تاثیر شرایط اجتماعی کشور بر سلامت مردم

یک متخصص پزشکی اجتماعی گفت: شرایط اجتماعی که مردم در آن زندگی می‌کنند، اثر فاحشی بر سلامت آنان دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیرا سجادی، در دومین کنگره رصد اجتماعی کووید ۱۹ تاکید کرد: حل مشکلات سلامتی از نگاه عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت را نادیده نگیریم و باید در مداخلات و بررسی مشکلات سلامت و بهداشت این مهم را درنظر داشته باشیم.

عضو هیأت رئیسه پنل سلامت اجتماعی در حوادث، بلایا و رویدادهای بیولوژیک با تاکید بر همه گیری کووید ۱۹ افزود: شرایط اجتماعی که مردم در آن زندگی می‌کنند، اثر فاحشی بر سلامت آنان دارد. موقعیت‌هایی مثل فقر، تغذیه نامناسب، مسکن نامناسب، بیکاری، درآمد نامطمئن، تحصیلات اندک، تبعیض اجتماعی، سکونت در محیط‌های محروم از عمده ترین عوامل تعیین کننده سلامت و نابرابری‌های سلامت هستند.

وی تصریح کرد: در واقع صحیح است که مراقبت‌های پزشکی می‌توانند باعث طول عمر و یا بهبودی از یک بیماری جدی شوند، ولی آن چیزی که برای سلامت جمعیت مهم است، شرایط اجتماعی-اقتصادی است که باعث می‌شود مردم بیمار شوند و یا نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.

این متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: مداخله تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت و مسائل سلامت از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: چگونگی بررسی موضوعات و مشکلات سلامتی از نگاه عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، موضوعی حائز اهمیت است و باید به آن پرداخت.

سجادی در این سخنرانی، بررسی وضعیت موجود، پیدا کردن نقاط مداخله و…، در گام بعد، طراحی مداخله و در گام نهایی، نحوه اجرا، از افراد گرفته تا سازمان‌های اجراکننده را مورد تحلیل قرار داد.‌

وی همچنین با اشاره به تعیین کننده‌های اجتماعی کووید ۱۹ بر اساس مطالعات سیستماتیک سازمان جهانی بهداشت، به مرور مطالعات محققان ایرانی در مورد تعیین کننده‌های اجتماعی در میزان بستری و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ پرداخت.

کد خبر 5626404

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha