زندگی در قلعه تاریخی بارده به رسم قدیم جاری است. برخلاف اکثر ابنیه تاریخی که به حال خود رها شده و یا پس از مرمت به موزه تبدیل می‌شوند، زندگی در قلعه تاریخی بارده همچنان جاری است.

برخلاف اکثر ابنیه تاریخی که به حال خود رها شده و یا پس از مرمت به موزه تبدیل می‌شوند، زندگی در قلعه تاریخی بارده همچنان جاری است. نوادگان و نتیجه‌های داراب خان و محمد حسن خان همچنان در این بنا زندگی می‌کنند. این قلعه تاریخی در اواخر دوره قاجار و توسط خوانین بختیاری ساخته شده و هم دارای استحکامات دفاعی (برج و بارو) و هم امکانات زندگی شامل دو حیاط مجزا با اندرونی و بیرونی، اصطبل و انبار بوده است. قلعه بارده بر روی یک تپه طبیعی مشرف بر روستا واقع شده و اگرچه در طول سالیان گذشته دچار آسیب‌هایی شد، اما همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. تعدادی از نوادگان و نتیجه‌های بنیان گذاران قلعه هنوز در این بنا زندگی می‌کنند و در عین حال پذیرای علاقمندان و گردشگرانی هستند که قصد بازدید از قلعه را دارند. اهالی روستای بارده، ساکنین قلعه را همچنان با لقب «خان» صدا می‌زنند و با آنها در امور مختلف مشایعت دارند. در حال حاضر هر یک از حیاط‌های قلعه در مالکیت چند نفر از نوادگان بنیان گذاران قلعه است که اغلب از آن به صورت اقامتگاه موقت استفاده می‌کنند اما دو خانوار به صورت دائم در قلعه سکونت دارند.

قلعه بارده در مالکیت شخصی این افراد است و از آنجایی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده به صورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

روستای بارده در شهرستان بن و در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهرکرد واقع شده است.

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =