لغو مجوز ۶۵ موسسه اعزام دانشجو به خارج طی چند سال گذشته

معاون بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم گفت: در حال‌ حاضر حدود ۱۸۵ مؤسسه اعزام دانشجو فعال هستند که طی چند سال گذشته از ۲۵۰ مؤسسه به این تعداد رسیده‌است.

محمدجواد سلمانپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت فعالیت مؤسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت: مؤسسات اعزام دانشجو به خارج، طبق مقررات و ضوابطی که مصوب هیأت وزیران است، باید طی یک فرایندی مدارک خود را تکمیل کنند و مراحلی را طی کنند تا اینکه سازمان امور دانشجویان مجوز تأسیس و فعالیت برای این مؤسسات صادر کند.

لغو و تعلیق مؤسسات غیرمجازو غیرقانونی اعزام دانشجو به خارج

وی ادامه داد: طی چند سال اخیر ۲۵۰ مؤسسه اعزام دانشجو به خارج فعال بودند که برخی از آن‌ها تخلفات متعددی داشته‌اند، لذا مجوز فعالیت برخی از آن‌ها لغو شده و یا به حالت تعلیق درآمده است، در حال حاضر ممکن است موسساتی به‌صورت غیرمجاز و یا غیرقانونی هنوز فعالیت داشته باشند، مسلماً ما اگر مطلع شویم از طریق اهرم‌های قانونی جلوی فعالیت آن‌ها را خواهیم گرفت، منتها چیزی که بسیار حائز اهمیت بوده، این است که خود متقاضیان اعزام به خارج برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، باید ابتدا قانونی بودن این مؤسسات را دنبال کنند.

معاون بورس و دانشجویان خارج گفت: به‌هیچ‌وجه از طریق موسساتی که مجوز قانونی ندارند و یا غیرقانونی هستند اقدام نکرده و مشاور نگیرند، چراکه کمترین ضرر آن این است که اگر مشکل و اختلافی پیدا کردند، سازمان امور دانشجویان نمی‌توانند از آن‌ها حمایت کند.

وی افزود: برخی از این مؤسسات غیرقانونی، متأسفانه اطلاعات نادرست و غلطی در اختیار این متقاضیان قرار می‌دهند، به‌عنوان مثال متقاضی ایرانی را به طرف دانشگاه‌هایی که از نظر سازمان امور دانشجویان اعتبار ندارد هدایت می‌کنند و این دانشجویان مشغول تحصیل می‌شوند و سپس مشاهده می‌کنند که این دانشگاه‌ها نظر علمی ضعیف هستند پس سرخورده می‌شوند و لطمه‌های زیادی می‌خورند و یا این‌که به خیال ضعف علمی آن دانشگاه ادامه تحصیل داده و فارغ‌التحصیل می‌شوند سپس مدرک خود را به ایران می‌آورند و مواجه می‌شوند با عدم ارزشیابی مدرک و این پاسخ که، دانشگاهی که دانشجو تحصیل کرده است اعتبار نداشته در واقع هم عمر و هم پول خود را تلف کرده‌اند.

سلمانپور افزود: بنابراین واقعاً توصیه اکید ما این است که خود مردم و خود داوطلبان برای تحصیل در خارج از کشور از طریق این مؤسسات غیر قانونی اقدام نکنند البته متأسفانه همین مؤسسات غیرقانونی غالباً فضایی را برای عزیزان ما ترسیم می‌کنند، یک فضای غیرواقعی است، فضایی که علی‌الظاهر یک فضای پرجاذبه خیال‌انگیز است و وقتی دانشجویان به آنجا مراجعه می‌کنند، می‌بینند که از این خبرها نیست.

دانشجویان در مقطع کارشناسی به خارج اعزام نشوند

معاون بورس و دانشجویان خارج یاد آور شد: توصیه ما به دانشجویان به‌ویژه در مقطع کارشناسی این است که اولاً اصلاً برای تحصیل در این مقطع به خارج از کشور اعزام نشوند، چون به مشکلات متعددی برمی‌خورند، این در حالی است که تمام رشته‌ها بدون استثنا در داخل کشور در مقطع کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد بدون استثنا در دانشگاه‌های ما وجود دارد و قوی‌تر از خیلی از دانشگاه‌های خارجی و حتی هم‌رده با برخی از دانشگاه‌های معروف و ممتاز اروپایی، بنابراین واقعاً معقول نیست که در مقطع لیسانس اعزام شوند آن‌هم بروند در تبلیغات ناصواب مؤسسات غیرمجاز اعزام قرار گیرد.

فعالیت ۱۸۰ مؤسسه اعزام دانشجو به خارج

وی درباره اینکه مجوز چه تعداد از این مؤسسات لغو شده است افزود: درحال حاضر حدود ۱۸۵ مؤسسه اعزام دانشجو فعال هستند که طی سالهای اخیر از ۲۵۰ مؤسسه به ۱۸۵ مؤسسه رسیده‌است و همچنین حدود ۳۰۰ متقاضی جدید نیز برای تأسیس مؤسسات دریافت شده است، که با توجه به سختی شرایط اخذ مجوز، با درخواست تعدادی موافقت شده، و در مراحل راه اندازی مؤسسات اعزام جدید هستند.

رشد مؤسسات اعزام دانشجو به کشورهای شرقی

سلمانپور درباره اینکه درخواست‌های جدید اعزام دانشجو بیشتر به مقصد کدام کشورها است افزود: درخواست‌ها متنوع است، اخیراً با توجه به اینکه استقبال از کشورهای شرقی زیاد می‌شود، رشد متقاضی برای تأسیس مؤسسات برای اعزام به کشورهای شرقی رو به‌افزایش است.

وی دوباره تاکید کرد: متقاضیان تحصیل در خارج از کشور که از طریق مؤسسات اعزام دانشجو اقدام می‌کنند، قبل از هر اقدامی ابتدا دانشگاه معتبری را از روی لیست اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم انتخاب کنند سپس به لیست مؤسسات خدماتی اعزام مجاز و غیر مجاز که در وب سایت اداره بورس دانشجویان خارج وزارت علوم منتشر شده به آدرس http://scholarship.saorg.ir مراجعه کرده و هیچ آدرس دیگری را قبول نکنند.

سلمانپور ادامه داد: متقاضی باید بعد از اینکه از لیست وزارت علوم، دانشگاه و سپس مؤسسه معتبر را انتخاب کرد با مؤسسه تماس حاصل کند و مؤسسات موظف هستند اطلاعات و مشاوره لازم را ارائه دهند و فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی را توصیف کنند.

کد خبر 5476966

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
   0 0
   وزارت جهاد کشاورزی را فارغ التحصیلانی تشکیل دادند که از دانشگاههای چلغوز آباد مدرک گرفتند و بواسطه پارتی سر کار هستند و فقط حقوق مفت میگیرند و کاری انجام نمی دهند. فارغ النحصیلان دانشگاههای دولتی که دانش کشاورزی دارند، چون پارتی نداشتند یا در کارهای غیر مرتبط مشغول هستند یا رفتند به کانادا و استرالی
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
   0 0
   از ایشان سوال شود چه خطایی کرده اند.ایااین مسئله یعنی بیکار کردن حد اقل دو هزار نفر نیروی کار افتخار است.وچرا فوق دیپلم از کشورهای خارج ومعتبر در ایران بیکار نیست ولی کشور درگیر فارغ التحصیلان بیکار داخلی است .چون ایران فقط مدرک می‌دهد نه مهارت.ایشان خودشان حفظ قرآن مدرک گرفته اند وفارغ التحصیل ن