شورای فرهنگی دانشگاه آزاد باید در نقش قرارگاه فرهنگی ظاهر شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در شرایط فعلی کشور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی باید در نقش قرارگاه فرهنگی ظاهر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، بیست و پنجمین جلسه شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور اعضا برگزار شد.

طهرانچی در این جلسه با تبریک حلول ماه رجب گفت: ماه‌های رجب، شعبان و رمضان، ماه‌های فرهنگی، خودسازی و ارتقاء سطح معنوی است، باید از رویدادها و ایام الله برای توجهات معنوی استفاده کنیم. امسال دانشگاه آزاد اسلامی دومین جشنواره امامت و مهدویت که در واقع جشنواره های معرفتی است از ۱۳ رجب تا نیمه شعبان برگزار خواهد کرد که لازم است این جشنواره از سوی شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و سایرین جدی گرفته شود.

وی با اشاره به اغتشاشات اخیر کشور گفت: در واقع ما با یک جنگ ترکیبی که ارکان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران را نشانه گرفته بود، مواجه بودیم. اگر شورش منافقین در سال ۶۰ را به یاد بیاوریم، متوجه خواهیم شد هدف آن شورش، حمله به ارکان سیاسی کشور از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر، امامان جمعه و ... بود. باید تحلیل دقیق و درستی از خسارت های جنگ ترکیبی داشته باشیم تا با شناخت دستاوردها و آسیب های آن بتوانیم واکنش صحیح و به موقعی نشان بدهیم. اگر رفتار ما در بهمن سال جاری شبیه بهمن ماه سال گذشته باشد، نشان می دهد که ما اساساً آگاه به مسائل و اتفاقات زمان خود نیستیم.

طهرانچی ادامه داد: شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی باید به عنوان عالی ترین مرجع فرهنگی دانشگاه درک دقیقی از اتفاقات جامعه و کشور داشته باشد و با معیارهای درست و منطقی از نظام انقلاب اسلامی حراست و صیانت کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه نقش زنان در جامعه محوری تر از نقش مردان است، گفت: در واقع اثرگذاری زنان در کشور بسیار بالاتر از اثرگذاری مردان است به خاطر همین موضوع است که غرب زمانی که می‌خواهد به دین اسلام ضربه بزند، از حوزه زنان شروع می کند و حجاب بانوان را مدنظر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه در جنگ ترکیبی نیازمد پدافند و آفند فرهنگی هستیم، افزود: زمانی که ارکان فرهنگی در جنگ ترکیبی مورد هدف قرار می گیرد، باید از وضعیت فرهنگی کشور و دانشگاه ها و نمادهای جنگ مطلع شویم، چرا که در غیر اینصورت نمی توانیم با دشمن مبارزه کنیم و از قافله عقب می مانیم.

طهرانچی به طرح ۵ مرحله ای «تبیین عالمانه و حکیمانه»، «مشارکت هم‌افزا»، «رصد مستمر و دقیق»، «مراقبت والدانه» و «برخورد قاطع با ناهنجاری ها» در مواجهه با مشکلات اشاره و تصریح کرد: این ۵ مورد جز وظایف شورای فرهنگی و شورای رصد دانشگاه آزاد اسلامی است. رصد وضعیت فرهنگی وظیفه اصلی شورای رصد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بار دیگر اغتشاشات و نا آرامی های اخیر کشور را جنگ ترکیبی از سوی دشمن عنوان کرد و افزود: جنگ ترکیبی مبتنی بر مهندسی خارجی براساس کاستی های داخلی است. کاستی های نظام تعلیم و تربیت کشور بستر را برای آسیب دشمن مهیا و روزنه ای را به روی دشمن باز کرد. البته کرونا نیز در شرایط پیش آمده بسیار تأثیرگذار بود، به طوری که غفلت های نظام تعلیم و تربیت را بیش از پیش نمایان تر ساخت. دشمن با سوءاستفاده از وضعیت، برخی از جوانان کشور را دچار تحلیل و تفکر اشتباه و گمراه کرد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی باید در نقش قرارگاه فرهنگی ظاهر شود، خاطرنشان کرد: شناسایی کلان مسأله، طراحی عملیات، ساماندهی، سیاست‌گذاری و هدایت دستگاه ها، پیگیری و نظارت بر اجرای عملیات و بازخورد آثار و پیامد از وظایف قرارگاه فرهنگی است که شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی باید آنها را جدی بگیرد.

طهرانچی عملکرد شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را مورد تأکید قرار داد و گفت: دبیر شورای فرهنگی با تشکیل هسته های فرهنگی مسأله‌یابی می‌کند و برای تصمیم گیری، تنظیم گری و راهبری آثار و پیامدهای فرهنگی جنگ ترکیبی، مسائل را در شورا مطرح می کند. اگر با این شیوه مسائل را حل کنیم، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به عنوان یک نهاد الگو عمل کند.

وی به ۷۸۰ مدارس سما و تحصیل ۱۴۰ هزار دانش آموز در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: برای اینکه به یک مدل ملی دست پیدا کنیم، قرارگاه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی می تواند مسائل فرهنگی مدارس و دوره کارشناسی را زیر پوشش قرار می دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اهمیت برگزاری اردوهای راهیان نور، خاطرنشان کرد: اگر دولت هزینه حمل و نقل اردوهای راهیان نور را برعهده بگیرد، قطعاً دانشجویان بیشتری از دانشگاه آزاد اسلامی به این اردوها اعزام می شوند که شاهد پیامدها و آثار بسیار مثبتی خواهیم بود.

کد خبر 5691189

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
   0 0
   این طهرانچی یک روز سخنرانی نداشته باشه نگرانش میشیم.
  • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
   0 0
   کافیه این گفتاردرمانی
   • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
    0 0
    برید ببینید واحدهای دانشگاه آزاد چه وضعیت فرهنگی داره ؟ 5یا 6 نفر جمع میشن و عکس میندازن میگن کارفرهنگی کردیم اونوقت دانشجویان پسر و دختر بدون حجاب کلی صفا میکنند و خراست هم تماشاچی ! ببینید این سوهانک افتضاحه.
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
   0 0
   آخه این چه وضعیه؟ مملکت کلی هزینه کرده تا طهرانچی در فیزیک تحصیل کنه و تحقیق کنه برای کشور . اونوقت این آقا دنبال مدیریت هست و درباره هرچیزی سخنرانی میکنه؟
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
   0 0
   برید ببینید واحدهای دانشگاه آزاد چه وضعیت فرهنگی داره ؟ 5یا 6 نفر جمع میشن و عکس میندازن میگن کارفرهنگی کردیم اونوقت دانشجویان پسر و دختر بدون حجاب کلی صفا میکنند و خراست هم تماشاچی ! ببینید این سوهانک افتضاحه.
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   0 0
   کار فرهنگی فقط در جلسات با سخنرانی انجام نمیشه. کارفرهنگی با حضور بر مزار شهدا در دانشگاه با حضور سه و چهار نفر انجام نمیشه . کار فرهنگی با عکس و فیلم نیست . کارفرهنگی تظاهر سازی نیست
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   0 0
   آقای طهرانچی ، برخی جلسات و اقدامات مدیران دانشگاه بعنوان فعالیت فرهنگی ، خودش دقیقا ضد فرهنگی است ! تصرف مدیریت دانشگاه آزاد توسط یک فرد بازنشسته و غیر دانشگاه آزادی و وارد کردن دوستان و رفقا در پستهای مدیریتی ، کارضد فرهنگی است !