تشکیل ائتلاف‌های منطقه‌ای یکجانبه خطرناک است

رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه های نماز عید قربان تلاش ها برای تشکیل ائتلاف های منطقه ای یکجانبه را خطرناک توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر اطلاع رسانی جریان حکمت ملی، «سید عمار حکیم» رهبر این جریان در خطبه‌های نماز عید قربان با بیان اینکه وقت آن رسیده که موانعی پیش روی فرایند سیاسی کشور را از میان برداریم، تصریح کرد: به خصوص که شاهد تحولات جدی در وضعیت سیاسی منطقه هستیم و عراق از این تحولات برکنار نیست بلکه با وزنه منطقه‌ای و عمق تاریخی خود در قلب این تحولات است.

حکیم در ادامه به حمایت از گزینه اپوزیسیون مؤثر پارلمانی و تقویت آن تاکید کرد و گفت: لازم است که نظام پارلمانی کشور را از درون پارلمان تقویت کنیم و این کار با تقویت عملکرد پارلمانی در دو مسیر ممکن می‌شود: مسیر اول به تشکیل دولت و پذیرش مسئولیت آن توسط یک گروه می‌انجامد و مسیر دوم به نظارت و ارزیابی و انگشت نهادن بر نقاط ضعف در قوه مجریه. موازنه میان قوای مقننه و مجریه سنگ‌بنای نظام پارلمانی است و جانشین وضعیت حاکم در صورت ضرورت یافتن تغییر، از دورن پارلمان بیرون بیاید.

وی ادامه داد: خودداری از تقویت اپوزیسیون درون پارلمان این بهانه را ایجاد می‌کند که بتوان اعتراضات و ملاحظات را به بیرون مجلس کشاند و نتیجه آن آشفتگی و خشم عمومی و بیان آن به روش‌هایی خواهد بود که موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع و ناتوانی از مهار آن می‌شود.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین بر تشکیل دولت خدمات‌محور برخوردار از تعادل داخلی تاکید و عنوان کرد: باید دولت خدمت‌محور برخوردار از تعادل داخلی هرچه سریع‌تر تشکیل شود. دولتی که متناسب با حجم چالش‌های پیش روی عراق باشد. مهم‌ترین این چالش‌ها اقتصاد و محیط زیست و مسائل اجتماعی است.

وی همچنین از اقلیم کردستان عراق خواست که هرچه سریع‌تر درباره نهایی کردن نامزد ریاست جمهوری تصمیم بگیرند و با مسئولیت‌پذیری فراوان به این موضوع نگاه کنند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در ادامه بار دیگر بر موضع خود در عدم مشارکت در دولت آینده تأکید کرد ‌گفت: این به معنای خودداری از حمایت از اقدامات برای تشکیل دولت در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیست. اما انتخاب ما تمرکز بر فعالیت پارلمانی و ارائه ملاحظات لازم به شرکای سیاسی برای موفقیت دولت آتی است.

حکیم با بیان اینکه همه اتفاق نظر دارند که روند سیاسی عراق نیازمند اصلاحات فراگیر سیاسی است، تصریح کرد: با وجود این اتفاق نظر، درباره نحوه آغاز و سازوکار این اصلاحات اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظر بر اراده اجرا و روند پیشبرد این اصلاحات که در شرایط کنونی ضرورت آن کاملا احساس می‌شود قطعا تأثیرگذار خواهد بود. درباره تأخیر در اجرای این اصلاحات هشدار می‌دهم و آن را خطری بزرگ برای نظام سیاسی کشور می‌دانم که هیچ کس از آن در امان نخواهد بود. تکرار می‌کنم: هیچ کس در امان نخواهد بود.

وی در ادامه با توجه به شرایط موجود و به حکم مسئولیت ملی برداشتن گام‌هایی از جمله تعدیل واقعی و عادلانه قانون انتخابات، تشکیل شورای عالی سازندگی با حضور کارشناسان و نخبگان اقتصادی و برنامه‌ریزی، تنظیم قوانین بازدارنده برای مبارزه با فساد و افزایش اختیارات نهادهای نظارتی درباره پول‌شویی و رشوه و همه انواع فساد مالی و اداری در نهادهای دولتی و فعال کردن شورای فدرالی بر اساس آنچه در قانون اساسی کشور به آن تصریح شده را پیشنهاد کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین پیشنهاد کرد که قوانین سرنوشت‌ساز در سقف زمانی مشخص تعیین تکلیف شوند، به خصوص قانون نفت و گاز به نحوی که ضامن مشارکت اقلیم کردستان عراق در مدیریت پرونده نفت و یکپارچگی سیاسی نفتی کشور در سایه دولت مرکزی باشد و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق را بالاتر ببرد.

سید عمار حکیم همچنین در ادامه خطبه‌های نماز عید قربان درخصوص تحولات منطقه‌ای گفت: چالش‌ها و فرصت‌ها در منطقه منحصر به یک یا چند کشور نمی‌شود، همه کشورهای منطقه سرنوشتی مشترک دارند که آنها را به هم پیوند می‌زند.

وی ادامه داد: تجربه‌های گذشته بر همه ثابت کرد که بحران‌های سیاسی یا امنیتی یا اقتصادی در یک کشور، دیگر کشورها را نیز با بحرانی مشابه مواجه می‌کند، هرچند شاید حجم آسیب‌ها یک اندازه نباشد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه جهان امروز دهکده‌ای کوچک است که محاصره یک بحران در یک محدوده آن ممکن نیست، افزود: برای همین تشکیل پیمان‌های یکجانبه منطقه‌ای که در آن موازنه قدرت رعایت نشود خطرناک خواهد بود و موجب ازهم‌پاشیدگی بیشتر در منطقه و از دست رفتن فرصت‌های سازنده برای آرام کردن منطقه می‌شود.

حکیم با تاکید بر اینکه عراق نقشی مهم و محوری در تقویت ثبات منطقه دارد، گفت: باید با پشتوانه این نقش و فرصت‌های تاریخی واقعی عراق به سمت اجرای نقش مطلوب کشوری در سطح عراق برویم و کشور را به بازیگری محوری در میان برادران عرب و مسلمان تبدیل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره بحران روسیه و اوکراین اظهار داشت: ادامه بحران روسیه و اوکراین و ناتوانی جامعه بین‌المللی از توقف این جنگ، زنگ خطری برای منطقه و جهان است.

وی با بیان اینکه ما با تحولات تازه ای در شکل‌گیری نظم جهانی جدید بر اساس اصل سلطه نظامی و اقتصادی و نیز تشکیل پیمان‌های منطقه ای یکجانبه و قطب‌بندی جهانی تازه مواجهیم، گفت: این به معنای چالش‌های اقتصادی و امنیتی بزرگی در آینده نزدیک خواهد بود.

کد خبر 5534888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha