قانون محدودیت حمل سلاح در آمریکا اجرایی می‌شود

پس از کشتارهای اخیر، سرانجام پس از نزدیک به ۳۰ سال، قانون محدودیت حمل سلاح در آمریکا اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه پیش از سفر به اروپا، طرح دوحزبی کنگره برای محدودیت خریدوفروش و آزادی حمل سلاح را امضا خواهد کرد تا به قانون اجرایی تبدیل شود.

کنگره آمریکا روز جمعه طرح اعمال محدودیت بر خریدوفروش سلاح را با ۲۳۴ رآی موافق در برابر ۱۹۳ رای مخالف به تصویب رساند؛ ۱۴ نماینده جمهوری‌خواه نیز به این طرح رای مثبت دادند. عموما جمهوری‌خوهان موافق خریدوفروش و آزادی حمل سلاح و دموکراتها به دنبال محدودکردن حمل سلاح هستند.

سنای آمریکا پنجشنبه‌شب این طرح را تصویب کرده بود. طرحهای مصوب در سنا و کنگره پس از امضای رئیس‌جمهور به قانون اجرایی تبدیل می‌شوند.

به نوشته وبگاه شبکه «سی‌ان‌ان» با اجرایی‌شدن این قانون میلیونها دلار صرف ارتقای سطح سلامت روانی افرد، امنیت مدارس، برنامه‌های مقابله با بحرانها و همچنین مشوقهایی برای ایالتها می‌شود تا سوابق جوانان و نوجوانان را در «سامانه ملی نظارت بر پیشینه جنایی» ثبت کنند.

قانون جدید همچنین تغییراتی اساسی در فرآیند خرید سلاحهای گرم توسط افراد ۱۸ تا ۲۱ ساله، انجام داده است.

علی‌رغم اینکه گفته می‌شود این قانون محدودیتهای ناچیزی در زمینه آزادی حمل سلاح اعمال کرده؛ قانون جدید مهمترین اقدام دولتمردان آمریکا پس از نزدیک به ۳۰ سال برای مقابله با بحران آزادی حمل سلاح و کشتارهای کور و دسته‌جمعی در این کشور است.

قدرت و نفوذ لابی‌های کارخانجات تولید سلاح در لایه‌های قدرت آمریکا، از مهمترین دلیل انفعال در مقابل کشتارهای کور و بی‌توجهی به به‌روزرسانی قوانین حمل سلاح گرم است.

کنگره و سنای آمریکا این قانون را پس از کشتارهای اخیر در ایالت نیویورک و تگزاس تصویب کردند که دو نوجوان ۱۸ ساله به فاصله کمتر از دو هفته، با شلیک مستقیم افراد حاضر در سوپرمارکتی در شهر بوفالو و دانش‌آموزان یک مدرسه در تگزاس را به رگبار بستند و ۳۲ نفر را به قتل رساندند. این دو حادثه موجب اعتراضها و تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا شد و مردم خواستار تغییر قوانین حمل سلاح شدند.

کد خبر 5523030

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha