کارگروه جلب مشارکت‌های مردمی برای مدیریت منابع آب اصفهان تشکیل شد

اصفهان- مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از تشکیل کارگروه جلب مشارکت‌های مردمی برای مدیریت منابع آب سطحی و زیر زمینی در این استان خبر داد.

غلامرضا نیک سرشت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه وزارت نیرو جلب مشارکت مردم و ذی‌نفعان در مدیریت بهینه آب را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار داشت: دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از یک سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و برای جلب مشارکت مردم و کشاورزان بسترسازی شده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه جلب مشارکت مردم در مدیریت آب‌های سطحی و زیرزمینی با همکاری استانداری اصفهان، افزود: این کارگروه در راستای احیای زاینده رود تشکیل شده و اعضای آن آب منطقه‌ای اصفهان، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، تعاونی‌های تولیدی روستایی، خود کشاورزان و ادارات متولی آب و خاک هستند.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ابراز داشت: راهکارهایی که اعضا در جلسات کارگروه پیشنهاد می‌کنند، تحلیل و بررسی می‌شود و اگر قابل اجرا باشد عملیاتی می‌شود.

نیک سرشت با بیان اینکه در نظر داریم گام به گام مراحل توزیع، نگهداری از شبکه و بهره برداری از شبکه‌های آب به مردم و بهره برداران سپرده شود، خاطرنشان کرد: کشاورزان باور دارند که خودشان بهتر می‌توانند توزیع آب را مدیریت کنند و از این رو با آنان جلسات متعددی در زمینه مدیریت بهینه آب تشکیل شده و راهکارهایی که این دوستان پیشنهاد می‌کنند، تحلیل و عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به لزوم مشارکت محیط‌زیست در این کارگروه خاطرنشان کرد: محیط‌زیست یکی از ستون‌های اصلی مباحث مشارکت‌های مردمی شناخته می‌شود و بی تردید حضورآنها در این کارگروه پیگیری خواهد شد.

نیک سرشت ابراز داشت: برای حل مشکلات مردم و مدیریت منابع آب باید به سمت و سویی حرکت کنیم که مردم در کنار ما باشند و اگر مردم را در کنار خود داشته باشیم در آینده بسیاری از تنش‌های اجتماعی به مراتب کاهش می‌یابد.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: این دفتر در نظر دارد طرح‌های زودبازده را که در مدیریت آب می‌تواند مؤثر بوده و توسط خود مردم قابل اجرا باشد، احصا و بررسی کرده و با مشارکت مردم عملیاتی کند تا از منافع اقتصادی و اجتماعی آن بهره‌مند شوند.‌

حمایت از طرح‌های مردمی زودبازده در مدیریت بهینه آب

نیک سرشت خاطرنشان کرد: حتی اگر مردم و کشاورزان خودشان طرح‌هایی داشته باشند که باعث ایجاد بهره وری در حوزه مدیریت آب شود به شرکت آب منطقه‌ای اعلام کنند، به عنوان سرمایه گذار طرح را بررسی و به بانک معرفی می‌کنیم که برای عملیاتی کردن طرح از تسهیلات بانکی استفاده کنند و خود ذی نفع باشند؛ این یکی از مباحث دفتر مشارکت‌هاست.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های مشارکت مردمی در منابع آب زیرزمینی این است که در آینده، حفاظت و نگهداری و استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی پس از آموزش و تعیین امکان میزان استحصال آب به خود کشاورزان سپرده شود تا خودشان مدیریت کنند.

نیک سرشت افزود: این در حالی است که اکنون حاکمیت برای نظارت و گشت و بازرسی و جلوگیری از اضافه برداشت‌ها باید هزینه کند اما اگر موضوع حفاظت و مدیریت آب به خود بهره‌برداران واگذار شود، ناخودآگاه مدیریت بسیار صحیح‌تری انجام شود.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: با پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی در هرمز آباد سمیرم به صورت پایلوت (آزمایشی) مشارکت مردم در مدیریت منابع آب زیرزمینی در آینده اجرا خواهد شد و چاه‌های کشاورزی به شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و کشاورزان برای استفاده تحویل و مدیریت خواهد شد.

نیک سرشت خاطرنشان کرد: اگر نتیجه طرح مشارکت آب بران در مدیریت بهینه آب زیرزمینی در سمیرم و دشت مهیار مثبت بود تا چهار سال آینده طرح را در همه شبکه‌ها از بهره‌برداران توزیع حفاظت و نگهداری سراسر استان تسری خواهیم داد.

وی با بیان اینکه شبکه رودشتین در شرق اصفهان به عنوان شبکه آب‌های سطحی در مشارکت ذی نفعان عملیاتی می‌شود، ابراز داشت: در این طرح نیز مشاوران ما برای آموزش و فرهنگسازی بین تک تک کشاورزان منطقه حضور مستمر خواهند داشت تا پس از جلب مشارکت، شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی و تشکل آب بران تشکیل شود.

مسئله آب به گفتمان اجتماعی تبدیل شود

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، با بیان اینکه رسانه‌ها در شکل گیری افکار عمومی و افزایش سطح مشارکت عمومی در پیرامون مسائل آب بسیار اثر گذار هستند، اضافه کرد: طبق تعالیم دینی فرد مسلمان یک انسان اجتماعی است و مشارکت در عمل اجتماعی نه تنها یک حق که تکلیفی عقلایی و شرعی است.

وی افزود: باعنایت به اینکه آب یک مقوله صرف فنی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی است از این رو اعتقاد داریم موضوع آب باید به یک گفتمان اجتماعی در راستای مدیریت شایسته‌تر تبدیل شود.

کد خبر 5489526

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =