۲ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۵۵

اطلاعیه ستاد کل درباره عملیات یافتن بالگرد رئیس‌جمهور

اطلاعیه ستاد کل درباره عملیات یافتن بالگرد رئیس‌جمهور

ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای دلایل حضور پهپاد ترکیه در عملیات جستجوی بالگرد رئیس جمهور و عدم موفقیت آن در این عملیات را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال حادثه ناگوار سقوط بالگرد ریاست‌جمهوری اسلامی ایران که منجر به درگذشت شهادت‌گونه حضرت آیت الله «سید ابراهیم رییسی» و همراهان ایشان گردید، مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از همکاری و همدردی کشورهای دوست و همسایه همچون روسیه، چین و ترکیه قدردانی کرد.

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد باتوجه به شرایط جوی و آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی‌بودن منطقه، وقوع حادثه از یک سو و حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار سار (پهپادهایی که قادر به تشخیص و کنترل نقاط در زیر ابرهای فشرده هستند) برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سقوط بالگرد از سوی دیگر، باعث گردید، نیروهای امدادی اعم از نیروهای مسلح، هلال احمر، نیروهای مردمی و محلی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را بلافاصله آغاز کنند که به دلیل شرایط سخت جوی و جغرافیایی این عملیات به شب کشیده شد.

در چنین شرایطی پس از اعلام همکاری کشورهای همسایه و دوست با همکاری نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت شد.

این کشور پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد لیکن با وجود تلاش مداوم به دلیل نداشتن تجهیزات تشخیص و کنترل نقاط زیرابر موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نگردید (نقاط با فاصله چند کیلومتری از محل سانحه اعلام می‌شد) که در نهایت این پهپاد به کشور ترکیه بازگشت.

در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپاد های ایرانی نیروهای مسلح، بازگردانده شده از شمال اقیانوس هند کشف شد.

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح برخود لازم می‌داند مجدداً از همه تلاش‌ها و همکاری‌ها و همدردی کلیه کشورها علی الخصوص از اهتمام کشورهای روسیه، چین و به ویژه کشور دوست ترکیه تشکر و قدردانی کند.

کد خبر 6115545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha