دوره آموزشی «زکات، مایه برکات» برگزار شد

دوره آموزشی تکمیلی دو روزه «زکات مایه برکات» به همت بنیاد هدایت و با حضور ۱۵ امام محله فعال در موضوع زکات در ساختمان پلاک ۳۱۳ مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دوره تکمیلی آموزشی دو روزه «زکات مایه برکات» به همت بنیاد هدایت و با حضور ۱۵ امام محله فعال در موضوع زکات در ساختمان پلاک ۳۱۳ مسجد مقدس جمکران آغاز شد.

سخنران افتتاحیه این دوره حجت الاسلام امید محلاتی معاون راهبری بنیاد هدایت بود که به بیان لوازم تمدن سازی اسلامی پرداخت و وظایف روحانیت و امامان محله را در این خصوص یادآور شد.

وی تحقق تمدن اسلامی را برای زمینه سازی ظهور، ضروری خواند و اظهار داشت: با اجرای مناسک فردی صرف نمی‌توانیم مقدمه ساز ظهور باشیم؛ هرچند که خودسازی و ارتباط قلبی و فردی، دعا و توسل هم برای این کار لازم است اما کافی نیست. باید جامعه بشری برای دوران ظهور آماده شود و مسیر این آماده سازی از تحقق تمدن نوین اسلامی می‌گذرد.

معاون راهبری بنیاد هدایت با اشاره به ویژگی‌های تمدن اسلامی از نگاه رهبر معظم انقلاب، گفت: یکی از این ویژگی‌ها آمیختگی دنیا و آخرت است. یعنی نسخه‌ای که در مسائل مختلف ارائه می‌دهیم هم باید ناظر به نیاز دنیا و هم تأمین کننده نیازهای اخروی باشد.

حجت الاسلام محلاتی پرداخت زکات را یکی از مظاهر آمیختگی دنیا و آخرت برشمرد و تصریح کرد: وقتی که فرد زکات را می‌پردازد، هم مشکلات دنیایی نیازمندان و جامعه مرتفع و هم مالش پاک شده و هم آخرتش آباد می‌شود.

در ادامه حجت الاسلام کاظمی مباحث مرتبط با زکات و شیوه‌های دعوت مردم به زکات را بیان کرد. بوم نگاری بخش دیگری از این دوره بود که با مشارکت امامان محله انجام شد؛ در این بخش ایده‌ها و تجربیات امامان به اشتراک گذاشته شد.

جهت گیری تمدنی باید با محوریت مسجد صورت گیرد

دوره تکمیلی «زکات مایه برکات» در نوبت عصر با ادامه بوم نگاری و بیان ایده‌ها و تجربیات ادامه یافت. در ادامه حجت الاسلام رضا غلامی قائم مقام بنیاد هدایت نقش حلقه‌های میانی، امامان روستا و مشارکت مردمی در جا افتادن پرداخت زکات را تبیین کرد.

حجت الاسلام رضا غلامی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در خصوص حلقه‌های میانی گفت: در خصوص حلقه‌های میانی و تحقق آن در میدان کار خاصی صورت نگرفته است.

وی با ارائه تعریفی از حلقه‌های میانی اظهار کرد: این حلقه‌ها از بطن مردم می‌جوشند و شناخت دقیق صحنه، به کارگیری ظرفیت‌ها، طراحی راهکارهای عملیاتی و جهت گیری تمدنی از ویژگی‌های این حلقه‌های میانی است. باید همه فعالیت‌ها در محله به مسجد و نماز وصل شود و جهت گیری تمدنی بدون محوریت مسجد ممکن نیست.
«روایت جهاد» موضوع دیگری بود که توسط مصطفی کرفی مسئول عملیات و رصد مرکز رسانه و گفتمان سازی بنیاد هدایت ارائه شد. وی در سخنان خود به بیان اهمیت روایتگری امامان محله در موضوع جهاد تبیین پرداخت و نقش شبکه امامت در موضوع جنگ روایت‌ها را حائز اهمیت دانست.

مدیر عملیات و رصد مرکز رسانه بنیاد هدایت بر لزوم روایتگری امامان از فعالیت‌های میدانی خود تأکید کرد و در ادامه به بیان شیوه‌های انتشار این روایت در فضای مجازی پرداخت. بخش پایانی دوره در روز اول نیز به مبحث قوانین زکات اختصاص داشت.

گفتنی است، برای روز دوم این دوره نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است که در بخش ابتدایی آن حجت الاسلام محمدی مسئول بخش پاسخگویی مسائل شرعی دفتر رهبر معظم انقلاب در قم به ارائه مباحثی پیرامون کاربردی شدن احکام زکات خواهد پرداخت و در بخش پایانی نیز امامان حاضر در گروه‌هایی جداگانه به بوم نگاری پرداخته و از ایده و تجربیات یکدیگر بهره مند خواهند شد.

کد خبر 5532793

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha