اختصاص ۱۴میلیارد تومان برای توسعه سامانه‌های آبیاری گلپایگان

اصفهان- وزیر جهاد کشاورزی در سفر به گلپایگان از اختصاص ۱۴ میلیارد تومان برای توسعه سیستم‌ آبیاری نوین و ۱۰ میلیارد تومان برای احیا و بازسازی قنوات این شهرستان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر سید جواد ساداتی نژاد عصر پنجشنبه در نشست با تشکل‌ها و تولیدکنندگان بخش کشاورزی شهرستان گلپایگان اظهار داشت: گلپایگان یک شهرستان ویژه در استان اصفهان و تولیدکننده محصولات لبنی و کشاورزی در کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه گلپایگان در کنار ثروت منابع طبیعی دارای ثروت منابع انسانی است، افزود: این شهرستان یک منطقه با منابع آبی خوب بوده اما تغییرات اقلیم باعث کمبود آب در این منطقه شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچکس بهتر از کشاورز ایرانی کمبود آب را حس نمی‌کند، گفت: کشاورزان ما به خوبی ارزش آب را می‌دانند و بی تردید به آب شرب بعنوان اولویت اول واقف هستند؛ البته ما در بهینه سازی و بهره ورزی آب در اختیار کشاورز سرمایه گذاری لازم را خواهیم کرد و با کمک وزارت نیرو به این مسئله رسیدگی می‌کنیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه در زمینه توسعه آبیاری نوین در شهرستان گلپایگان ۱۴ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده خواهد شد، ابراز داشت: این روند در سال ۱۴۰۲ هم ادامه خواهد داشت از این رو باید از ظرفیت‌های کشاورزی در این شهرستان استفاده شود.

وی با تاکید براینکه باید مباحث آبخیزداری و آبخوان داری در گلپایگان و خوانسار به جد پیگیری شود، گفت: در زمینه آبخیزداری و استخرهای معیشتی در گلپایگان پنج میلیارد تومان در سال جاری هزینه خواهد شد.

طرح بیابان زدایی در ۷۱۰۰ هکتار از اراضی گلپایگان اجرا می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به درخت کاری در شمال شهرستان گلپایگان برای جلوگیری از ایجاد ریزگرد گفت: طرح کاشت یک میلیارد نهال را در دستور کار داریم و در هفت هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی از شمال این شهرستان را در این طرح قرار خواهیم داد تا با کمک مردم و تا پایان هفته منابع طبیعی در این اراضی درختکاری صورت گیرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه به دلیل محدویت آب باید به سمت ایجاد گلخانه حرکت کنیم، گفت: سبزی و صیفی باید از فضای باز به گلخانه منتقل شود و اعتبار خوبی را از محل تبصره ۱۸ برای ایجاد گلخانه اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به قانون امنیت غذایی افزود: در بند هشت این قانون در خصوص سوخت کشاورزی صحبت شده که با تصویب این قانون تمام گلخانه‌ها، واحدهای تولیدی و ماشین آلات کشاورزی صاحب کارت سوخت خواهند شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در سال ۱۴۰۱ برای احیا و بازسازی قنوات کشاورزی در این شهرستان تخصیص یابد.

ساداتی نژاد در رابطه با سنددار کردن اراضی کشاورزی تصریح کرد: طبق دستور رئیس جمهور باید تا پایان دولت اراضی کشاورزی کشور به نفع کشاورزان دارای سند تک برگ شود و یکی از معیارهای ارزیابی مدیران استان و شهرستان صدور سند اراضی کشاورزی است.

وی افزود: از سال ۱۳۹۴ قانون کاداستر در کشور تصویب شده و تا سال ۹۹ تمام اراضی کشور باید دارای سند تک برگ می‌بود اما تا قبل از شروع دولت سیزدهم چهار درصد از اراضی دارای سند شده بود و ۹۶ درصد عقب بود. اگر با روال سابق پیش برویم ۳۵ سال زمان خواهد برد و کشاورز ما بدون سند دارای هویت نیست و برای دریافت تسهیلات از بانک دچار مشکل خواهد شد لذا یکی از مسائل محوری ما صدور سند است.

یک میلیون و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی کشور سند دار شد

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون ۱۰ درصد از اراضی سنددار شده‌اند، خاطرنشان کرد: در ۶ سال گذشته ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سنددار شده بود و در حال حاضر یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی سنددار شده‌اند.

ساداتی نژاد با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخلات و تعارضات را به اتمام خواهیم رساند، اضافه کرد: تا سال ۱۴۰۴ تمام اراضی کشاورزی را دارای سند تک برگ خواهیم کرد.

وی افزود: باید گلپایگان در بین شهرستان‌های استان اصفهان اولین شهرستانی باشد که جشن سنددار شدن اراضی را می‌گیرد و برای این کار تا پایان شهریور ماه زمان دارید.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با امهال وام کشاورزان تصریح کرد: سررسید دامدار کارت کشاورزان در اسفند ماه به پایان می‌رسد که تا پایان خرداد تمدید خواهیم کرد و مذاکرات با دولت برای امهال وام‌های کشاورزان به دلیل خشکسالی انجام شده است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند ۵۰ درصد از آب بهای آنها بخشیده خواهد شد، در خصوص خط اعتباری مکانیزاسیون ابراز داشت: هفته گذشته پنج هزار میلیارد تومان توسط بانک کشاورزی برای تسهیلات مکانیزاسیون در نظر گرفته شده و سهمیه استان‌ها مشخص خواهد شد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ مرغداران و دامداران ایثار بزرگی در حق کشور کردند و ما قدردان زحماتشان هستیم، ما یک اصلاح بزرگ اقتصادی را در کشور انجام دادیم و مرغداران و دامداران با وجود مشکلات بزرگ اقتصادی پای تأمین سفره مردم ایستادند.

۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب دامدار کارت پرداخت شد

ساداتی نژاد در زمینه تسهیلات به مرغداران و دامداران گفت: برای حمایت از دامداران و مرغداران ۱۰ هزار میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه در قالب دامدار کارت به دامداران اختصاص داده‌ایم که در حال استمهال آن تا پایان خرداد هستیم، ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر از هفته گذشته آغاز شده که سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن در سامانه سیتا به استان‌ها اختصاص یافته است.

وی افزود: همچنین رئیس جمهور بسته ویژه حمایتی برای دامداران در نظر گرفتند که ۱۰ هزار میلیارد تومان برای دو صندوق عشایری و دامپروری اختصاص یافت تا نهادهه دامی را به صورت اعتباری در اختیار دامداران قرار دهند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه باید بازار را به اتحادیه بسپاریم و مداخلات دولتی را کاهش دهیم، گفت: از دو هفته گذشته اتحادیه‌های مرغداران ۳۱ استان کشور را ملزم به تنظیم بازار مرغ در کشور کرده‌ایم، اتحادیه‌ها مرغ مازاد را خریداری و منجمد خواهند کرد و سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام در اختیار این اتحادیه‌ها قرار خواهد گرفت و در زمان نیاز به بازار عرضه خواهند کرد، در صورت مابه التفاوت قیمت، زیان اتحادیه‌ها توسط دولت پرداخت خواهد شد و برای این امر با اتحادیه‌ها قرارداد خواهیم بست.

ساداتی نژاد ادامه داد: تسهیلات لازم توسط بانک کشاورزی به اتحادیه‌ها اختصاص خواهد یافت تا تنظیم لحظه‌ای بازار در استان انجام شود.

وی در زمینه نبود سردخانه در شهرستان گلپایگان تصریح کرد: سرمایه گذاران علاقمند به تأسیس سردخانه، صنایع تبدیلی و فرآوری از محل تبصره ۱۸ تسهیلات دریافت خواهند کرد.

اختصاص ۱۴میلیارد تومان برای توسعه سامانه‌های آبیاری گلپایگان

به گزارش مهر، وزیر جهاد کشاورزی در سفر به گلپایگان از صنایع لبنی پگاه گلپایگان، شرکت سهامی زراعی و یک گلخانه در این شهرستان بازدید و با بهره برداران، دامداران، کشاورزان، اتحادیه‌ها و تشکل‌های این شهرستان گفت‌وگو کرد.

کد خبر 5662606

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha