عرضه روایت ۲۸ مهاجر افغاستانی از زندگی در ایران در نمایشگاه کتاب

کتاب «وطن‌دار» راوی حضور چنددهه حضور مهاجران افغانستانی در ایران است. این کتاب توسط ۲۸ نفر از فرهیختگان و هنرمندان افغانستانی نوشته شده و دریچه خوبی برای درک مسائل دنیای مهاجرت در ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب وطن‌دار به‌تازگی توسط انتشارات جام جم به چاپ دوم رسیده و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است. این کتاب روایت‌های ۲۸ افغانستانی از مهاجرت‌شان به ایران است. وطن‌دار که به کوشش مرحوم محمدسرور رجایی در پاییز سال گذشته منتشر شده بود، مساله‌های مردم افغانستان در کوچ غالباً اجباری به ایران را از قلم خود ایشان روایت می‌کند و به شور و شیرین بود و باش در ایران می‌پردازد.

هر چند این کتاب قبل از تسلط دوم طالبان بر افغانستان منتشر شد ولی تأثیر آنها بر اصل این مهاجرتها را واکاوی می‌کند.

این اثر جواب بسیاری از سوالات پرسیده شده و نشده ایرانیان و حتی نسل جدید افغانستانی‌های حاضر در ایران از مساله‌های مهاجرین را در دل خود دارد.

با اینکه افغانستانی‌های مهاجر در ایران جمعیت بسیار زیادی را شامل می‌شوند و با مردم ایران قرابت‌های فرهنگی، زبانی و دینی جدی دارند، فرصت گفتگوی زیادی بین ایشان فراهم نشده است. وطن‌دار پنجره‌ای برای این گفتگوست. در این کتاب از کسانی مثل محمدکاظم کاظمی، سیدابوطالب مظفری، سیدرضا محمدی، محمدشریف سعیدی، سیدمحمدضیا قاسمی، موسی اکبری، جواد شیخ‌الاسلامی، یعقوب یسنا، محمدصائق دهقان، زهرا حسین زاده و خود مرحوم محمدسرور رجایی روایت‌های خواندنی ای وجود دارد.

چاپ دوم این‌کتاب با ۳۰۴ صفحه و قیمت ۸۵ هزار تومان عرضه شده است.

کد خبر 5491069

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha