اجرای طرح پزشک خانواده به صورت فراگیر در اهواز

اهواز- خبرگزاری مهر: سرپرست مرکز بهداشت استان خوزستان از اجرای طرح پزشک خانواده به صورت فراگیر در شهرستان اهواز خبر داد.

سید محمد علوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مزایای اجرای طرح پزشک خانواده اظهار کرد:  طرح پزشک خانواده برنامه ای است که با اجرای آن تحولی بزرگ و اساسی در سیستم سلامت جامعه به وجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه پزشک خانواده انقلابی در برنامه های بهداشتی و درمانی است، افزود: زیرساختهای لازم برای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهر اهواز مهیا شده و به زودی این برنامه به صورت فراگیر در سطح شهرستان اهواز اجرایی می شود.

علوی با بیان اینکه فراخوان گسترده پزشکان عمومی شهرستان اهواز برای اجرای برنامه پزشک خانواده صورت گرفته، گفت: این فراخوان در تمام شهر و با روش های گوناگون از  جمله اعلان گروهی توسط سامانه 1590، ارسال پیامک به تمامی پزشکان عمومی متقاضی در اهواز، نصب بنر و پلاکارد در محل های پرتراکم حضور و استقرار پزشکان مانند بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی و مطب های خصوصی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: این در حالی است که ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده مستقر در مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز  نیز آماده پذیرش و ثبت نام تمامی پزشکان عمومی متقاضی در شهر اهواز هستند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: پزشکان متقاضی پس از ثبت نام و تائید و اخذ گواهینامه استانداردهای مطب از سوی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، به منظور عقد قرار داد به سازمان های بیمه گر معرفی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر در طرح پزشک خانواده، سه سطح تعریف شده است؛ سطح یک شامل پایگاه پزشک خانواده و تیم سلامت تحت نظر پزشک خانواده است و نخستین تماس فرد بیمار با نظام سلامت از طریق پزشک خانواده و یا تیم سلامت در سطح یک برقرار می شود. در این طرح اطلاعات بیماران نیز در پرونده الکترونیک سلامت آنها ثبت می شود.

سطح دو در طرح پزشک خانواده شامل خدمات تخصصی درمانی، توانبخشی، تخصصی سرپایی و بستری است و این خدمات به آن دسته از افرادی که از سطح یک به سطح دو ارجاع شده اند ارائه می شود؛ پزشک خانواده ارجاع کننده بیمار نیز از نتیجه کار آگاه می شود. خدمات تخصصی سرپایی، خدمات بستری، تجویز دارو و دیگر محصولات پزشکی و درخواست انجام خدمات از جمله خدماتی است که در این سطح ارائه می شود.

سطح سوم نیز شامل ارائه خدمات درمانی و توانبخشی فوق تخصصی سرپایی یا بستری، تأمین دارو و دیگر اقــلام پزشکی و پاراکلینیک است. بازخورد همه خدمات سطح دوم و سوم نیز باید در اختیار پزشک خانواده قرار گیرد و در پرونده بیمار ثبت شود.

کد خبر 2075405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =