۸۰ درصد دعاوی ملکی دادگستری اصفهان در خصوص املاک بدون سند است

اصفهان- مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان گفت:۸۰ درصد از دعاوی مطرح شده در مراکز دادگستری در حوزه ملکی مربوط به املاک قولنامه ای است  و با سیستم مکانیزه می‌توان این مشکلات را برطرف ساخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نادری بعد از ظهر چهارشنبه در آئین تکریم و معارفه هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه بر اساس اصل ۷۲ و ۷۳ قانون اساسی اختیارات زیادی برای کانون سردفتران و دفتریاران دیده شده است، اظهار داشت: از این رو این دفاتر اهمیت ویژه‌ای دارند.

وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر در حال عبور از سیستم سنتی به مکانیزه در حوزه ثبت اسناد بودیم، ابراز داشت: اگر کمک هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان نبود و اظهار نظرات تأثیر گذار آنها نبود با مشکل روبه‌رو می‌شدیم.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان با بیان اینکه ۸۰ درصد از دعاوی مطرح شده در مراکز دادگستری در حوزه ملکی مربوط به املاک قولنامه ای است، گفت: با سیستم مکانیزه می‌توان این مشکلات را برطرف ساخت.

وی ادامه داد: دفاتر ثبت اسناد می‌توانند در تحقق مکانیزه کردن اسناد رسمی نقش بسزایی داشته باشند و در استان اصفهان در این زمینه دارای ظرفیت خوبی هستیم.

همچنین امیر مسعود مرادی باغبادرانی، رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان در ادامه این آئین با بیان اینکه ۲۴ سال از فعالیت من در کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان می‌گذرد، اظهار داشت: سال ۷۶ در کشور کانون دفاتر اسناد رسمی را در استان اصفهان راه‌اندازی کردیم و در سال ۸۶ به عنوان اولین استان مجوز کانون سردفتران را به غیر از تهران در اصفهان راه‌اندازی کردیم.

وی ادامه داد: استان اصفهان یکی از مؤثرترین استان‌ها در کشور در حوزه ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی است و روی ایده‌ها و نظرات پیشنهادی این استان توجه ویژه می‌شود.

حاکمیت نگاه چند گانه به دفاتر اسناد رسمی دارد

رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه حاکمیت نگاه دو گانه و حتی چند گانه به دفاتر اسناد رسمی دارد، اضافه کرد: باید این نگاه اصلاح شود.

وی با بیان اینکه جز با همدلی و یکصدایی در کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان کاری پیش نمی‌رود، ادامه داد: ممکن است در هیئت مدیره دعوا هم باشد اما صدای خروجی از مجموعه باید یکی باشد.

مرادی باغبادرانی با بیان اینکه راه‌اندازی ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان و تجهیز آن از جمله اقدامات صورت گرفته در کانون بوده است، افزود: در زمینه اوضاع بیمه سردفتران و دفتریاران نیز پیگیری‌های زیادی صورت گرفت تا امروز وضعیت مناسبی را در حوزه پرداخت نسخ و انعقاد قرارداد با مراکز درمانی داشته باشیم.

وی تأسیس شرکت تعاونی کانون سردفتران و دفتریاران را نیز از دیگر دستاوردهای مدیریتش در استان اصفهان اعلام کرد و ادامه داد: این ایده در سطح کشور مورد اقبال قرار گرفت.

رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان اضافه کرد: راه‌اندازی قرض الحسنه کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان، راه اندازی کمیسیون تقسیم اسناد و.... از دیگر اقدامات صورت گرفته در استان بوده است.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش اجرا، ثبت آنی و … در استان اصفهان دوره‌هایی برگزار شد، گفت: این آموزش‌ها در دیگر استان‌های کشور مورد استفاده قرار گرفت.

مرادی باغبادرانی با بیان اینکه توسعه ارتباط با دستگاه قضائی را به هیئت مدیره جدید پیشنهاد می‌کنم، ادامه داد: شرایط تسهیل شده و دستگاه قضائی برای بررسی پرونده‌های مرتبط با فعالیت سردفتران از نظر کارشناسی همکاران ما استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه در حوزه دادگاه انتظامی استان اصفهان سرآمد بوده و همواره احکام اصفهان در دیگر نقاط کشور مورد توجه بوده است، ابراز داشت: این امر باید ادامه دار باشد و نباید قدرت اصفهان در این زمینه تحلیل رود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه راه‌اندازی دو بخش روابط عمومی و رفاهی از دیگر اقدامات یک سال اخیر بوده است، اضافه کرد: آماده سازی مهمانسرای کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان در مشهد نیز از دیگر اقدامات بوده است.
وی با بیان اینکه هنوز وظیفه دفتریاران در قانون مشخص نیست، اضافه کرد: باید هر چه زودتر این امر نیز تعیین تکلیف شود.

اوضاع دفاتر اسناد رسمی بسیار بد است

وی با بیان اینکه اوضاع دفاتر اسناد رسمی بسیار بد است، گفت: عملکرد فعلی یا فساد و یا استعفای دسته جمعی را به دنبال دارد.

مرادی باغبادرانی با بیان اینکه سال‌هاست اداره ثبت از برون سپاری می‌گوید اما هنوز اتفاقی نیفتاده است، گفت: اما باید روند برون سپاری هم با همکاری دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

وی با بیان اینکه در زمینه خودرو نیز باید حاکمیت تکلیف خود را با دفاتر اسناد رسمی مشخص کند، گفت: طرحی که برای این امر ارائه شد که دستکاری شده و همه اسناد را به رسمیت می‌شناسند و این بلای بزرگی است.

رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه همکاران زیادی برای استعفا درخواست دارند، ادامه داد: این امر شایسته یک سازمان نیست و باید در این امر بازنگری صورت گیرد.

نمی‌دانیم چرا همه کمر به نابودی دفاتر اسناد رسمی بسته‌اند

سیامک بهارلویی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان نیز در این آئین ضمن قدردانی از هیئت مدیره سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان گفت: کانون اصفهان در کشور شاخص است و همه ناشی از تلاش این افراد است.

وی با بیان اینکه رابطه کانون اصفهان و اداره ثبت اسناد قابل توجه است، اضافه کرد: این شرایط در کل کشور مورد توجه است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه نمی‌دانیم چرا همه کمر به نابودی دفاتر اسناد رسمی بسته‌اند، ابراز داشت: چند نفر دیگر باید جلوی دادگستری خودسوزی کنند تا اهمیت اسناد رسمی احساس شود.

وی با بیان اینکه قانون ثبت از قانون مدنی مهمتر است و قانون گذار آن را درک کرده است، افزود: اهمیت ثبت باید به مردم یادآوری شود.

گفتنی است در این مراسم از زحمات هیئت مدیره سابق کانون سردفتران و دفتران استان اصفهان تجلیل و احکام اعضای هیئت مدیره جدید اهدا شد، هچنین از سید مسعود خدایی، مدیر روابط عمومی کانون سردفتران ودفتر یاران استان اصفهان به عنوان روابط عمومی برتر کشوری تجلیل شد.

کد خبر 5493696

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha