انتقاد رئیس دانشگاه بیرجند از ناکافی بودن رشد بودجه دانشگاه

بیرجند_ رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه بودجه دانشگاه های هم طراز این دانشگاه بین ۱۱۴ تا ۱۳۰ میلیارد تومان است،گفت: بودجه دانشگاه بیرجند ۱۰۵ میلیارد بوده و از رشد کافی برخوردار نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خامسان جمعه شب در نشست رؤسای دانشگاه های خراسان جنوبی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: بزرگان منطقه جنوب خراسان از دویست سال قبل برای رشد منطقه  راه آموزش علم را برگزیدند.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: دانشگاه  بیرجند نیز ثمره این نوع نگاه است که تاکنون نقش مهمی در توسعه منطقه در ابعاد مختلف داشته است.

خامسان ادامه داد: سیاست کلی آموزش عالی گاهی تبعیض به همراه دارد که آسیب های مهمی را به مراکز علمی وارد می کند.

وی افزود: کاهش شدید دانشجویان در برخی از دانشگاه های شهرستان های خراسان جنوبی یک آسیب جدی است و در این زمینه باید تدبیری اندیشیده شود.

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: مأموریت گرا بودن دانشگاه های درجه یک کشور یک خواهش جدی است.

خامسان با اشاره به ضرورت تغییر سیاست پذیرش دانشجو در مناطقی چون خراسان جنوبی اظهار کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان تمایل به تحصیل در مراکز علمی خراسان جنوبی داشته باشند.

وی بیان کرد: فرسودگی وسایل آزمایشگاهی یکی از مشکلات مراکز علمی خراسان جنوبی است که افزایش نرخ ارز نیز خرید تجهیزات جدید را با مشکل مواجه کرده است‌.

رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: اگر مبلغ مرتبط با طرح توازن از دانشگاه های مناطق محروم اخد نشود می توان اقدامات مهم و مؤثری را انجام داد.

خامسان با اشاره افزایش بودجه دانشگاه در سال جاری گفت:  بودجه دانشگاه های هم طراز با دانشگاه بیرجند بین ۱۱۴ تا ۱۳۰ میلیون تومان در سال جاری است در حالی که بودجه دانشگاه بیرجند ۱۰۵ میلیارد می باشد و از رشد بودجه ای کافی برخوردار نیست.

وی یادآور شد: امیدواریم با رفع مشکلات دانشگاه بیرجند چون گذشته در توسعه استان نقش آفرین  باشد.

محمد علی ناصری رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی بیان کرد: ۱۷۵ شرکت فناور داریم که از این تعداد ۴۲شرکت دانش بنیان هستند.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه مشکل زیر ساخت شرکت های دانش بنیان است که این مسئله در مناطق محروم  جدی تر بوده و بسیاری از تسهیلات و امکانات به شرکت ها نیز در صورت فراهم بودن زیر ساخت هایی چون استقرار در مکان مناسب اعطا می شود.

سعید رضا احمدی زاده رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی گفت: بنیاد یک مؤسسه پژوهشی است که حمایت و هدایت استعدادهای درخشان را بر عهده دارد.

وی اظهار کرد: در خراسان جنوبی ۲۱۳ نیروی مستعد دارد که ۱۳۶ نفر آن را دانشجویان و ۷۷ نفر را فارغ التحصیلان تشکیل می دهد که این آمار نشان می دهد در حوزه نخبگی از بسیاری از استان ها پیشتاز هستیم.

وی با اشاره به اینکه نرخ مهاجرت نخبگان در خراسان جنوبی ۷/۵ درصد است یادآور شد: دانشگاه بیرجند می تواند یک دانشگاه ماموریت گرا در حوزه نخبه پروری باشد.

کد خبر 4428106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =