جزئیات خدمات بیمه سلامت به ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار جمعیت تحت پوشش

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، جزئیات خدمات بیمه سلامت به بیمه شدگان در حوزه های مختلف را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی ناصحی گفت: بیمه سلامت ایران نزدیک به ۳ دهه است که فعالیت می‌کند، طبق قانون تمامی بیمه‌ها باید در کشور تحت نام بیمه سلامت تجمیع شوند؛ البته این قانون هنوز به طور کامل محقق نشده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه بیمه سلامت بزرگ ترین بیمه حوزه سلامت کشور است، افزود: بیمه سلامت بیش از ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را در ۵ صندوق بیمه‌ای تحت پوشش دارد و بزرگ ترین صندوق بیمه‌ای روستاییان و عشایر است که در مراکز دولتی ۹۰ درصد هزینه‌های بستری و ۷۰ درصد هزینه‌های سرپایی را پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت دومین صندوق بیمه همگانی است، تصریح کرد: در این صندوق نزدیک به ۱۷ میلیون نفر تحت پوشش هستند، همچنین بیمه کارکنان دولت شامل تمامی کارمندان دولت است، صندوق سایر اقشار از خانواده معظم شهدا، کمیته امداد، بهزیستی، خانواده زندانیان و حتی اتباع می‌توانند در این صندوق قرار گیرند و صندوق ایرانیان که مجموع افراد این صندوق‌ها ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

ناصحی تاکید کرد: در دولت سیزدهم بیش از ۶ میلیون نفر بدون پرداخت هزینه در ابتدای سال تحت پوشش بیمه سلامت به صورت رایگان قرار گرفتند، این فرصتی بود که خوشبختانه با هدف کاهش هزینه‌های جیب مردم و دسترسی به درمان فراهم شد، البته برای سایر دهک‌ها که باید از آزمون وسع استفاده کنند، فرصت ۳ ماهه ای فراهم شد که افراد فاقد بیمه به صورت رایگان بیمه شوند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، در خصوص اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی اظهار داشت: این قانون در مجلس به تصویب رسیده است، از سال ۱۳۹۹ و پس از آن در ۱۴۰۰ در قوانین بودجه‌ای در نظر گرفته شد و بیمه سلامت به عنوان مجری پیشتاز در اجرای آن موفق عمل کرده است.

وی گفت: در حال حاضر عمده استان‌ها مانند یزد ۱۰۰ درصد نسخ به صورت الکترونیکی صادر می‌شود، بدون شک این طرح برای مردم و حوزه سلامت فواید بسیاری دارد.

ناصحی درباره حمایت از زوجین نابارور افزود: تمامی خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه ناباروری تحت پوشش بیمه است، خوشبختانه استان یزد در این زمینه پیش گام بوده و از پیشرفته‌ترین روش‌ها در این استان برای درمان ناباروری استفاده می‌شود. برای بیمه شدگان در این بیماری ۹۰ درصد هزینه‌های بستری و هزینه‌های سرپایی پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه مادران باردار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند ادامه داد: همچنین فرزندان آنها نیز تا ۵ سالگی تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر حمایت از بیماران صعب العلاج گفت: برای این بیماران نیز به دنبال کاهش پرداختی‌ها از جیب مردم هستیم و در هفته‌های آینده اقدامات خوبی در این زمینه صورت می‌گیرد. به لحاظ اعتباری بلاعوض ۵ هزار میلیارد تومان و ۲ هزار میلیارد تومان نیز به صورت تسهیلات ۴ درصدی در کنار صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج وجود دارد.

کد خبر 5580365

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha