برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اغتشاشگران اخیر در تهران

با دستور رئیس قوه قضائیه، پس از صدور کیفرخواست پرونده متهمان اغتشاشات اخیر در یک ماه اخیر، دادگاه های رسیدگی به این پرونده‌ها، از هفته گذشته آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، کیفرخواست بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در دادسراهای استان‌های مختلف براساس مستندات موجود در حال صدور است.

تاکنون کیفرخواست ۲۵ پرونده در کرمان، ۸۹ کیفرخواست در استان سمنان، کیفرخواست ۱۱۹ نفر در استان زنجان، کیفرخواست ۱۰۵ پرونده در استان خوزستان، کیفرخواست ۵۵ نفر در استان قزوین، کیفرخواست ۱۱۰ نفر در استان کردستان، کیفرخواست ۳۱۵ نفر در استان تهران و کیفرخواست ۲۰۱ متهم در استان البرز در ارتباط با اغتشاشات اخیر صادر شده است.

امروز اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده تعدادی از متهمان اغتشاشات اخیر در دادگاه عمومی و انقلاب تهران از صبح آغاز شده است.

بنابر این گزارش، دادگاه امروز تنها یکی از جلسات رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات اخیر است و روند رسیدگی به پرونده مابقی متهمان ادامه خواهد داشت.

برهمین اساس، صبح امروز «۷ آبان» جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اغتشاشگران اخیر به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران، با حضور مستشاران دادگاه، متهمان و وکلای آن‌ها، جمعی از افسران انتظامی که در درگیری با آشوبگران مجروح شده بودند و خانواده شهدای امنیت، برگزار شد.

براساس کیفرخواست صادر شده، محمد قبادلو فرزند محمد علی به افساد فی‌الارض از طریق اقدام گسترده علیه مأموران موتوری نیروی انتظامی با اصابت خودروی سواری پیکان سفید رنگ که اقدام وی منجر به شهادت استوار وحید کرم پور حسنوند و مجروح شدن ۵ مأمور پلیس شده است، سامان صیدی فرزند تیمور به محاربه از طریق کشیدن کلت کمری و شلیک ۳ تیر، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، محمد بروغنی فرزند حسین به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مأمور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی، ابوالفضل مهری حسین حاجی لو فرزند ولی به مقابله با حکومت اسلامی از طریق ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور، محسن رضازاده قراقلو فرزند حسن به محاربه از طریق مشارکت در ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت عمومی، اجتماعی و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، ساخت اقلام انفجاری از نوع کوکتل مولوتوف برای مقاصد ضد امنیتی و سنگ پرانی به سوی عوامل انتظامی، سعید شیرازی فرزند علیرضا به افساد فی الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اخلال شدید در نظم متهم هستند.

بر اساس این گزارش علاوه بر مستندات و اقاریر موجود در پرونده متهمان این پرونده از گوشی تلفن همراه محمد بروغنی فرزند حسین که به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مأمور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی متهم است تصاویری استخراج شده است که به وضوح به نقش لیدری وی در اغتشاشات پاکدشت دلالت دارد.

در اسناد موجود در گوشی تلفن همراه بروغنی یک گفتگوی در بستر اینستاگرام کشف شده است که در این گفتگو وی خطاب به یکی از دوستان خود می‌گوید برای حضور در صحنه اغتشاشات مسلح حاضر شود که دوست وی خطاب به او می‌گوید در حال حاضر فقط قمه در اختیار دارد.

در نمونه‌ای دیگر از نقش لیدری بروغنی وی ضمن تهییج همشهریان خود برای حضور در اغتشاشات از آن‌ها می‌خواهد با درست کردن نارنجک‌های دستی که در ایام چهارشنبه سوری انجام می‌دهند در محل اغتشاشات حاضر شده و از آن‌ها علیه مأمورین استفاده کنند.
بروغنی که برای حضور در این اغتشاشات نقش لیدری برای خود در نظر گرفته در یک استوری دیگر ساعت و محل برگزاری اغتشاشات را اعلام و با هشتگ اتحاد از همپالگان خود می‌خواهد محتوای تولید شده او را آن‌ها هم استوری کنند.

اقدامات بروغنی در دعوت، تهییج و لیدری برخی عناصر همدست خود در پاگدشت به استوری و اطلاع رسانی ختم نشده و وی در محل اغتشاشات ضمن حضور با قمه به فیلمبرداری از اقدامات مجرمانه خود نیز اقدام می‌کند.

در فیلم‌های استخراج شده از گوشی بروغنی وی ضمن تعقیب کردن یک نیروی حافظ امنیت که به شدت توسط اغتشاشگران مصدوم شده است وی را با قمه مورد اصابت قرار
می‌دهد.

فیلم اول

بروغنی در فیلم‌های دیگری که از اغتشاشات آن شب در گوشی خود ذخیره کرده است نقشی فعال در آتش زدن فرمانداری و بروز ناامنی جلوی فرمانداری دارد.

فیلم دوم و سوم

در ابتدای جلسه دادگاه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه ضمن قرائت کیفرخواست متهم محمد قبادلو فرزند محمد علی گفت: متهم توسط یک دستگاه پیکان سفید رنگ با حمله به مأموران موتورسوار انتظامی که برای حفظ امنیت در حال اجرای مأموریت خود بودند، ضمن زیر گرفتن آن‌ها باعث شهادت استوار وحید کرم پور حسنوند و مجروح شدن تعدادی از افسران انتظامی شد.

نماینده دادستان گفت: طبق نظریه پزشکی قانونی، شهید کرم پور به دلیل ضربه شدید وارده به سر و له شدگی بافت مغز خونریزی کرده و همین موضوع علت شهادت وی است.

در ادامه جلسه پدر پدر شهید سعید وحید کرم پور حسنوند در جایگاه قرار گرفت.

پدر شهید کرم پور خطاب به متهم گفت: به چه دلیل پسر من را کشتی؟ پول گرفتی؟ چه کسی تو را وادار به انجام این کار کرد؟ اشد مجازات برای این فرد را خواستارم.

فرمانده افسران حادثه مذکور که خود نیز از ناحیه پای راست مجروح شده است، با حضور در جایگاه گفت: ۳۰ شهریور بود که مأموریتی از سوی سلسله مراتب به ما برای حفظ امنیت و پیشگیری از وقوع ناهنجاری ابلاغ شد.

وی افزود: مأموریت خود را انجام دادیم ساعت حوالی ۱۲ بامداد بود که قصد بازگشت به مقر خود را داشتیم که ناگهان صدای وحشتناکی شنیدم، برگشت به سمت عقب که ببینم چه اتفاقی افتاده است که به ناگهان توسط یه خودرو زیر گرفته شدم.

افسر فراجا گفت: روی زمین افتاده بودیم شهید کرم پور نفس نفس میزد، خواستم به سمتش بروم که دیدم پای راستم دچار آسیب جدی شده است.

وی از ریاست دادگاه درخواست اعمال اشد مجازات را برای متهم خواستار شد.

در ادامه جلسه دادگاه، نمایندگان حقوقی فراجا با حضور در جایگاه از ریاست دادگاه درخواست اعمال اشد مجازات برای متهم را کردند.

پس از اظهارات، نمایندگان حقوقی فراجا، متهم در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.

پس از اخذ دفاعیات متهم، قاضی اعلام کرد، دادگاه پس از تنفس در نوبت عصر برگزار خواهد شد.

کد خبر 5619823

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • رسول IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   2 0
   دفاع متهم .واقعا مماشات به هیچ وجه جایز نیست متهمین باید به اشد مجازات یعنی اعدام در محل وقوع جرم محکوم واجرا شود
   • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
    0 2
    دفاع جزو قانون هست نه مماشات
  • مادر بچه ها ومعلم مدرسه IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   2 0
   این جنایت کاران را به سزای جنایاتشان برسانید وگرنه امنیت درکارنخواهدبود.
  • عبدالله RU ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   2 0
   فقط اعدام و خلاص.... مماشات و بخشش خیانت در حق شهدای امنیت
  • رضا GB ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   0 2
   حجاب اجباری باید لغو بشه و گرنه نظام سقوط میکنه
   • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
    1 2
    اتفاقا بدون حجاب نظام و اسلام و اخلاق و جامعه و ناموس سقوط میکنه
  • جلال احمدآبادی IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   3 0
   با سلام جهت روشنگری افکار عمومی خوبست که محاکمه و اعترافات علنی بوده و از طریق صدا و سیما پخش شود تا هم درس عبرتی برای دیگران شود و هم جوانان از روی نا آگاهی در دام جلادان خون آشام نیفتند ممنونم
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   4 0
   این جنایتکاران داعش مسلک باید اعدام بشن تا بفهمن با امنیت مردم نباید بازی کنند
  • کار IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
   1 0
   جرایم سنگین مالی برای متهمان به خسارت به اموال عمومی
  • امیرعباسی IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۹
   0 0
   اگر قوه قضائیه باز منفعل عمل کند و این ارازل وطنفروش و سلبریتیهای محرک اینهارا اعدام و شدیدا مجازات نکند در خون ریخته شده شهیدان شریک است،امثال امیرجعفری،کتایون ریاحی، علی کریمی، محسن طنابنده و...جرمشان بیشترازاین ارازل است چون انها را جمهوری اسلامی ونظام میلیاردر ومشهورکرده وحالا پنجه درچشم نظام کش
  • صدیقه IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۰
   0 0
   باید در فضای مجازی پخش شود تا درس عبرت شود