کتاب «سیری در نظریه پیچیدگی» به چاپ سوم رسید

کتاب «سیری در نظریه پیچیدگی» نوشته ملانی میچل با ترجمه رضا امیر رحیمی توسط نشر نو به چاپ سوم رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «سیری در نظریه پیچیدگی» نوشته ملانی میچل با ترجمه رضا امیر رحیمی به تازگی توسط نشر نو به چاپ سوم رسیده است.

این کتاب به گفته نویسنده اش برای این نوشته شده که نسخه بسیار تعمیم یافته‌ای از آن سخنرانی‌ها باشد؛ نسخه‌ای که روی کاغذ آمده است. این کتاب درباره پرسش‌هایی است که میچل و عده‌ای دیگر را در جامعه سیستم‌های پیچیده، در گذشته و حال، مجذوب خود کرده است. ملانی میچل در پیشگفتاری که برای این کتاب نوشته، آورده است: ایده نوشتن این کتاب وقتی شکل گرفت که برای سخنرانی یادبود اُلم در سانتافه از من دعوت شد _ مجموعه سخنرانی های سالانه ای در مورد سیستم های پیچیده برای عموم، که به یادبود ریاضیدان بزرگ استانیسلاو الم برگزار می شود. عنوان رشته سخنرانی های من این بود: «گذشته و آینده علوم پیچیدگی».

این مولف می‌نویسد: در سال ۱۹۸۴ هنوز اصطلاح سیستم‌های پیچیده را نشنیده بودم، گرچه این گونه اندیشه‌ها پیش از آن به فکرم راه یافته بودند. دانشجوی سال اول دوره تحصیلات تکمیلی علوم کامپیوتر در دانشگاه میشیگان بودم، و هدفم مطالعه بر روی هوش مصنوعی بود؛ یعنی این که چگونه کامپیوترها را واداریم مانند آدم ها فکر کنند.

این کتاب در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه فی‌بتاکاپا شد و ۵ بخش را با ۱۹ فصل در بر می‌گیرد. بخش اول با عنوان «پس زمینه و تاریخچه» دربرگیرنده ۷ فصل است: «پیچیدگی چیست؟»، «دینامیک، آشوب، پیش بینی»، «اطلاعات»، «محاسبه»، «تکامل»، «علم ژنتیک به زبان ساده» و «تعریف و اندازه‌گیری پیچیدگی». بخش دوم با عنوان «حیات و تکامل در کامپیوترها» هم ۲ فصل را شامل می‌شود که عبارت اند از: «برنامه‌های کامپیوتری تولیدمثل کننده» و «آلگوریتم های ژنتیک».

«محاسبه نمایان» عنوان بخش سوم است که فصل دهم تا چهاردهم کتاب را در بر می‌گیرد: «خودکار سلولی، حیات، جهان هستی»، «محاسبه با ذرات ۲۴۰»، «پردازش اطلاعات در سیستم‌های زنده»، «چگونه قیاس کنید(اگر کامپیوتر هستید)» و «آینده مدل‌سازی کامپیوتری».

بخش چهارم هم با عنوان «تفکر شبکه‌ای» در برگیرنده این فصل هاست: «علم شبکه»، «کاربرد علم شبکه در شبکه‌های دنیای واقعی»، «راز میزان شدن» و «تکامل به زبان پیچیده». بخش پنجم کتاب هم «نتیجه گیری» نام دارد و فصل نوزدهم را شامل می شود که نامش «گذشته و آینده علوم پیچیدگی» است.

نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۰۹ منتشر و چاپ اول این ترجمه‌اش، در سال ۹۵ عرضه شد؛ و حالا به چاپ سوم رسیده است.

کد خبر 4411981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =