آلودگی هوا بسیار آرام، خاموش و خزنده سلامت و جان بسیاری از انسان‌ها را در سال به مخاطره می‌اندازد، شاید به همین دلیل تصمیم‌گیران این حوزه کمتر متوجه خسارات واقعی آن هستند.

زندگی در کلان شهرها مسائل و مشکلات خاص خود را دارد. آلودگی هوا، ترافیک، آلودگی صوتی و انبوه ساختمان‌های بلند که بن بست بصری ایجاد کرده‌اند. تنها گوشه‌ای از این مسائل و مشکلات هستند. مساله پیچیده آلودگی هوای کلانشهرها که بر اثر عوامل مختلفی در طی چند دهه اخیر به شکل کنونی درآمده است نیازمند شناختی دقیق و مؤثر از منابع و عواملی است که موجب انتشار در سطح این شهرها شده است.

کلانشهرها دارای منابع آلوده کننده شهری زیادی هستند که به صورت‌های نقطه‌ای و متحرک فعالیت می‌کنند. این شهرها وسایل نقلیه زیادی را در خود جای داده‌اند و از طرفی دارای واحدهای صنعتی کوچک و بزرگی هستند که سهم به سزایی در آلوده کردن هوای این شهرها دارند.

تاریخچه آلودگی هوا و بحث در مورد آن به قرون وسطی و حتی سال‌های قبل از آن باز می‌گردد بنابراین آلودگی هوا و قوانین وضع شده در مورد آن پدیده جدیدی نیست آلودگی هوا یکی از ابعاد آلودگی‌های زیست محیطی است که باعث افزایش بیماری‌های قلبی، تنفسی، کاهش میزان دید، سوزش چشم و خسارت به گیاهان، حیوانات و اشیا و در سطح جهانی، منجر به گرمایش جهانی، افت اوزون استراتوسفری، باران اسیدی است.

از مهم‌ترین عوامل آلوده کننده هوای شهرهای بزرگ می‌توان مونوکسید کربن، اکسیدهای ازت، اکسیدهای گوگرد، فلزات سنگین و ذرات معلق را نام برد که هر یک سهم به سزایی در آلوده شدن هوای شهرها و مشکلات بهداشتی و روحی روانی بر انسان‌ها دارند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =