مجلس و دولت از ما حمایت نمی‌کنند/ مردم برایم دعا کنید

فرج‌الله سلحشور در نشستی خبری درباره نبود حمایت مالی برای ساخت سریال «حضرت موسی» از طرف دولت و مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و از مردم خواست تا برای ساخت این مجموعه به او کمک مالی و برای‌اش دعا کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، فرج الله سلحشور فیلمنامه نویس و کارگردان سینما و تلویزیون ایران عصر روز دوم شهریور در نشستی با حضور خبرنگاران وضعیت تازه‌ترین اثر خود سریال حضرت موسی(ع)  را تشریح کرد.

وی در ابتدای این نشست گفت: گاهی اتفاقاتی در ایران رخ می دهند که مردم باور نمی کنند. مثلا وقتی زمان جنگ پلی را در کارون زدیم، هیچ کارشناس جنگی باورش نمی شد. دستیابی به انرژی هسته ای، ساخت موشک و ایستادگی ایران در برابر ابرقدرت‌ها برای ملت ما به سختی قابل باور است. حالا هم برای برخی از هنرمندان و خبرنگاران، هالیوود بت و جشنواره هایی مثل کن و اسکار، کعبه است.

این کارگردان سینما در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برای برخی از فیملسازان ما کعبه هالیوود، معبد کن، قبله‌ اسکار و صراط مستقیم فرش قرمز است. اگر هر کسی بگوید پربیننده ترین فیلم را ساخته، می گویند مگر می شود. مسئولان رادیو و تلویزیون اعلام کردند سریال «یوسف پیامبر» ماه مبارک رمضان 2 سال پیش از 60 شبکه پخش شد و در این 5 – 6 سال نیز 150 بار از تلویزیون خودمان روی آنتن رفته است. مهندسی از هند که دارای سابقه کار در هالیوود است، مهمان ما بود و  گفت در هند بیش از هر اثری «یوسف پیامبر» را دیدند و هنرمندان افغانی که مهمان ما بودند، گفتند 6 سال است 24 شبکه این کشور هر سال این سریال را پخش می کنند.

سلحشور یادآور شد: مهندسی که در سفارت چین کار می کرد نیز گفته بود این سریال قرآنی حتی در کشور کمونیستی چین هم دوبله شده و 170 میلیون نسخه از آن در عرض 2 ماه  به دست جوانان مسلمان شیعه چین تکثیر شده است. این سریال به زبان های دیگری همچون بوسنیایی، روسی، عربی، ترکی آذری، استانبولی، فرانسوی، انگلیسی، مالایی و اردو دوبله شده است و حتی در ترکیه که برای خودش به قطب سریال سازی تبدیل شده، گفتند پربیننده ترین سریالشان بعد از «اصحاب کهف» حالا «یوسف پیامبر» است.

وی در ادامه سخنان خود درباره استقبال از مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر» تاکید کرد: مسئول جشنواره رادیو تلویزیونهای کشورهای اسلامی نیز اعلام کرد 6 میلیون نفر امکان تماشای این سریال را داشته اند. در کشور خودمان از جمعیت فعلی 82.5 درصد سریال را دیده اند در حالی که پیش از این پربیننده ترین سریال «شب دهم» بود که 70 درصد بیننده داشت.

این کارگردان سینما و تلویزیون با بیان اینکه اینها را گفتم تا بدانید آثار ارزشی و مکتبی ما در دنیا بیننده دارند، گفت: اخیرا شبکه تماشا آماری تهیه کرد و مشخص شد هنوز که هنوز است بعد از 6 سال بین همه آثار «یوسف پیامبر» پربیننده ترین است. ما می خواهیم سریال «حضرت موسی» را هم کار کنیم. این سریال یک هفتم کل قرآن است و رسول اکرم (ص) هم تاکید کرده اند داستان موسی و بنی اسرائیل داستان اسلام است. ما صحنه هایی در این سریال داریم که اتفاقاتی مشابه آنچه برای حضرت امیر (ع) و حضرت فاطمه (س) رخ داد برای هارون و خانواده اش اتفاق می افتد.

سلحشور با اشاره به اینکه مسائل تربیتی، اخلاقی، عبادی و عرفانی فراوانی در داستان حضرت موسی (ع) وجود دارند که برای مخاطب سازنده خواهند بود، متذکر شد: این اثر جامعه ما را به نیازها و سئوالاتش هدایت می کند و پاسخگوی آنهاست. یک وجه مهم داستان نیز مسائل سیاسی قوم بنی اسرائیل است. می گویم تعداد فیلم، سریال و انیمیشن هایی که از حضرت موسی ساخته شده‌اند در سراسر دنیا 80 نسخه است اما تمامی این آثار زیر نظر بنی اسرائیل، یهود و صهیونیست بوده و ما برای اولین بار می خواهیم داستان حضرت موسی را با دیدگاه شیعه بسازیم.

کارگردان سریال «یوسف پیامبر» ادامه داد: 72 قسمت متن سریال «حضرت موسی» نوشته شده که 23 نفر از علما، مفسران، محققان، کارشناسان اسلامی، مجتهدان و کارشناسان امور هنری از جمله کارگردان، نویسنده و منتقد بر نگارش آن نظارت داشته اند و 4 سال و نیم عمر 23 نفر برای این کار صرف شده است. برخی تصور کنند زیباترین صحنه داستان فیلم «حضرت موسی» شکافته شدن دریا است که در «بن هور» هم به نمایش گذاشته شده اما ما در این سریال 20 صحنه به عظمت آن صحنه دریا خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بنی اسرائیل 4 هزار سال است تلاش می کنند تاریخ را عوض کنند، تصریح کرد: آنها می خواهند جنایت هایشان از دید همه پنهان بماند اما ما چهره یهودیت و صهیونیست در تاریخ را در این سریال افشا می کنیم. ما سریال «حضرت موسی» را در پاسخ به کشتار مردم فلسطین می سازیم. زمانی بنی اسرائیل 3 هزار و 500 سال پیش وارد مصر شدند و بزرگترین هولوکاست را در آن تاریخ انجام دادند، حتی سگ و گربه ها را کشتند. ما موسی را در پاسخ به هولوکاستی که توسط اصحاب اخدود اتفاق افتاد یا صبرا و شتیلا داریم و این سریال را در پاسخ به کشتار بچه های غزه می سازیم و کشتار داعش که دست پرورده صهیونیست ها و گروهک های تروریستی است. اگر در جمهوری اسلامی حرکت فرهنگی صورت بگیرد که ریشه در مذهب ما داشته باشد همچون سریال «حضرت موسی»، این ظرفیت و توان را دارد که با این جریانها مقابله کند.

سلحشور معتقد است دولتمردان، مجلسی ها، اهالی تلویزیون و مسئولان فرهنگی ما آنطور که نشان می دهند به دنبال حرکت های فرهنگی نیستند و صرفا با برگزاری نمایشگاه کتاب و مطبوعات یا جشنواره ها مثلا کار فرهنگی کرده اند.

وی متذکر شد: شاید برخی از هنرمندان باشند که بخواهند درباره داعش و غزه فیلم بسازند اما هیچ وقت دولت نمی گوید ما باید در این خصوص کار فرهنگی کنیم و علاقه مندان داوطلب شوند. حتی محمدرضا اسلاملو فیلم «شهابی از جنس نور» علیه تکفیری های سوریه ساخته که سینمای تجربی این فیلم را به کارگردان نمی دهد تا روی اکران آن کار کند چرا که دولت قبل به ساخت این فیلم کمک کرده و دولت جدید تمایلی به همکاری ندارد. بنابراین معیار دولت این نیست که ما باید درباره جنایات سوریه حرکتی انجام دهیم، بلکه می خواهند بدانند کدام هنرمند موافق آنها و در جبهه و جناح شان هستند و دیگران برای شان اهمیتی ندارند.

این کارگردان در ادامه سخنان خود درباره دیدگاه حمایتی دولت یازدهم و مجلس شورای اسلامی از تولید و ساخت آثاری درباره جنایات رژیم صهیونیستی و داعش، یادآور شد: آنها علاقه ای به کار کردن درباره اسرائیل ندارند. ما به مجلس رفتیم و جلسه گذاشتیم اما کسی علاقه ای نداشت. مردم ما از جنایات صهیونیست ها اندوهگین و عزادار هستند  و خودشان را در غم مردم غزه و سوریه و فلسطین شریک می دانند اما وقتی ما پروژه موسی را با تلویزیون یا وزارت فرهنگ و ارشاد در میان می گذاریم، کسی ابراز علاقه نمی کند. من قبل از پیروزی انقلاب فعالیت خودم را آغاز کردم و غیر از کارهای دفاع مقدسی و قرآنی کار دیگری نساخته ام.

سلحشور ادامه داد: نمی گویم آثارم از نظر هنری بی نظیر بودند اما لااقل کار ضد ارزشی و ویلایی و کنار دریایی نساخته ام. اکثر کارهایم نیز مورد استقبال قرار گرفته اند و حالا می خواهم از طریق شما به مردم بگویم اگر مردم مرا لایق می دانند و می خواهند اثری جهانی در جهت مبارزه با صهیونیست و ترویج  اسلام ساخته شود کمک کنند. سریال بودجه بالایی می خواهد و در این کشور زندگی حضرت پیامبر در فیلمی با بودجه بیش از 100 میلیاردی ساخته شد و فیلم «رستاخیز» طبق گفته درویش 60 میلیارد بودجه داشته است. ما برای سریال «حضرت موسی» و 6 فیلم سینمایی که از دل آن در می آید، 170 تا 180 میلیارد بودجه در نظر گرفته ایم. فیلم های سینمایی کودکی «حضرت موسی»، «ازدواج حضرت موسی»، «داستان خضر و موسی»، «بقره»، «برج فرعون» و تمام ماجرای حضرت موسی 6 فیلم سینمایی می شود که از این 6 فیلم 72 قسمت استخراج می شود. من یقین دارم کارگردانهای دیگر با بودجه ای که گفته‌ام، نمی توانند این اثر را بسازند.

این کارگردان آثار دفاع مقدس و قرآنی تأکید کرد: ما کیفیت نسبی را ارائه خواهیم داد و من می خواهم شماره حسابی را اعلام کنم که مردم ما را برای ساخت سریال «حضرت موسی» کمک کنند تا ما این سریال را در اسرع وقت بسازیم. اگر هم کمک نکنند تکلیف از دوش ما برداشته شده است. وظیفه ما این است که کمک بخواهیم، برخی از رسانه ها و هنرمندان گفتند که سلحشور کاسه گدایی دست گرفته، بله من با افتخار از مردم کشورم گدایی می کنم اما دست به آمریکا و کن و اسکار دراز نمی کنم. گدایی کردن از مردم خودم را آقایی می دانم. من پیرو امامی هستم که می گفت پابرهنه ها ولی نعمت ما هستند.

جمال شورجه نیز که در این نشست حضور داشت اعلام کرد در ساخت این سریال سلحشور را  کمک می کند.

همچنین براهینی سرپرست تیم نگارش نیز که در میان جمع بود در سخنانی گفت: ما تلاش می کنیم که این کار مورد قبول قرار بگیرد. این سریال سنگین و پر هزینه است و شاید بتوانیم با اتکا به مردم آن را پیش ببریم. این گونه سریال سازی از انحصار دولتی خارج می شود و مردم می توانند هم سرمایه گذار باشند و هم مصرف کننده. این جزو راههایی برای گردش اقتصادی سینما و تلویزیون است و آن را در بطن اصلی خود که همان اقتصاد مردمی است، پیش می برد.

همچنین سلحشور در ادامه سخنان خود در این نشست خبری تصریح کرد: متاسفانه دولت، مجلس، قوه قضاییه و بزرگان ما به مسائل فرهنگی بها نمی دهند. دشمن اگر همه عرصه های علمی، فناوری، اقتصادی و سیاسی را به ما واگذار کند، حوزه فرهنگ را واگذار نخواهد کرد. اما اکنون فرهنگ ما دست ساواکی ها، توده ای، بهایی ها و صهیونیست‌ها است و خود ما اسم 16، 17 نفر از بهایی ها را در تلویزیون پیدا کردیم.

وی درباره همکاری صدا و سیما برای ساخت این سریال تأکید کرد: صدا و سیما بودجه ندارد و نمی تواند این سریال را بسازد، گرچه قرارداد فیلمنامه سریال ما با شبکه یک بسته شده اما اگر خدا بخواهد و مردم پول بدهند پول تلویزیون را هم پس می دهیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره خادم افتخاری شدن حرم حضرت معصومه (س) و اینکه آیا پس از این اتفاق علاقه ای به ساخت اثری درباره این بانوی اسلام دارد یا خیر، گفت: این موضوع دست ما نیست و حرم حضرت معصومه (س) متولی دارد. اما اگر آنها به ما سفارش بدهند، وظیفه و تکلیف حکم می کند که آن را کار کنیم. گرچه ساخت این فیلم ها اجازه می خواهد و ما نمی توانیم چنین سوژه هایی را بدون اجازه بسازیم. اگر بزرگان مرا لایق بدانند و حوزه ای را در اختیارم قرار دهند با افتخار این کار را انجام می دهیم، البته ناگفته نماند صحبت هایی در این باره شده اما همه چیز در حد حرف است و جدی نشده است.

سلحشور در این باره که چرا برای ساخت سریال از نهاد رهبری بودجه نمی خواهد، تصریح کرد: من رویم نمی شود که به آقا بگویم و نخواهم گفت. این را عیب می دانم که برای هر مشکلی به مقام معظم رهبری متوسل شویم. سریال ما نگاه فکری فارغ از گرایشات مذهبی دارد و مناسب با فطرت انسانهاست درباره سریال یوسف هم همین طور بود و تنها یکی از مقامات مصر به ما اعتراض کرد که چرا چهره یوسف را نشان دادید.

وی با بیان اینکه برای جلوه های ویژه نیز اکنون ایرانی ها توانمندی دارند و مثل 10 سال پیش سریال «یوسف» نیست، گفت: بنابراین از همکار خودمان استفاده می کنیم حتی اگر ارزش کیفی کار چند درجه نازل باشد، بهتر از این است که از خارجی‌ها استفاده کنیم. ما جشنواره «عمار» را راه انداختیم و حالا بخشی از آثار ارزشمند دوستان در شبکه «افق» پخش می شود از نتایج آن راضی هستیم. اما اگر همین تشکل را آن طرفی ها تشکیل داده بودند دولت برایشان سر و دست می شکست. آنها به هنرمند طاغوتی زمان شاه علاقه دارند که می گوید من آمریکایی هستم و من یک توله سگ آمریکا ام و به این افتخار می کنم. دولت برای او تالار درست می کند و اسمش را سردرش می زند.

این کارگردان سینما و تلویزیون تصریح کرد: هنرمند تئاتری تازه از خارج آمده که آثارش همجنس بازی را رواج می دهد، در چند ماهی که به ایران آمده چند تئاتر کار کرده و معاونت هنری ارشاد همه امکاناتی را در اختیارش قرار داده است. در پشت صحنه سریال کارش هم باید ببینید که زن ها با چه وضعی هستند. ما برای مساجد طرح فرهنگی داریم و سه سال و نیم است دنبال کار سریال «حضرت موسی» هستیم اما هیچ اتفاقی نمی افتد. متاسفانه فرهنگ و هنر ایران را اسلام اداره نمی کند.

وی در پایان از حضور چهره هایی چون مجتهد خاتمی خوانساری، حاج مهدی طائب، سید حسین موسوی زنجانی، حجت الاسلام پناهیان، سید محسن میرباقری، براهیمی از اعضای شورای فیلمنامه سیمافیلم، وزارت ارشاد، معاونت برون مرزی و جمال شورجه خبر داد و در حالی که چندین بار زمان صحبت کردن سرفه می کرد از مردم خواست برایش دعا کنند.

کد خبر 2356574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =