۲۶ تیر ۱۳۹۵، ۱۴:۱۳

پس از جلسه شورای عالی امنیت ملی:

شمخانی: نفی کودتا موضع ثابت ایران است/مردم ترکیه پیروز خواهند شد

شمخانی: نفی کودتا موضع ثابت ایران است/مردم ترکیه پیروز خواهند شد

دبیر شورای عالی امنیت ملی نفی کودتا و تأیید حکومت‌های مردمی در همه محیط‌ های حکومتی را موضع اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، امیر دریابان علی شمخانی در ارزیابی خود از تحولات ترکیه گفت: ما در منطقه و زمانه پرآشوبی زندگی می کنیم؛ هم منطقه ما در نقاط دور و نزدیک دچار حوادث مختلف می شود و هم زمانه ما  متأسفانه پر از حادثه است.

نفی کودتا و تأیید حکومت‌های مردمی؛ موضع ثابت  ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی نفی کودتا و تأیید حکومت‌های مردمی در همه محیط‌های حکومتی را موضع اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: آنچه این وضعیت را برای ملت ایران برجسته‌تر می کند این است که در کشورمان امنیت، ثبات و آرامش حاکمیت دارد که این به همت خون شهدا، شهدای مدافع حرم، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و مشارکت جدی مردم در حفظ امنیت است.

شمخانی تأکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال اینگونه پدیده ها و حوادث همواره احترام به انتخاب مردم در قیاس با غلبه زورمدارانه است یعنی همواره موضع اصولی و ثابت ما در قبال ساختارهای حکومتی، نفی کودتا و تأیید دولت های مبتنی بر آراء واقعی مردم است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: در حادثه ترکیه هم بالطبع این اصول و معادله حاکم است و جمهوری اسلامی ایران از لحظه ورود حادثه در این کشور این نکته را در ذهن داشت که انتخاب مردمسالارانه حکومت بر ترکیه بر کودتای نافرجام ناقص و غیرمردمی ارجحیت دارد.

وی افزود: البته این مختص ترکیه هم نیست علت حضور ما در سوریه نیز همین است که همواره در نوع مقایسه منطقه ای که نسبت به کشورهای دیگر داریم رأی مردم را بر نوع حکومت های قبیله ای، عشیره ای و موروثی ترجیح داده ایم و این مردمسالاری است.

شمخانی گفت: بر این اساس از لحظات نخست حوادث ترکیه ضمن اینکه شب پر فراز و نشیبی داشتیم اما این اصل را مبنای تصمیم گیری خود قرار دادیم با حفظ این ملاحظه که هموطنان ما اعم از دیپلمات و جهانگرد و مانند آن در ترکیه حضور دارند که حتماً باید رعایت حالشان را می کردیم.

وی تصریح کرد: با رعایت همه این جوانب بر این اصل تأکید کردیم که از دولت قانونی حمایت می کنیم و کودتا را با هر ریشه ای اعم از تحریک شده داخلی یا خارجی و پشتیبانی شده داخلی یا خارجی نفی کرده ایم؛ این موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در قبال حوادث ترکیه است.

در نهایت مردم ترکیه پیروز خواهند شد

دبیرشورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اگرچه هنوز همه ابعاد کودتا در ترکیه کشف نشده است اما به طور قطع در نهایت مردم این کشور هستند که پیروز خواهند شد.

شمخانی در پاسخ به پرسشی درباره روند تحولات ترکیه و اخبار متناقض در این باره گفت: آنچه روند تحولات را در این کشور غالب خواهد کرد میزان حضور و مشارکت مردم، و نوع نگاه جریانات و احزاب سیاسی به این تحولات است.

وی افزود: همه جریانات سیاسی حتی مخالف دولت ترکیه علیه این کودتا موضع گرفتند و مردم این کشور به ویژه با اندیشه های دینی در خیابان ها حضور یافتند.

شمخانی گفت: بر این اساس اگرچه روند تحولات این کشور هنوز ثابت نیست و درگیری های پراکنده ای وجود دارد و همچنان همه ابعاد کودتا کشف نشده است اما به طور قطع در نهایت مردم ترکیه پیروز خواهند شد.

خواست و اراده مردم ترکیه فرجام تحولات اخیر را رقم زد

دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از جلسه ساعتی پیش این شورا درباره ترکیه گفت: در جلسه امروز شورای عالی امنیت ملی، ضمن بررسی جامع تحولات ترکیه، بر موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در محکومیت اقدام کودتاگران و حمایت از خواست و اراده مردم تاکید شد.

شمخانی با بیان اینکه منطقه و محیط پیرامونی ما دچار حوادث و آشوب های مختلفی است، خاطر نشان کرد: امنیت، ثبات و آرامش حاکم بر کشور ما به برکت خون شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری، هوشیاری مراکز و نهادهای امنیتی و دفاعی و مشارکت جدی و اثر گذار مردم در امنیت است.

وی با تقبیح هر گونه اقدام نظامی برای تسلط سیاسی، هرگونه کودتا را با خواست واقعی مردم درتضاد دانست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به پیگیری لحظه به لحظه تحولات از ابتدای وقوع کودتا در ترکیه و تماس نزدیک با نهادها و مقامات ترکیه تصریح کرد: ما از دولت قانونی ترکیه حمایت می کنیم و با هر نوع کودتا چه داخلی و چه با پشتیبانی طرف های خارجی مخالف هستیم.

وی افزود: آنچه فرجام تحولات ترکیه را رقم زد میزان حضور و مشارکت مردم و احزاب سیاسی است که با حضور خود این کودتا را محکوم کردند.

شمخانی با تاکید بر ضرورت بررسی همه جانبه دلایل ، زمینه ها و پیامدهای کودتای نافرجام در ترکیه گفت: با ادامه تماس های نزدیک با مقامات سیاسی و امنیتی ترکیه تلاش خواهیم کرد به درک دقیق‌تری از این رخداد دست یابیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: مرزهای شمال غرب کشور در همسایگی با ترکیه از امنیت کافی برخوردار است و آمادگی لازم در نیروهای زمینی و هوایی نیز برای صیانت وجود دارد و در این خصوص، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

شمخانی به هموطنانمان در ترکیه نیز توصیه کرد از حضور در محل های درگیری دوری کنند و در مراکز اقامتی خود تا زمان بازگشت به کشور باقی بمانند.

کد خبر 3714814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha