آموزش پژوهش محور در مدارس به پرورش کارآفرینان موفق می‌انجامد

اصفهان- عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد با تاکید بر لزوم نهادینه شدن آموزش پژوهش محور در مدارس، گفت: دانش آموز در این سیستم آموزشی، در مدرسه دستکم دو مهارت تخصصی می‌آموزد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شفیعی در نشست خبری با بیان اینکه بیش از ۲۶ سال فعالیت آموزشی تحقیقاتی در شهر اصفهان داشته؛ سیاست آموزشی در مراکز آموزشی پسرانه دمش و دخترانه گلدونه اصفهان، پژوهش محوری است، اظهار داشت: طبق سیاستگذاری این دو مرکز، دانش آموزان به نحوی درس می‌خوانند که دستکم به دو زبان زنده دنیا تکلم و در دو مهارت، تخصص لازم را کسب کنند. مهارت‌هایی که به کارآفرینی، توسعه کار و تولید علم بیانجامد.

وی آرامش و شادابی دانش آموز حین درس خواندن را از دیگر مزایای آموزش پژوهش محور دانست و خاطرنشان کرد: دانش آموز در این سیستم کمترین دغدغه تحصیلی و قبولی کنکور را دارد به این دلیل که یکی از جزعی ترین اهداف آموزش پژوهش محور قبولی افراد در رشته‌های ممتاز کنکور است زیرا دانش آموز در این سیستم آموزشی پیش از کنکور به شرایط مهارت و تخصص فردی می‌رسد که ۱۰ سال پس از کنکور فارغ التحصیل شده باشد.

وی آموزش علوم زمین شناسی، نانو، برق، بیوتکنولوژی و مکانیک و خودروسازی، مهندسی ژنتیک، بایوتکنولوژی گرایش پزشکی کشاورزی و محیط‌زیست از جمله رشته‌های مراکز آموزشی دمش و گلدونه برشمرد و افزود: آموزش پژوهش محور شعار نیست و اردوهای علمی و مدرن ترین تجهیزات آزمایشگاهی به دانش آموزان ارائه می‌شود.‌

مؤسس مرکز تحقیقات و فناوری‌های نوین دمش سپاهان با بیان اینکه دانش آموختگان این مؤسسه با چند تخصص پرورش می‌یابد، افزود: همه دانش آموزان مراکز آموزشی دکتر محمد شفیعی (به اختصار دَمِش) و گلدونه می‌توانند با توجه به اعتبارات کسب شده ۱۰ سال اخیر این مجتمع به عضویت فدراسیون مخترعین جهانی در آیند و از مزایای آن استفاده کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد، سرلوحه کار مراکز آموزشی دمش و گلدونه را شعار به امید آنکه به زودی برترین دانشمندان جهان از بین دانش آموزان ما برگزیده شوند، دانست و گفت: دانش آموزان ایرانی تواناترین دانش آموزان هستند،

شفیعی با بیان اینکه سالانه ۱۵۰۰ نفر دانش آموز دختر و پسر در مدرسه گلدونه و مرکز دمش در شهر اصفهان تحصیل می‌کنند، ادامه داد: بیش از ۵۰۰ نفر نیز در کادر آموزشی این مراکز مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه این مرکز با ۱۰ سال سابقه فعالیت از سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجوز دارد، افزود: این مرکز همچنین با تاییدیه وزارت علوم دوره‌های کوتاه مدت آموزش ضمن خدمت به معلمان ارائه می‌دهد و تنها مرکز آموزش ضمن خدمت معلمان در علوم پایه است که از اداره کل آموزش و پرورش تاییدیه دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد افزود: اگر دانش آموز در سنین کم وارد بخش پژوهش شود، این مهم در او نهادینه می‌شود و چون پژوهش از آشفتگی ذهنی دانش آموز جلوگیری می‌کند، او در آینده فردی موفق خواهد بود و به اعتقاد من پژوهش شکست ندارد.

وی ادامه داد: مرکز آموزشی محمدشفیعی واقع در خیابان توحید میانی جنب بانک پارسیان نبش کوچه ۱۴ پذیرای تقاضیان است.

پرورش مهمتر از آموزش است

همچنین مهسا صالحیان مؤسس و مدیر مدرسه دخترانه گلدونه در این نشست خبری با بیان اینکه دانش آموزان مجتمع آموزشی گلدونه با بهره گیری از تمامی امکانات تخصصی علوم پایه فنی مهندسی و پزشکی در مهارت‌های زندگی نیز متخصص می‌شوند، اظهار داشت: سرلوحه فعالیت این مجتمع آموزشی دخترانه مدرسه شاد، دختران شاد و متخصص است.

وی با اشاره به تأسیس پیش دبستانی و آمادگی مستقل گلدونه در سال ۱۳۸۸، افزود: از سال ۱۳۹۷ نیز دبستان از دوره‌های اول تا ششم گلدونه راه اندازی شد و سال جاری نیز دوره اول دبیرستان تأسیس شده و تصمیم داریم دوره‌های تحصیلی این مرکز را تا دیپلم در سال‌های پیش رو گسترش دهیم.

مؤسس و مدیر مجتمع آموزشی دخترانه گلدونه با بیان اینکه به دلیل پرکار بودن مجموعه آموزشی دمش و به درخواست خانواده‌ها مجتمع آموزشی دخترانه تأسیس شد، خاطرنشان کرد: هم اکنون در این مجتمع علوم بیوتکنولوژی میکروبی و سلولی و مولکولی و پزشکی آموزش داده می‌شود زیرا اعتقاد داریم دختران با اعتماد به نفس و شاد در جامعه پرورش دهیم چرا که در آینده تربیت خانواده‌ای را بر عهده خواهند داشت.

صالحیان با اشاره به اینکه در مجتمع آموزشی گلدونه مشاوران متخصص امور تربیتی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای به دختران به طور ثابت حضور دارند، ابراز داشت: پرورش از آموزش مهم‌تر است و اهمیت آن در خانه دوم یعنی مدرسه بیش‌تر است.

کد خبر 5536758

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha