شبکه ملی متخصصان تالابی تشکیل شود

قهرمان تالاب خواستار تشکیل شبکه ملی متخصصان تالابی با حضور محققان، متخصصان، دانشگاهیان و صاحب‌نظران این عرصه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جابر اعظمی دانشیار و مدیر گروه علوم محیط‌زیست دانشگاه زنجان و قهرمان تالابی بخش علمی تحقیقاتی در سال ۱۳۹۸ با بیان اینکه تالاب‌ها کارکردها و خدمات متفاوت و متنوعی دارند، گفت: ازجمله خدمات تالاب‌ها کمک به توسعه جوامع محلی حاشیه تالاب‌هاست.

اعظمی افزود: تولید علوفه برای دامداران محلی، کنترل ریز گردها، تصفیه آلودگی‌ها، کنترل سیلاب و سیل‌های ناگهانی، ذخیره آب، ایجاد تنوع زیستگاهی بسیار زیبا، پشتیبانی از گونه‌های متعدد گیاهان و جانوران وابسته به آب، ایجاد مناظر زیبا برای توسعه گردشگری و رونق اقتصادی برخی دیگر از خدمات اکوسیستم‌های ارزشمند تالابی است.

مدیر گروه علوم محیط‌زیست دانشگاه زنجان ضمن تأکید بر نقش مستقیم تالاب‌ها در رونق اقتصاد محلی از طریق توسعه متوازن مشاغلی همچون صیادی، دامداری، کشاورزی، صنایع‌دستی همچون حصیربافی، تصریح کرد: توسعه صنعت گردشگری از دیگر تأثیرات مهم تالاب‌ها بر اقتصاد و توسعه جوامع محلی حاشیه‌ای است.

وی ابراز امیدواری کرد: با درک درست ارزش تالاب‌ها و ایجاد زمینه برای مشارکت تمامی ذینفعان بتوانیم گام‌های مؤثرتری برای حفاظت از تالاب‌ها برداریم.

اعظمی، بهره‌مندی از توان متخصصان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای تالاب‌ها، توسعه آموزش در رده‌ها و سطوح مختلف برای حفاظت از تالاب‌ها، افزایش همکاری‌های بین بخشی به‌ویژه با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو به‌ویژه درزمینۀ تعیین و تخصیص نیاز آبی تالاب‌ها، استفاده از توان تحقیقاتی و مطالعاتی کشور، تخصیص بودجه مناسب و مشخص برای تالاب‌ها، بهره‌گیری از توان و تجارب بین‌المللی در زمینۀ حفظ و احیا تالاب‌ها را برخی از پیشنهادهای خود برای حفظ تالاب‌های کشور برشمرد.

مدیر گروه علوم محیط‌زیست دانشگاه زنجان افزود: تشکیل شبکه ملی متخصصان تالابی با حضور محققان، متخصصان، دانشگاهیان و صاحب‌نظران این عرصه می‌تواند به ارائه تحقیقات و مطالعات به‌روز برای مدیریت، حفاظت و احیا تالاب‌ها منجر شود.

اعظمی گفت: این شبکه باید متخصصان و دانشگاهیان سراسر کشور را در برگیرد و محدود به دانشگاه‌ها و افراد ساکن در پایتخت نباشد.

گفتنی است، طی سال‌های اخیر به‌منظور شناسایی، جمع‌آوری و طبقه‌بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه اکوسیستم‌های تالابی و تشویق و گسترش فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب و محیط‌بان نمونه تالابی هم‌زمان با روز جهانی تالاب‌ها (۲ فوریه) برگزار می‌شود.

جابر اعظمی دانشیار و مدیر گروه علوم محیط‌زیست دانشگاه زنجان در سال ۱۳۹۸ یکی از قهرمانان تالابی برگزیده بود.

«پایش جیوه در بافت پرندگان تالاب‌ها» در تالاب‌های بین‌المللی انزلی و گمیشان در سال ۱۳۸۸، «حد مجاز مصرف ماهیان این منطقه بر اساس مقدار آلودگی‌های مانده»، «ارزیابی یکپارچگی اکولوژیک این اکوسیستم‌های ارزشمند»، بررسی «مقدار نیاز آبی تالاب‌ها بر اساس روش‌های ملی و بین‌المللی» برخی از اقدامات ارزشمند وی است.

کد خبر 5411644

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =