توجه به تعمیر و نگهداری به افزایش عمر دارایی‌ها می‌انجامد

رئیس هیئت مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات ایران با اشاره به شرایط فعلی کشور، بر ضرورت نگهداری صحیح و بهینه دارایی‌های فیزیکی و اهمیت چرخه عمر آنها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انجمن نگهداری و تعمیرات ایران، سعید رمضانی در چهاردهمین کنفرانس ملی نگهداری و تعمیرات درباره اهمیت نگهداری و تعمیرات در شرایط امروزی کشور اظهار داشت: نگهداشت تجهیزات مسئله بسیار جدی و حائز اهمیت در بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می‌شود، بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعتی در حوزه نگهداشت در زمینه‌های مختلف اقدامات بسیار جدی انجام داده اند.

وی با تاکید بر ایجاد مشاغل نگهداری و تعمیرات به عنوان یک کسب و کار فعال به جای کسب و کارهای مبتنی بر خراب شدن و از نو ساختن، افزود: ایجاد مدل تعالی نگهداشت از دارایی‌ها و نقشه راه آن مطابق با ویژگی‌ها و نیازهای ج. ا. ایران باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات ایران ادامه داد: این در حالی است که موضوع نگهداشت دارایی‌های فیزیکی در کشور توجه ویژه نشده است و از طرفی با توجه به شرایط فعلی کشور و با توجه به بالا رفتن قیمت قطعات یدکی و شرایط سخت تحریم حرکت به سمت روش‌های صحیح و بهینه حکمرانی بر دارایی‌های فیزیکی در چرخه عمر تجهیزات حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: همچنین این موضوع در کنترل سرعت استهلاک و هزینه‌های نگهداشت، موضوع نگهداشت و حکمرانی دارایی‌های فیزیکی برای استفاده حداکثر از چرخه عمر تجهیزات و عمر دهی و استفاده مجدد از تجهیزات خاص و راهبردی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

رمضانی با تاکید بر فعال کردن بیمه‌ها در زمینه مدیریت دارایی‌ها و نگهداشت و توجه به معافیت‌های بیمه‌ای در ازای استقرار نظامات مدیریت دارایی‌ها، اظهار داشت: قدرت سازمان‌ها در گرو شیوه‌های درست بکارگیری امکانات و تجهیزات است که تحقق آن منوط به نگهداری و به کارگیری مناسب آن‌هاست.

رئیس هیئت مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات ایران ادامه داد: وجود تنوع بسیار زیاد در امکانات و تجهیزات از قبیل ساختمان، تأسیسات، تجهیزات و ماشین‌آلات مهندسی، اقلام و تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی، وسایل و تجهیزات پزشکی، وسایل نقلیه زمینی، هوایی و دریایی، سلاح و مهمات، اقلام و تجهیزات اداری و … مستلزم اتخاذ روش‌ها و سیاست‌های مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین تدوین مدل حکمرانی در چرخه عمر دارایی‌ها (امکانات و تجهیزات)، امری است ضروری که در نهایت با تدوین سیاست‌ها و استراتژی‌های کلان نتیجه آن کاهش ضایعات، بالا بردن کارایی و در دسترس بودن تجهیزات با کمترین هزینه خواهد بود.

رمضانی تصریح کرد: بهره‌گیری از دانش نوین در نگهداری و بکارگیری تجهیزات و اعمال روش‌های مؤثر علمی و کاربردی، ارائه آموزش‌های هدفمند و مؤثر و نظارت مستمر برای بالا بردن اثربخشی و کارایی تجهیزات، اهمیت دادن مسؤولان به امر نگهداری و بازدیدهای تخصصی، رعایت اصول نگهداشت در حین ذخیره‌سازی و حین بهره‌برداری از تجهیزات، نقش بسزایی در افزایش عمر محصولات، جلوگیری از بروز خسارات، کاهش ضایعات، استفاده از عمر انقلابی اقلام و کاهش هزینه‌های تعمیرات و افزایش توان عملیاتی خواهد داشت.

رئیس هیئت مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات ایران یادآور شد: مدیران عامل و رهبران در تمام سطوح سازمان باید اطمینان دهند منابع مناسب برای پشتیبانی از تمامی لزومات مدیریت نگهداری و دارایی‌ها آماده هستند.

رمضانی گفت: بهینه سازی هزینه‌ها، ارتقای بهره برداری و زمان کاربری، کسب دانش تجهیز و رفتارشناسی آن، کاهش وابستگی خارجی و تولید توسعه دانش بومی، امکان ایجاد فناوری بومی (بومی سازی)، حفظ حریم امنیتی و حکمرانی فناوری و دانش، توانمندسازی دانش علمی و ضمنی HR کشور، ایجاد بسترهایی برای کارآفرینی و اشتغال زایی، ایجاد و توسعه زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی، حداکثر سازی راندمان و بهره وری تجهیزات از جمله تخمین‌های این مسأله است.

وی بیان داشت: بازیابی تجهیزات ماشین آلات مستهلک، ایجاد بستر نوآوری و خلق مزیت صنعتی و غیر صنعتی، متناسب سازی و بهبود جریان کار و فرایندهای تولید ارائه خدمات، مدیریت دانش، مدیریت ریسک و نت هوشمند از دیگر اهمیت‌های این مسأله محسوب می‌شود و مستلزم اتخاذ روش‌های سیاست‌های نوین در حوزه مدیریت نگهداشت از دارایی است.

کد خبر 5397375

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =