مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی:

سردر بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بازسازی می‌شود

شناسهٔ خبر: 4032421 -
اردبیل – مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: مطالعات و طراحی جهت بازسازی سردر عالی‌قاپوی مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی اردبیل، عبدالرحمن وهاب‌زاده ظهر یکشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد: سردر مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از آثار مهم دوره شاه‌عباس دوم است.

وی افزود: این بخش از بنای ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی دارای معماری باشکوه و کاشی‌کاری‌های معرق، با کتیبه‌های قرآنی به خط ثلث از مهم‌ترین آثار هنری و معماری دوره صفویه است.

مدیر پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی افزود: این اثر به علت نشست طاق‌ها و فروریزی نقاره‌خانه و وجود خطرات جانی برای مردم،   در سال ۱۳۲۱ ه. ش به دستور فرماندار وقت و توسط نماینده آثار باستانی در کمال دقت و امانت جمع‌آوری شده است.

وهاب‌زاده با بیان اینکه نقشه‌های تقریبی، عکس و قطعات کاشی و کتیبه‌های سالم پیاده شده از بنا با دقت در انبارهای مجموعه برای  استفاده مجدد انبار شده بود اذعان داشت:  متأسفانه طی یکی دو دهه گذشته به علت سهل‌انگاری در نگهداری و در قرار دادن کاشی‌ها زیر برف و یخ‌زدگی تعداد زیادی از قطعات سردر از بین رفته است.

وی با اشاره به ضرورت تثبیت و مرمت کاشی‌های دوره صفویه در مجموعه جهانی شیخ صفی تأکید کرد: در حال حاضر کاشی‌های باقی‌مانده از سردر مستند نگاری شده و براساس مطالعات میدانی و کتابخانه‌ای برای بازسازی سردر عالی‌قاپو استفاده خواهند شد.

وهاب‌زاده با اشاره به عکس ثبت شده از سردر عالی‌قاپو، اضافه کرد: در این عکس قسمتی از سردر فروریخته و معماری برخی خطوط آن به طور دقیق مشخص نیست. بنابراین ما بر اساس مطالعات تطبیقی سردر را طراحی می‌کنیم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 11 =