راه های شکست «دارویار» هرچه سریع‌تر مسدود شود

نایب رئیس دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، نسبت به چالش های صنعت داروسازی کشور بعد از اجرای طرح «دارویار»، ابراز نگرانی کرد.

هاله حامدی فر، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: مهم‌ترین چالش طرح دارویار، عدم تأمین به موقع بودجه است و اینکه نتوانیم تأمین مالی درست را برای صنعت داروسازی کشور انجام دهیم.

وی افزود: واقعیت امر این است که صنعت داروسازی کشور بعد از اجرای طرح دارویار و آزاد شدن نرخ ارز، با چالش‌های زیادی مواجه شده است. اولاً در خیلی از داروها به خصوص داروهای بیماران خاص، افزایش قیمت مطابق با افزایش نرخ ارز و تورم اتفاق نیفتاده که سازمان غذا و دارو قول داده که این موضوع را اصلاح کند.

حامدی فر ادامه داد: ما منتظر هستیم و اگر خیلی زود این موضوع اصلاح نشود، در زمینه تأمین داروهای بیماران خاص و داروهای «های تک» به مشکل خواهیم خورد.

وی افزود: تا کنون در مورد تأمین داروهای تولید داخل بیماران خاص مشکل کمبود نداشته ایم، اما اگر مشکلات پیش روی طرح دارویار اصلاح نشود، مسلماً با کمبود مواجه خواهیم شد.

نایب رئیس دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تاکید کرد: از طرف دیگر، موضوع تأمین مالی و سقف تسهیلات در بانک‌ها است که کاهش پیدا کرده و باید اصلاح شود. بحث مالیات بر ارزش افزوده نیز یکی دیگر از چالش‌های تولید کنندگان دارو است.

حامدی فر توضیح داد: ارزش افزوده تمامی کالاهای اساسی برای ترخیص از گمرکات، از ۹ درصد به یک درصد رسیده اما دارو از این امر مستثنی و خارج شده که این موضوع، هزینه بسیار زیادی را به شرکت‌های دارویی داخلی تحمیل می‌کند؛ به طوری که خیلی از سفارشات را شرکت‌ها ترخیص نکرده اند و به همین دلیل، دچار کمبود مواد اولیه دارویی شده ایم.

وی با تاکید بر این موضوع که دارویار طرح بسیار خوبی است، تصریح کرد: ولی باید هر چه زودتر، وزارت صمت، سازمان غذا و دارو و سازمان برنامه و بودجه، یک گپ آنالیز را با درگیر کردن ذی نفعان انجام دهند و مشکلات طرح را که در مسیر اجرا ایجاد شده و یا مشکلاتی که دیده نشده بود و می‌تواند طرح دارویار را با شکست مواجه کند، هر چه سریع‌تر اصلاح کنند.

کد خبر 5573493

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha