۱۹ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۰۲

گزارشی از حال و هوای محرمی خرمشهر

سبک‌های سینه‌زنی در خرمشهر/ جنگ به عزاداری جنوب تقدس بخشید

سبک‌های سینه‌زنی در خرمشهر/ جنگ به عزاداری جنوب تقدس بخشید

خرمشهر ـ حلقه های سینه زنی که این روزها در مسجد جامع خرمشهر تشکیل می شود را روزی رزمندگان در طول جنگ در همین مسجد تشکیل می دادند تا در رثای امام حسین(ع) عزاداری کنند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - سیده فاطمه هلالات: مسجد جامع خرمشهر گرم است، همه جا تاریک. اینجا همگی معنای تشنگی و رزم را می فهمند و معنای شهادت و معنای جمله «احلی من العسل» را. مردانی که از سراسر ایران به خرمشهر آمدند و حالا به سبک خرمشهری ها عزاداری می کنند، دست در کمر هم می اندازند، «حسین فخری» نوحه می خواند و بقیه سینه می زنند.

این سبک عزاداری، حلقه ای است که می چرخد، حلقه ای از لباس های خاکی. صدای «یا حسین» هماهنگی بلند می شود، صدایی که صدای هر خمپاره ای را در جا خفه کرده و این عزاداری ها را در تاریخ جاودانه می کند.

عزاداری در خرمشهر

این سبک نوحه خوانی شامل خواندن نوحه های عربی و فارسی است که از سینه زنان با نوحه های قدیمی و مرسوم «آه و واویلا عزا و ماتم شد» و «وای غریبم حسین» دعوت به سینه زنی می شود. چند دقیقه که به اصطلاح مجلس گرم شد، نوحه های دیگری به صورت دو ضرب و با جواب خوانده می شوند، بعد از دو، سه نوحه، سینه زنی دو ضرب، بعد نوحه واحد خوانده می شود. فرقی ندارد فارسی باشد یا عربی، تقریبا شبیه سینه زنی بوشهری هاست. این ها را «شاهین خزلی» یکی از مداحان خرمشهری در معرفی سبک عزاداری مردم خرمشهر می گوید؛ سبکی که در میان مردم محلی به سبک خرمشهری شناخته شده است.

سبک خرمشهری نوعی سبک عزاداری است که در نگاه اول همان سبک «بوشهری» بوده که ثبت ملی شده اما تفاوت های جزئی میان این دو سبک وجود دارد.

رزمندگان در جنگ به سبک خرمشهری ها عزاداری می کردند

جنگ به عزاداری به سبک خرمشهری ها تقدس بخشیده است مسئول کانون مداحان و شاعران آیینی خرمشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر، عزاداری به سبک خرمشهری ها در این شهر را دارای پیشینه ای طولانی می داند که جنگ به آن تقدس بخشیده است.

«سید مرتضی خلیلی» اظهار می کند: عزاداری ها در دوران پیش از انقلاب، دوران انقلاب و حتی در اوج درگیری های دوران دفاع مقدس در خرمشهر برگزار می شد و آنچه عزاداری خرمشهر را سر زبان ها انداخت، این بود که رزمندگان در دوران دفاع مقدس در مسجد جامع خرمشهر جمع شده به عزاداری خرمشهری که شامل سینه زنی خرمشهری متمایل به سینه زنی بوشهری بود می پرداختند، به همین علت برای تمام مردم ایران شناخته شده است.

وی در ادامه می گوید: در حسینیه بوشهری ها (یکی از حسینیه های خرمشهر) نیز نوعی سینه زنی تلفیقی سبک بوشهری و خرمشهری اجرا می شود. نمی توان نگاه کلی به خرمشهر داشت چون در این شهر همه اقوام حضور دارند و به سبک خودشان عزاداری می کنند اما همه آنها تمایلی به سینه زنی مخصوص خرمشهر که حاج حسن و حسین فخری از مداحان مطرح این سبک هستند، دارند.

از کودکی ذاکر بودم

«محمد گله داری» پیرغلام دستگاه اباعبدالله است، یک خرمشهری که هر چند حالا ساکن این شهر نیست اما طبق گفته خودش هیچ وقت خرمشهر را ترک نکرده، نه در دوران دفاع مقدس، نه در زمان بازسازی و نه حتی در زمانی که با بنیاد مهاجرین همکاری داشته است.

وی که حالا ۶۲ سال دارد و بازنشسته است، بچگی هایش را به خاطر می آورد. زمانی را که با همه کودکی هایش لابه لای نخل ها نوحه می خواند. همان زمان که کودکان محل با برگ های نخل برای خودشان هیئت درست می کردند و او می شد مداح و دوستانش شنونده .

گله داری در گفت وگو با خبرنگار مهر تعریف می کند: خانه ما فلکه دروازه بود، آن زمان هر وقت در حوزه علمیه خرمشهر برای تبلیغ می آمدند ما هم می رفتیم و با عزاداری ها گریه می کردیم. من هم با شنیدن و به صورت تجربی کار را یاد گرفتم و از بچگی زبان حال سکینه را می خواندم.

وی اضافه می کند: بیشتر روضه خوان هستم تا نوحه خوان؛ سبک های سنتی هم خوانده ام اما بیشتر سبک های حد وسط را ترجیح می دهم.

شیوه عزاداری جنوبی

این پیرغلام امام حسین(ع) در ادامه به سبک های جنوبی عزاداری اشاره می کند و می گوید: سبک های عزاداری جنوب بیشتر سینه زنی است که بعد از سنج و دمام که اعلام خبر است، اجرا می شود.

در گذشته نواختن سنج و دمام خبر از آغاز مراسم عزاداری بودگله داری توضیح می دهد: در گذشته نواختن سنج و دمام خبر از آغاز مراسم عزاداری بود. بعد از منبر اگر روضه خوانی نداشته باشند هم دمام می زنند و جمعیت به شکل دایره ای که ذاکر و مداح در مرکز قرار می گیرد، به عزاداری می پردازند.

وی، سبک سینه زنی مردم خرمشهر را برگرفته از سبک بوشهری، دشتی و فایض که از نوحه های سنتی است می داند که عرب های خوزستان نیز عزاداری خود را با این سبک آغاز می کنند و حالا به سبکی سراسری تبدیل شده است.

این ذاکر ادامه می دهد: مراسم با نوحه های آرام که به صورت سینه زنی دسته جمعی است آغاز می شود و وقتی که جمع گرم شد، سینه زنی دو ضرب شروع می شود و بعد از آن سینه زنی یک ضرب که به آن واحد می گویند.

این پیرغلام، یکی از تفاوت های سبک سینه زنی خرمشهری و بوشهری را در شیوه جانمایی افراد می داند و توضیح می دهد: در سبک سنتی دسته ای، حلقوی می ایستند و کاملا تحت فرمان نوحه خوان هستند این در حالی است که در عزاداری سنتی جاده باز می کنند (صفوف سینه زنان در مقابل هم قرار می گیرند).

فاصله جوانان از عزاداری های سنتی

گله داری معتقد است سبک سنتی از خلوص بیشتری برخوردار است و جزو آواها و نواهای اصیل مردمی است.

وی بیان می کند: در سبک سنتی کمتر مسائلی همچون آهنگ و سبک خاص مطرح است، بیشتر با دل گفته ها و دل نوشته ها کار دارند و «سخنی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند».

این پیر غلام ادعا می کند که نسل جوان دیگر با نوحه های سنتی ارتباط سابق را برقرار نمی کند و اعتقاد دارد جوان ها بدخوراک شده اند.

در سبک های جدید از تعابیر جدیدی همچون چشم و ابرو و خال و... استفاده می شود و این در حالی است که سروده های شاعران قدیم بیشتر به احادیث و آیات قرآن نزدیک بوده و زبان گویای منابع اسلامی است گله داری عنوان می کند: نسل جوان بدخوراک بار آمده اند. تولید آهنگ های مختلف سبک جدید را وارد عزاداری ها کرده و متاسفانه نسل جوان به سبکی که نزدیک موسیقی است بیشتر توجه می کند.

وی ادامه می دهد: در سبک های جدید از تعابیر جدیدی همچون چشم و ابرو و خال و... استفاده می شود و این در حالی است که سروده های شاعران قدیم بیشتر به احادیث و آیات قرآن نزدیک بوده و زبان گویای منابع اسلامی است.

این ذاکر، درباره به آینده سبک سنتی در کشور نگاهی خوش بینانه دارد و می گوید: جوانان مستعد علاقه مند به سبک های سنتی بسیاری وجود دارند، هر چند این سبک ها در شهرهایی که اصالت خود را حفظ کرده، بیشتر است و در شهرهایی همچون خرمشهر زیاد بودن اقوام، برخی شیوه های سنتی را خدشه دار می کند اما نمی توان پایانی برای این سبک تصور کرد.

به گزارش مهر، اینجا خرمشهر است شهری که در آن مراسم عزاداری ها هم متفاوت برگزار می شده است. حتی مسئول کانون مداحان و  شاعران آیینی خرمشهر در توضیح سبک عزاداری خرمشهر فراموش نمی کند بگوید که «خرمشهری ها به سبک های دیگر هم عزاداری می کنند و سینه زنی کربلایی دیگر سبک عزاداری پرطرفدار مردم خرمشهر است » .

در نجف ثانی، هرکس با زبانی در رسای مولایش مجلس ماتم بر پا می کند. برخی بر سینه می زنند، برخی زنجیر می زنند، برخی هروله می کنند اما آنچه ماندگار می ماند طنین بلند یک صداست که از این شهر پرحماسه، در پی مشکلات و ویرانی هایش به گوش می رسد؛ طنین «لبیک یا حسین».

کد خبر 3791965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha