آنچه «تیلرسون» در جلسه استماع سنا خواهد گفت:

فقدان رهبری آمریکا به روسیه قدرت داد

شناسهٔ خبر: 3874007 -
نامزد احزار پست وزارت خارجه آمریکا امروز در آزمونی دشوار پاسخگوی سوالات کمیته روابط خارجی سنا خواهد بود تا ضمن اذعان به تهدید روسیه از لزوم باز نگه داشتن درهای گفتگو با مسکو سخن بگوید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رکس تیلرسون» گزینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای احراز پست وزارت امور خارجه این کشور، امروز چهارشنبه در مقابل اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا، حاضر خواهد شد تا در آزمونی دشوار پاسخگوی سوالاتی باشد که توانمندی وی را برای ریاست بر دستگاه دیپلماسی آمریکا به چالش می کشد.

آنچه که جلسه استماع تیلرسون ۶۴ ساله را با اهمیت می کند، رابطه نزدیک وی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه است به ویژه آنکه این روزها دولت واشنگتن با تاکید بیشتری از دخالت وی در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا سخن می گوید و مسکو را به حملات سایبری علیه حزب بازنده (دموکرات) متهم می کند.

البته از هم اکنون، با استناد به برخی از اظهارات تیلرسون که پیش از آغاز جلسه استماع منتشر شده، پیش بینی گفته های وی به هنگام مواجهه با اعضای کمیته روابط خارجی سنا، کار چندان دشواری نیست.

با استناد به نسخه ای از اظهارات منتشر شده وی، این دلال بزرگ نفتی که با نظر مساعد ترامپ به برجسته ترین دیپلمات آمریکایی بدل می شود، از روسیه به عنوان تهدیدی برای ناتو یاد کرده و به اعضای پیمان آتلانتیک شمالی از بابت ابراز نگرانی از رفتارهای مسکو، حق خواهد داد.

با این حال، وی از استدلال خود مبنی بر اینکه قدرت یابی روسیه حاصل فقدان رهبری آمریکا است، عقب نشینی نکرده و بر لزوم گفتگوی مستقیم و صادقانه با مسکو تاکید خواهد کرد.

تاکید بر اهمیت شکست داعش، انتقاد از رفتار پکن در دریای چین جنوبی و لزوم اعمال فشار این کشور بر کره شمالی، از دیگر اظهارات قابل پیش بینی تیلرسون است.

گفتنی است که وی مخالف تحریم هایی بود که غرب به بهانه الحاق «کریمه» بر روسیه تحمیل کرد و حالا باید در کمیته سنا، مقابل پنج سناتور از مجموع ۱۰ سناتوری بنشیند که سه شنبه گذشته لایحه ای را با موضوع تشدید تحریم های مسکو، ارائه دادند.

پاسخگویی به سوالاتی در خصوص نقش آمریکا در پایان بخشیدن به جنگ سوریه، تداوم شهرک سازی رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، راه حل دو دولت، تغییرات اقلیمی، نقش آمریکا در ناتو و همچنین میزان پایبندی دولت جدید به توافق هسته ای ایران، از دیگر چالش های پیش روی تیلرسون خواهد بود.

اما، با همه سخت گیری هایی که نسبت به تیلرسون خواهد شد، آنگونه که «باب کورکر» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا، پیش بینی می کند، وی از آزمون پیش رو سربلند بیرون خواهد آمد و حتی سناتور «مک کین» روسیه ستیز نیز، نظر مشابهی در این باره دارد.

با این همه، آنچه به جدال تیلرسون با مجلس سنا هیجان می بخشد، رویارویی وی با اعضای جمهوریخواه نیست، بلکه جلب رای اعتماد دموکرات هایی است که وی و همچنین رئیس جمهور آینده را فاقد تجربیات کافی در حوزه روابط خارجی می دانند و نمی توانند از رابطه خوب آنها با پوتین چشم پوشی کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 16 =