادی مشاور مالی خطوط هوایی کشور ترکیه نیز گفت: مالیات بر ارزش افزوده که به صورت آزمایشی در سال ۸۷ به تصویب رسید برمبنای مقصد طراحی شد که در قانون فعلی نیز اجرایی است اما صادراتی که از ایران انجام می‌شود معاف از مالیات است. همچنین مقصد خدماتی که مسافران استفاده می‌کنند در داخل ایران نیست و اجرای مالیات روی پروازهای خارجی مغایر با اصل مالیات بر ارزش افزوده است. سازمان بین المللی صنعت هوایی یاتا نیز صراحتاً اعلام می‌کند هواپیمایی‌های خارجی مشمول نرخ صفر مالیاتی هر کشوری هستند چون بخش عمده خطوط هوایی خارج از قلمرو مالیاتی هر کشوری به مسافر ارائه می‌شود فرض کنید مسافری بلیت تهران به استرالیا را می‌گیرد در این صورت اگر با خطوط هوایی ترکیه سفر کند تنها ۲ هزار کیلومتر از سفرش در داخل ایران و ۱۸ هزار کیلومتر دیگر آن خارج از قلمروی مالیاتی ایران است. بنابراین بلیت‌های خارجی نرخ‌های متفاوتی دارند اما در پروازهای داخلی مقصد و مبدا داخل ایران است.

مخالفت ایرلاین های خارجی با قانون افزایش قیمت بلیت هواپیما

بهزادی گفت: تا دو روز پیش سازمان هواپیمایی کشوری هیچ نامه‌ای به یاتا اعلام نکرده است و ایرلاین‌های خارجی نمی‌توانند این قانون را اجرا کنند آنها زمانی قبول می‌کنند که نامه‌ای از سازمان هواپیمایی به یاتا برود و یاتا نیز به آنها اعلام کند که می‌توانند قانون را اجرا کنند بنابراین خطوط هوایی بین المللی قادر به اعمال افزایش نرخ نیستند چون هنوز مجوز افزایش نرخ را ندارد.

باسل حیدر مدیر کشور ایران در یکی از ایرلاین‌های بین المللی کشور قطر بیان کرد: هر زمان که قیمت افزایش پیدا کند روی همه صنعت هوایی تأثیر می‌گذارد و در نهایت مصرف‌کننده مجبور می‌شود مبالغ بیشتری را پرداخت کند یکی از مهمترین مسائل این است که اگر مالیات فقط برای خطوط هوایی ایرانی باشد ایرانی‌ها باید هزینه بیشتری بپردازند از آن طرف ایرانی‌هایی که خارج از کشور هستند وقتی به ایران می‌آید مالیات نمی‌دهند در حال حاضر اجرایی شدن این کار امکان پذیر نیست چون کدهای لازم برای ما تعریف نشده است بنابراین برای اجرایی شدن آن منصفانه است که زمان بیشتری بدهند تا بتوان این قانون را به صورت واضح و مشخص قابل اجرا کرد.

نماینده یکی دیگر از خطوط هوایی خارجی نیز در این جلسه گفت: نگرانی ما برای خانواده‌هایی است که ناچار به افزایش قیمت هستند و معنای آن درآمد کمتر برای آژانس‌های ایرانی است.

راشد به نمایندگی از از خطوط هوایی کشور امارات نیز بیان کرد: این افزایش نرخ روی بلیت کلاس اکونومی و بیزینس تأثیر زیادی خواهد داشت ما نظرات خود را اعلام می‌کنیم امیدواریم صنعت هواپیمایی از این قانون مالیاتی مستثنی شود.

کد خبر 5392648

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha