پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا سال ها طول می کشد

سخنگوی خاورمیانه و شمال آفریقای اتحادیه اروپا تأکید کرد که شروط پیوستن هر کشوری به اتحادیه اروپا ثابت است و اوکراین نیز این قاعده مستثنی نیست و مذاکرات الحاق ممکن است سال ها به طول بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از عربی ۲۱، اتحادیه اروپا حمایت خود را از نامزدی اوکراین و همسایه اش مولداوی برای پیوستن به اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در صورت تأیید درخواست پیوستن، مرزهای این کشور به مرزهای روسیه که در حال جنگ همه جانبه با کی یف است، خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ، سران کشورهای اتحادیه اروپا آماده هستند تا به طور رسمی وضعیت نامزدی پیوستن به این اتحادیه را به اوکراین اعطا کنند و این گام احتمالاً به طور رسمی در اجلاس سران اتحادیه اروپا در ۲۳ و ۲۴ ژوئن برداشته خواهد شد.

«لوئیس میگل بوئنو» سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا در خاورمیانه و شمال آفریقا در مصاحبه با پایگاه خبری «عربی ۲۱» درباره این تحولات گفت: تصمیم نهایی در مورد پرونده عضویت اوکراین به عهده شورای اتحادیه اروپا است که با اجماع درباره با پیوستن اوکراین به این اتحادیه موافقت یا مخالفت می‌کند.

وی تاکید کرد: فرایند بررسی درخواست اوکراین از سوی اتحادیه پس از تقدیم آن آغاز شد و پس از تحلیل کمیسیون اروپا، کمیسیون توصیه مثبتی به اتحادیه اروپا درباره اوکراین و الحاق آن به اتحادیه صادر کرد. اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند که این درخواست در شرایط استثنایی مطرح شده است، به ویژه اینکه این اولین بار در تاریخ اتحادیه است که کشوری که در معرض تهاجم نظامی خارجی قرار دارد، درخواست پیوستن به اتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد.

بوئنو افزود: با این حال، معیارهای متفاوت و مشخصی برای پیوستن هر کشوری به اتحادیه اروپا وجود دارد که معیارهای کپنهاگ و معیار مادرید از جمله آنها است و شرایط در این معیارها کاملاً مشخص است و همه کشورهایی که رسماً برای پیوستن به اتحادیه اروپا نامزد شده اند، از این معیارها اطلاع دارند و طبیعتاً اوکراین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این مقام ارشد اروپایی تصریح کرد: باید منتظر تصمیمات سران اروپایی در نشست چند روز آینده کشورهای اتحادیه اروپا ماند و نمی‌توان در مورد موافقت یا مخالفت با درخواست اوکراین پیشگویی کرد. این احتمال وجود دارد که تصمیم برای پذیرش رسمی نامزدی اوکراین در نشست آتی اروپا منوط شود به اینکه همه معیارها و شرایط هایی که اجرای آن برای هر کشور درخواست دهنده ضروری است، باید اجرا شود.

بوئنو ادامه داد: مطمئناً روند مذاکرات الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا زمان زیادی به طول خواهد انجامید، زیرا ما در حال حاضر در مورد اعطای نامزد رسمی پیوستن به اتحادیه اروپا به اوکراین صحبت می‌کنیم که احتمالاً در نشست بعدی اروپا درباره آن تصمیم گیری می‌شود. پس از تأیید رسمی نامزدی اوکراین، مذاکرات رسمی بین اتحادیه و این کشور آغاز خواهد شد و تخمین زده می‌شود که این مذاکرات به دلیل تعداد زیاد بندهای سیاست کلی که ۳۵ مورد است، سال‌ها به طول انجامد.

سخنگوی منطقه‌ای اتحادیه اروپا در پایان گفت: امیدواریم تا قبل از پایان مذاکرات رسمی با اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا جنگ در این کشور پایان یابد.

کد خبر 5521444

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =