پرستاران در حلقه درمان و مراقبت بیمار نقش کلیدی دارند

قزوین- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: پرستاران به عنوان افراد دلسوز، متعهد در حلقه مراقبت و درمان جسمی و روحی بیماران نقش کلیدی دارند و باید در جامعه مورد تکریم قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود رضایی به مناسبت روز پرستار روز چهارشنبه در محل سالن اجتماعات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در جمع خبرنگاران در خصوص اهمیت شغل پرستاری و مشکلات آن گفت: در عصر کنونی با پیشرفت های عرصه پزشکی و تشخیص و مراقبت و درمان بیمار با یک کار تیمی و منسجم در مسیر سلامت مردم گامهای موثری برداشته شده است.

وی اضافه کرد: اگر کار تیمی درستی داشته باشیم و همه ارکان در جای خود باشد و تشخیص با مراقبتها بعد از دستور پزشک با کمک پرستاران بخوبی صورت گیرد به تضمین سلامت بیمار و درمان آن منجر می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد:نقش پرستاران درحین ویزیت ومراقبت های بالینی اهمیت دوچندانی دارد تا نتیجه مطلوبی از درمان بیمار محقق شود.

رضایی گفت: بیمارانی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند بغیر از درمان توسط پزشک به روحیه هم نیاز دارند و پرستاران در تامین این نیاز بسیار تاثیر گذارند و نقش کلیدی دارند و اگر با روحیه گشاده و مهربانانه با بیمار رفتار کنند دوره درمانی کوتاه می شود.

وی اضافه کرد: ابراز همدردی با بیمار هم خیلی تعیین کننده است و تنها بی خوابی کشیدن کافی نیست و گاهی پرستاران ما از نظر عاطفی آنقدر درگیر می شوند که شاید از همراه بیمار هم بیشتر است و این وابستگی برای ما ارزشمند است و به انگیزه خدمت رسانی کمک می کند.

پرداخت حقوق پرسنل را در اولویت قرار داده ایم

رضایی گفت: با همه محدودیت های مالی و مطالباتی که از بیمه داریم پرداختهای پرسنلی بویژه پرستاران را در اولویت قرار داده ایم و در این زمینه در کشور در ردیف سه دانشگاه شاخص قرار داریم.

مطالبات دانشگاه از بیمه ۱۹۶ میلیارد تومان است

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۱۹۶ میلیارد تومان از بیمه تامین اجتماعی مطالبه داریم و امیدواریم با پرداخت آن ارائه خدمات درمانی در استان دچار وقفه نشود.

رضایی در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای طرح مراقبت از بیمار در منزل گفت: برای اینکه بیماران نیازمند به مراقبت و نگهداری ویژه، مجددا به بیمارستان بازنگردند و تخت های بیمارستانی را اشغال نکنند، باید طرح مراقبت در منزل، درست و صحیح اجرا شود.

وی تصریح کرد: باید به پرستارانی که خارج از آیین نامه ابلاغی اقدام می کنند و با مراجعه به منازل، کار مراقبت پرستاری از بیماران را انجام می دهند، اطلاع رسانی شود وهمچنین ضمن هماهنگی باپزشکان ازمعرفی پرستاران خودداری کنند و از همراهان بیمار بخواهند، مراقبت پرستاری درمنزل را از طریق مراکز دارای پروانه مجاز دریافت کنند.

معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد: این کار، نظارت بر روند مراقبت و همچنین حفظ حقوق بیمار و پرستار را به همراه دارد.

در این نشست خبری آرمین قناعت رئیس نظام پرستاری استان، فاطمه تیموری مدیر پرستاری استان و ارداقیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم حضور داشتند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

کد خبر 4209252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =