صیانت از معماری بومی/ اختصاص ۱۶۰ میلیارد برای احیای بافت‌ تاریخی

صیانت از معماری بومی و اختصاص ۱۶۰ میلیارد برای احیای بافت‌ تاریخی روستاها از جمله مفاد تفاهمنامه ای بود که بین وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن به امضا رسید.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری فی مابین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی و اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلام امروز دوشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در این مراسم، سید هادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی، روستاها را زیستگاه مهم آثار ملموس و ناملموس ایران عنوان کرد و افزود: بسیاری از داشته‌های فرهنگی ما در طول قرن گذشته به خصوص در شهرها به دلیل بی‌توجهی از بین رفته و خوشبختانه در روستاها هنوز بسیاری از آن‌ها قابل ارزش‌گذاری و حفاظت هستند.

او با اشاره به هدف‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری حاکمیت در دو حوزه معماری و شهرسازی و میراث ناملموس بیان کرد: بسیاری از روستاها به معنای واقعی کلمه هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ شفافیت و زلالی فرهنگی دست نخورده باقی مانده‌اند.

احمدی روئینی تنوع و ویژگی‌های منحصر به فرد معماری روستاهای کشور را جزو ویژگی‌های اصلی ایرانی‌اسلامی عنوان کرد که تداوم دارند.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی، بنیاد مسکن را خط مقدم تمام اقدامات حاکمیت در روستا و از یادگارهای امام راحل دانست و ادامه داد: این بنیاد توانسته مدیریتی خوبی را در روستاها انجام دهد و بدون کمک بنیاد مسکن ما قادر به انجام وظایفمان نیستیم.

او همچنین به همکاری‌های مهم با بنیاد مسکن در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: ۳۰۰ روستای دارای بافت با ارزش و هدف گردشگری شناسایی شد که بنیاد مسکن تمامی نظرات و مشورت‌های ما را اعمال کرده است.

او ابراز امیدواری کرد که با آغاز برنامه هفتم و امضای این تفاهمنامه همکاری طلایی در تمام حوزه‌ها انجام شود و نتیجه پنج سال آینده رضایت‌بخش باشد.

امضای تفاهم‌نامه فرصت مغتنمی برای مرمت و احیای آثار تاریخی روستاها

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: روستاهای هدف گردشگری و تاریخی جایگاه ویژه‌تری دارند. امضای این تفاهم‌نامه فرصت مغتنمی برای مرمت و احیای آثار تاریخی در روستاها و روستاهای گردشگری است تا مردم علاوه بر گردش در این روستاها بتوانند بناهای تاریخی را ببینند.

او افزود: مرمت بناهای تاریخی در روستاها بر روی گردشگری تأثیر دارد، طی سال‌های گذشته کارهای زیادی در این زمینه انجام شده که در سنوات بعدی باعث رونق روستاها شده است.

نیکزاد ادامه داد: مطالعات خوبی توسط ادارات کل میراث‌فرهنگی استان‌ها و بنیاد مسکن در زمینه احیا و مرمت بناهای تاریخی در روستاها انجام شده است.

نیکزاد گفت: همکاران ما در وزارت میراث‌فرهنگی نظرات خوبی دارند. برای حوزه میراث‌فرهنگی اعتبارات ویژه داریم به طوری که ۱۶۰ میلیارد تومان برای احیا و مرمت بافت‌های ارزشمند تاریخی در روستاها اختصاص دادیم، مشاوران خوبی در وزارت‌میراث‌فرهنگی داریم و می‌توانیم از نظرات آن‌ها استفاده کنیم.

او ادامه داد: از وزارت میراث‌فرهنگی تقاضا دارم هر چند ماه یک بار نشستی با بنیاد انقلاب اسلامی برای اجرای مفاد این تفاهم‌نامه برگزار کند تا مردم احیای بافت‌های تاریخی را شاهد باشند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌مابین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور حفظ الگوهای ارزشمند معماری بومی و احیای واحدهای مسکونی واجد ارزش معماری بویژه در روستاهای دارای بافت با ارزش، هدف گردشگری و شاخص با هدف توسعه پایدار روستایی در ارتباط با احیا و تداوم معماری ایرانی- اسلامی، توسعه گردشگری روستایی و استفاده از ظرفیت‌های دو دستگاه در اجرای طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی به امضا رسید.

موضوع تفاهم‌نامه شامل همکاری در زمینه مرمت و احیای بناهای دارای ارزش تاریخی و معماری بومی، همکاری دو دستگاه برای توسعه گردشگری و صنایع‌دستی روستایی، ارتقای سطح هماهنگی‌های درون و برون‌سازمانی مؤثر بر توسعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه‌های روستایی منتخب طرح منظومه‌ها در راستای هم‌افزایی فرابخشی، صیانت از معماری بومی در ساخت‌وسازهای روستایی، تهیه چهارچوب طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی‌فرهنگی (از جمله تعیین حریم‌ها) با رویکرد صیانت از بافت‌های ارزشمند تاریخی‌فرهنگی و ارتقای کیفت زندگی ساکنان روستاها در چهارچوب قوانین و مقررات است.

صیانت از معماری بومی و تداوم‌بخشی به شیوه‌های ساخت و ساز روستایی، صیانت از معماری بومی و تداوم‌بخشی به شیوه‌‎های ساخت‌وساز متناسب با زیست‌بوم محلی و هویت معماری و بصری از طریق احیای دانش سنتی معماری در روستاها، فراهم کردن زمینه حمایت‌های فنی و مالی برای مرمت و احیای بناهای واجد ارزش معماری بومی، تنوع بخشی و شبکه‌سازی نظام فعالیت در منظومه‌های روستایی منتخب، مبتنی بر طرح‌های اثربخش و محرک توسعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، توانمندسازی و ظرفیت‌سازی جامعه محلی (روستاییان) برای نقش‌پذیری در فرآیند توسعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در منظومه‌های روستایی و روستاهای منتخب و ایجاد زمینه‌های انتقال تجارب ساخت مسکن با الگوهای معماری بومی و مصالح بوم‌آورد به نسل‌های آینده از اهداف تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌مابین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

کد خبر 5495467

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =