۲۸ اسفند ۱۴۰۰، ۱۰:۵۵

به منظور بهینه‌سازی مصرف؛

تعرفه‌های جدید آب ابلاغ شد/ تعرفه ۵۴ درصد مشترکین ثابت خواهد ماند

تعرفه‌های جدید آب ابلاغ شد/ تعرفه ۵۴ درصد مشترکین ثابت خواهد ماند

با هدف کاهش مصرف مشترکین پرمصرف، تعرفه‌های پلکانی آب نیز ابلاغ شده است که براساس آن مشترکانی که بیشتر از الگو، مصرف داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه متناسب با مصرف می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، در راستای اجرای مصوبه شماره (۱۶۴۴۹۱/ ت ۵۹۶۳۲ ه مورخ ۱۷/‏۱۲/‏۱۴۰۰‬ هیئت محترم وزیران (ابلاغ آئین نامه اجرایی بند ی تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰) مشترکین آب که بیشتر از الگوی مصوب مصرف آب داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه متناسب با مصرف می‌شوند و تعرفه مشترکینی که نسبت به رعایت الگوی مصرف آب اقدام نمایند مشمول هیچ گونه تغییری نگردیده و از نرخ‌های یارانه‌ای برخوردار می‌گردند.

در بند مذکور از قانون بودجه ۱۴۰۰، وزارت نیرو و نفت موظف شده بودند که تعرفه‌های آب، برق و گاز را به شیوه پلکانی تنظیم کنند، بدین نحو که مشترکین بالاتر از الگوی مصرف مشمول جریمه شوند و تعرفه مشترکین عادی تغییر نکند. در همین راستا تعرفه‌های برق و گاز در ماه‌های گذشته بدین صورت تنظیم شده بود و تعرفه آب نیز به زودی اصلاح خواهد شد.

پیش‌تر علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو با تأکید بر اینکه مردم از وزارت نیرو جلوگیری از مصارف بسیار بالا را مطالبه می‌کنند، افزود: تعرفه‌های جدید از سال آینده اجرایی خواهند شد.

نرخ‌های اصلاحی پلکانی مشترکین بالای الگوی مصرف به نحوی می‌باشد که یارانه پرداختی به مشترکین خوش مصرف را جبران نماید.

لازم به ذکر است طبق آمار ۵۴ درصد از مشترکین شهرها درحال حاضر الگوی مصرف را رعایت کرده و مشمول هیچ گونه تغییر قیمتی نخواهند شد حدود ۴۰ درصد از مشترکین تا دوبرابر الگو مصرف دارند و ۶ درصد از مشترکین بد مصرف هستند که بیش از دوبرابر الگو مصرف دارند که پیش بینی می‌شود با اعمال تعرفه‌های پلکانی مصرف آنها مدیریت شده و به سمت رعایت الگو حرکت نمایند.

همچنین طبق مصوبه مذکور مشترکین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در صورت مصرف تا یک سوم الگو از پرداخت آب بها معاف می‌باشند.

شایان ذکر است الگوی مصرف در استان‌های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی و محیطی و جمعیت خانوار متفاوت می‌باشد.

و مطابق مصوبه مذکور وزارت نیرو موظف گردیده الگو مصرف را براساس تعدادنفرات هرخانوار تعیین نماید.

کد خبر 5450242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha