مسئله حجاب گردشگران خارجی به روایت رئیس سازمان میراث فرهنگی

رئیس سازمان میراث فرهنگی یه سوالات خبرنگاران رسانه های خارجی درباره ایجاد منطقه ای مخصوص، حجاب گردشگران خارجی و تاثیر تحریمها بر گردشگری ورودی و داخلی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی پیش از ظهر امروز ۲۱ مرداد ماه در محل معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد. در این نشست، یکی از خبرنگاران از روزنامه لس آنجلس تایمز پرسید: کشورها معمولا مناطقی را برای توریست خارجی در نظر می گیرند که هنجارهای رایج آن کشور می تواند با کمی اغماض در آن منطقه رو به رو شود ایا برای رونق گردشگری در ایران به چنین موضوعی فکر شده است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال مونسان جواب داد: کشورهای دیگر چون جاذبه های گردشگری و تفریحی زیادی ندارند؛ چنین مناطقی را ایجاد می کنند اما در ایران جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد. عموم گردشگران ورودی ما به ایران جزو گردشگران فرهنگی هستند که مزیت آن نیز کم نیست. هیچ وقت نیاز نبوده که چنین منطقه ای را در ایران ایجاد کنیم و مقررات کشور در آنجا کنار گذاشته شود. 

خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز همچنین درباره رواج فیلم ها و عکسهایی از حفاری های غیر مجاز و قاچاق اشیای تاریخی سخن گفت و خواستار آن شد که حق الکشفی به کسانی که شی تاریخی پیدا می کنند تعلق گیرد، در این زمینه نیز مونسان جواب داد: متر به متر ایران پر از میراث فرهنگی است. من روزانه دهها فیلم و عکس در این باره می گیرم آخرین بار فیلمی پخش شده بود که نشان می داد چند تن شی طلا متعلق به دوره هخامنشی پیدا شده است ما کارشناسان خود را برای بررسی موضوع فرستادیم و متوجه شدیم که چنین چیزی صحت ندارد. بسیاری از این فیلم ویدئوها جعلی است. متاسفانه حفاری های غیر مجاز در ایران بسیار زیاد انجام می شود. همکاران و مردم این اخبار را به ما منتقل می کنند. چنین تخلفاتی همه جای جهان رخ می دهد و حتی کارمندان آنها اقدام به سرقت می کنند اما در ایران این موارد و آمار کم است. ما در نظر داریم تا موزه های خصوصی بیشتری را در ایران راه اندازی کنیم تا اگر شی تاریخی در اختیار دارد بتواند آن را در معرض عموم قرار دهد و در جای بهتری محافظت کند.

خبرنگاری از یک آژانس خبری ترکیه ای نیز بیان کرد: رئیس قبلی سازمان میراث فرهنگی گفته بود که ده هتل قرار است توسط سرمایه گذاران ترکیه ای ساخته شود پیگیری این موضوع به کجا رسید؟

مونسان در پاسخ به این سوال نیز گفت:  این موضوع در قالب تفاهمنامه ای بوده که بین سازمان میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ ترکیه بسته شده بود. پیگیری های آن در حال انجام است و در دیداری که با وزیر قبلی ترکیه داشتیم خواستیم تا این بند از تفاهمنامه اجرایی شود مقرر شد که سرمایه گذاران ترک سفری به ایران داشته باشند و ده نقطه برای آن ها مشخص شود.  

سالاری از این آژانس خبری در سوال دیگری پرسید که چقدر بازگشت تحریم ها در روند سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایران تاثیر داشته است؟ مونسان پاسخ این سوال را نیز چنین داد که ما مشکلی در حوزه سرمایه گذاری خارجی نداریم تحریم ها از سوی آمریکا یک جانبه است. بسیاری از کشورها می گویند که از تحریم ها علیه ایران تبعیت نمی کنند پس مشکلی برای حضور سرمایه گذاران در ایران نیست. 

۲۸ درصد رشد ورود گردشگران ترکیه ای به ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی  سوال دیگری درباره اینکه چه تدابیری برای افزایش ورود گردشگران ترکیه ای به ایران اندیشیده شده است را این چنین پاسخ داد که نسبت ورود گردشگران ترکیه به ایران کمتر از نسبت ورود گردشگران ایرانی به ترکیه است. با تدابیر اندیشیده شده در سال ۹۷ تا کنون با ۲۸ درصد رشد ورود گردشگران ترکیه ای به ایران مواجه شدیم. ما باید میزان تبلیغات گردشگری کشورمان را در ترکیه بیشتر کنیم. 

خبرنگاری از خبرگزاری اسپانیایی EFE نیز درباره تاثیر تحریم ها در میزان گردشگران ورودی به ایران پرسید که رئیس سازمان میراث فرهنگی جواب داد: تجربه تحریم های قبلی نشان داده که این تاثیرات زیاد نبوده است. قبلا تحریم ها بیشتر بود اما اکنون کمتر است. پیش بینی ما این است که گردشگری بتواند روند رو به افزایشی را داشته باشد اگرچه ممکن است اختلالاتی را ایجاد کند و ترکیب های گردشگری جابه جا شود اما امیدواریم که در آینده این ترکیب ها به شکل قبل برگردد. ما اکنون بیش از ۵ میلیون گردشگر ورودی به ایران داریم. 

مونسان افزود: شاید بوکینگ که فقط دو سال بود در ایران با هتلهای محدود فعال شده بود، کار خود را متوقف کرد اما در نهایت ما اکنون به دو سال قبل برگشته ایم حتما حضورش به ما کمک می کرد اما این طور نیست که با مشکل زیادی مواجه شویم. درباره کنسل شدن پروازهای مستقیم نیز باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. حتما وجود پرواز مستقیم به رشد گردشگری کمک می کند اما این طور نیست که عدم وجود پرواز مستقیم ما را دچار مشکل زیادی کند.

خبرنگاری از آژانس خبری روسیه نیز درباره تاثیر نوسانات ارزی در گردشگری ورودی پرسید که در این باره مونسان گفت: نوسانات ارزی در بسته اول اشکالاتی را برای توریست خارجی ایجاد کرده بود پیگیری های لازم انجام شد و پیشنهاد داده شد که در بسته جدید این امکان وجود داشته باشد تا گردشگر خارجی بتواند در صرافی ها ارز خود را با نرخ بازار تبدیل کند. اکنون بسته های سفر به ایران ارزان شده است و تفاوت نرخ ارز برای گردشگر یک مزیت  بود.

کاهش ۸.۶ درصدی خروج گردشگران از ایران

مونسان همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر نرخ ارز در گردشگری داخلی نیز بیان کرد: اکنون  گردشگران می توانند ارز مورد نیازشان را از صرافی ها تهیه کنند مردم ما هم اعتقاد ندارند که ارز یارانه ای برای سفرهای خارجی داده شود. برای سفرهای تفریحی در هیچ جای دنیا سوبسیدی تعلق نمی گیرد بلکه این سوبسید به گردشگری ورودی داده می شود. اکنون برای کسانی که به دنبال سفر خارجی هستند شرایط با ثباتی ایجاد شده است و دیگر نیازی به ایستادن در صف بانک ها نیست و صرافی ها تا ۵ هزار دلار ارز به مسافران می فروشند. اکنون میزان سفرهای خروجی ۸/۶ درصد کاهش پیدا کرده است این میزان به سفر داخلی تبدیل می شود. 

خبرنگار خبرگزاری آلمانی DPA نظر توریست های خارجی را درباره سفر به ایران بیان کرد که می گویند حجاب اسلامی تنها در ایران اجبار است و زنان توریست هنگام سفر به ایران در فصل تابستان دچار مشکل می شوند در این باره رئیس سازمان میراث فرهنگی پاسخ داد: در هر کشوری مقررات و شئوناتی وجود دارد که توریست ها آنها را رعایت می کنند. حجاب نیز در کشورما ما جزو مقررات است و نمی توانیم شئونات یک کشور را عوض کنیم. این موضوع جزو میراث ناملموس و آداب و سنن ماست. یعنی اگر گردشگری به ایران می آید اتفاقا می خواهد همین آداب و رسوم و میراث ناملموس ما را ببیند. ضمن اینکه فصل توریستی ایران فصل خوبی از نظر آب و هوایی است آنها هم می توانند زمانی به ایران بیایند که از نظر آب و هوایی ایران بهترین فصل را دارد .

خبرنگار صدای افغان نیز از اینکه گردشگران افغانستانی برای ورود به ایران در سفارتخانه ها دچار مشکل می شوند و ایران در زمینه ثبت میراث مشترک یک طرفه عمل می کند نیز گلایه کرد که در پاسخ به این موضوع مونسان گفت: ما اقداماتی را برای ثبت میراث مشترک با کشورهای دیگر اغاز کرده ایم و از برادران افغان هم می خواهیم که تلاش خود را در این زمینه بیشتر کنند تا پرونده های مشترکی با آنها نیز داشته باشیم. ما در ۴ ماهه اول سال ۹۷ با رشد قابل توجه ۴۰ درصدی ورود گردشگران افغان مواجه بودیم اگر در حوزه صدور ویزا با سفارت خانه ایران در کابل مشکلی وجود داشته باشد حتما آن را پیگیری می کنیم. چون سفارتخانه ها موظف هستند که ورود گردشگران را به ایران تسهیل کنند. 

از شبکه تلویزیونی چینی زبان نیز خبرنگاری پرسید که چه تدابیری برای ورود گردشگران چینی به ایران اندیشیده شده است که در این باره نیز مونسان گفت: روابط ما با چین خوب بوده است اما در حوزه گردشگری اتفاقی نیفتاده است.  باید در این زمینه کار بیشتری انجام شود. 

کد خبر 4372391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =