شهروندان در تصمیمات شهری سهمی ندارند

اصفهان- معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: مشروعیت حقوق شهروندی در ایران وجود ندارد و ساز و کاری برای حضور شهروندان در تصمیم گیری و انتخاب پیش بینی نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید مهدویان ظهر سه‌شنبه در اجلاس سازندگان و طراحان اصفهان با بیان اینکه قانون، شهر و تمدن سه همراه دیرینه هستند، اظهار داشت: قوانین و مقررات معماری در توسعه شهرها، تبدیل انسان‌های شهر نشین به شهروندان، بالابردن کیفیت محیط شهری و … تأثیر بسزایی دارند.

وی با بیان اینکه در دوران معاصر با توجه به نقش دولت مرکزی و نقش مستقیم وزارت راه و شهرسازی بیش از ۱۰۰ آئین نامه، شیوه نامه و طرح در حوزه ساختمان تصویب و اجرایی شده است، افزود: هدف همه اینها ارتقای امنیت و کیفیت زندگی اجتماعی انسان‌ها است.

معاون شهرسازی و و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه آنچه از اجرای این قوانین از ابتدا تاکنون مشهود است حاکی از این است که مهندسان و سازندگان بزرگترین بهره بردار این مقررات هستند و مسئولیت بیشتری را در این زمینه بر عهده دارند، اضافه کرد: این در حالی است که متأسفانه مشروعیت حقوق شهروندی در ایران وجود ندارد و ساز و کاری برای ظهور شهروندان در تصمیم گیری و انتخاب پیش بینی نشده و از این رو مهندسان در این زمینه نقش زیادی ندارد و این اجلاس در راستای تقویت حضور مردم هدف گذاری کرده است.

وی در ادامه با اشاره به بازنگری طرح جامع شهر اصفهان گفت: در این برنامه بازیگران شهر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تدوین برنامه سهیم خواهند بود، همچنین این برنامه بر ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی هم تاکید دارد.

مهدویان با بیان اینکه بازنگری طرح جامع شهر اصفهان تاکنون در اداره کل راه و شهرسازی این طرح را تصویب شده است، ادامه داد: در صورت تائید شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر اینکه شهرداری اصفهان به عنوان مجری فاز دوم طرح جامع مشخص شود شاهد رویکردهای خوبی خواهیم بود.

آستانه تحمل ریسک در کشور بالا رفته است

همچنین امیدرضا ریاحی، نماینده سازمان نظام مهندسی کشور نیز که به عنوان نماینده این سازمان در حادثه متروپل نیز ورود کرده است، در این جلسه اظهار داشت: باید توجه داشت که بررسی حادثه متروپل از بُعد حقوقی، فنی و اداری پیچیدگی‌های فراوانی دارد و همه انگشت اتهام را سمت دیگری می‌گیرند.

وی با بیان اینکه همه ما در وقوع حوادثی مانند متروپل مقصر هستیم، افزود: باید توجه داشت که در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش لازم در زمینه ایمنی ارائه نمی‌شود و از این رو تفکر ایمن سازی در ذهن کودکان ما شکل نمی‌گیرد و شاهد آثار آن در بزرگسالی شأن نیستیم.

نماینده سازمان نظام مهندسی کشور با تاکید بر اینکه ایمنی اولویت نیست، افزود: آستانه تحمل ریسک در کشور بالا رفته است و از این رو رفته رفته اتفاقات برایمان عادی تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد فرایند صدور پروانه را تسهیل می‌کنیم، گفت: قبول داریم فرایند اداری قابل اصلاح است اما خدمات مهندسی قابل حذف نیست، نباید ایمنی را فدای سرعت کنیم.

ریاحی ادامه داد: ایمنی در ساخت و ساز جایگاه ندارد، ایمنی نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه است، در ادبیات سرمایه گذاری کلید واژه سرمایه گذاری مسئولانه در سطح دنیا مورد توجه است چرا که این امر به پایداری و ایمنی ساخت توجه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای ایمنی صبر نیاز داریم، گفت: ایمنی باید از میز طراحی آغاز شود در همه بخش‌ها نقش طراحان بسیار تأثیرگذار باشد.

نماینده سازمان نظام مهندسی کشور اضافه کرد: در متروپل برای تخریب نیز ایمنی را لحاظ نکرده بودند همانطور که در طراحی و اجرا این موضوع مغفول مانده بود.

کد خبر 5514260

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha