حکم اعدام باقری درمنی در دیوان عالی تایید شد

سخنگوی قوقه قضائیه از تایید حکم اعدام باقری درمنی در دیوان عالی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، صد و سی و چهارمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با حضور نمایندگان رسانه های جمعی برگزار شد. در ابتدای این نشست، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای گفت: اخیرا تعدادی از کسانی که فساد مالی داشتند، حکم قطعی دریافت کردند.

وی افزود: منوچهر پورفر به ۱۰ سال حبس و جزای نقدی ۳۱۸ میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال به ضمیمه اموالی، اسماعیل نصرالهی به ۱۰ سال حبس و همان میزان جزای نقدی و ضبط اموال ناشی از حرم و محرومیت از مشاغل دولتی محکوم شدند.

وی افزود مهدی رضایی فرزند رمضان به سه سال حبس و ۴۶ میلیارد ریال جزای نقدی، ناصر حبیبی نصب به یک سال حبس و هفده میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند. عسکر براتی فرزند نادعلی به پنج سال حبس و جزای نقدی، امیر کمالی سروستانی به بیست سال حبس و جزای نقدی و ضبط اموال، حسین منصوری قیری به هشت سال حبس و سه میلیارد و نهصد میلیون ریال جزای نقدی، محمود پورمند به هشت سال حبس و همان مبلغ جزای نقدی محکوم شدند. میامحمد آخوند زاده تبعه افغان بوده در پرونده ارزی به بیست سال حبس و اخراج از کشور و جزای نقدی محکوم شده است.

وی ادامه داد: محسن رنجبر به اتهام ارتشا به هفت سال و شش ماه حبس و دو میلیارد ریال جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

محسنی اژه ای خاطر نشان ساخت: در شیراز حکم بدوی در مورد رییس شورا و اعضای شورا و نوزده پیمانکار و شهردار مرودشت صادر شده است که هنوز قطعی نیست. تا پانزده سال حبس برای برخی از این افراد تعیین شده است. در شیراز حکم پرونده آبفا هم صادر شده است.

 وی ادامه‌داد حکم اعدام باقری درمنی ابرام شد.

محکومیت رئیس هیات مدیره ثامن الحجج به ۱۵ سال حبس 

محسنی اژه‌ای به صدور برخی احکام در تهران اشاره کرد و گفت: سید ابوالفضل میرعلی رییس هیات مدیره ثامن الحجج به پانزده سال حبس و توقیف اموال محکوم شده است.

محسنی اژه ای ادامه داد: مرادعلی محمدی به اتهام اخذ رشوه به پنج سال حبس و جزای نقدی و انفصال از خدمت محکوم شده است. سید مهدی ساجدی به اتهام تحصیل مال نامشروع به جزای نقدی محکوم شده است،

وی افزود: در خراسان شمالی علی مجدی فر به اتهام کلاهبرداری به ده سال حبس و رد مال محکوم شده است.

تعیین تکلیف قطعات یدکی و تلفن همراه‌های توقیفی  

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه به همکاری با دولت اشاره کرد و گفت: قرار بود قطعات یدکی و مواد اولیه که در گمرک مانده بودند، تعیین تکلیف شوند. علاوه بر این مواردی در گمرک بود که حکم قضایی نداشت اما در گمرکات مانده است، به صمت اعلام کردیم که تعیین تکلیف کنید. با وزیر صمت صحبت کردم که ایشان می گفتند، هفتصد هزار گوشی تلفن همراه توقیفی داریم که در پاسخ به آنها گفتم ما فقط صد و سی و سه هزار گوشی با حکم قضایی داریم. بیش از ششصد هزار گوشی هست که به مشکلات خودشان باز می گردد.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در رابطه با برخی کارخانه ها و بنگاه های کوچک تلاشهایی شد. بیست و یک کارخانه در شمال شرق کشور مشکلاتی داشتند که تا حدودی این مشکلات رفع شد. سه کارخانه در استان های مرکزی بود که مشکلات اینها هم تا حدودی رفع شد.

معاون اول قوه قضائیه از صدور کیفرخواست برای ۳۶نفر خبر داد و گفت: این کیفرخواست ها برای دادگاهه ای ویژه ارسال شده است. در حال حاضر در چهار استان، دادگاه های ویژه فعالیت دارند.

معرفی ۱۴۹۰ وکیل ماده ۴۸ برای دادگاه‌های ویژه

اژه ای به تعداد وکلای ماده ۴۸ اشاره کرد و گفت: هزار و چهارصد و نود نفر تا کنون وکیل معرفی شدند. دادگاه های ویژه باید از این وکلا استفاده کنند. در تهران تا کنون ۶۳ وکیل در این رابطه معرفی شدند.

وی در خصوص آخرین وضعیت نامه نگاری با ظریف در رابطه با موضوع پولشویی گفت: بنده نامه‌ای به دادستان تهران نوشتم، نامه‌ای هم دادستان کل به شخص وزیر نوشتند. پولشویی در تمام دنیا از جمله در کشور ما هم وجود دارد، برخی افراد پرونده های مطرح در این رابطه دارند، بحثی که باید توضیح دهند این است که مطالب طوری بیان شده بود که کسانی که مخالف این لوایح مطرح شده هستند، متهم به پولشویی هستند که ایشان هم در نامه به دادستان کل اعلام کرده است که منظور من شخص خاصی نیست.

مسئولان حرفی بزنند که قابل اثبات باشد

محسنی اژه‌ای ادامه داد: در همین هفته هم سه نفر از مسولان احضار شدند، بنابراین بهتر است، مسئولان حرفی بزنند که قابل اثبات باشد.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که آیا افرادی به عنوان نفوذی در باب کاهش جمعیت بازداشت شدند، چنین موضوعی صحت دارد؟ گفت: دشمن امروز به دنبال نفوذ ر لایه های عمیق تر است. بسیاری از موارد را وزارت اطلاعات در حال شناسایی و گزارش برخی موسسات در سطوح و با موضوعات مختلف فعالیتی است. در رابطه با این موضوع یک نفر بازداشت و سه چهار نفر تخت تعقیب بوده و به چند نفر تذکر داده شده است.

آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در خصوصی آخرین‌وضعیت پرونده سکه ثامن گفت: این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است، متهم نیز قولهایی برای پرداخت بدهیها داده و پرونده هنوز در مرحله تحقیقات است.

محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده عراقچی گفت: در دادگاه ویژه بررسی می شود اما هنوز تعیین وقت نشده است، این پرونده نه متهم دارد.هر پرونده ای که دادگاه تشخیص بدهد علنی است اما در دادگاه ویژه در صورت علنی برگزار شدن، قابل انتشار است.

وی در پاسخ به این سوال که در چند ماه اخیر شاهد اخبار آزار و اذیت کودکان در مدارس بودیم، آیا قوه قضائیه در این رابطه ورود می کند؟ گفت: اذیت و آزار کسی که توان دفاع از خود ندارد قبح بیشتری دارد. اموراتی که مربوط به این افراد است، باید از جنبه های حمایتی بیشتری برخوردار باشد. نباید کاری کنیم که افشای این مسایل، ظلمی به بچه یا خانواده او شود. بعضی از این موارد می تواند آبروی فرد را نشانه گیرد. چیزی که هنوز به اثبات نرسیده رواج می‌یابد که این درست نیست.

هر جایی که اتفاق بیفتد، همه دستگاه ها به ویژه قوه قضاییه با اولویت به آن رسیدگی کردند. گاهی مسایلی مطرح می شود که اثبات آن سخت است. گاهی نحوه اقدام انتشار باعث می شود فرد جری شود، گاهی این فضاسازی ها اوضاع را بدتر می کند، به عنوان مثال در حادثه اخیر نه فرد این موضوع را می گوید و نه پزشکی قانونی این مسئله را تایید کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که شنیده شده عباس الف به اتهام قاچاق قطعات خودرو در دادگاه ویژه محاکمه می شود؟ این مسئله صحت دارد؟ گفت: این پرونده کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است. در رابطه با قطعات خودرو در گمرک، قرار شد فعلا این قطعات تعیین و تکلیف شده و در بازار توزیع شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که چرا برخورد دوگانه با تجمع کنندگان مقابل مجلس پیرامون اف ای تی اف و اعتراض چند وکیل انجام شد؟ گفت:شما چرا دوگانه برخورد می کنید. به شما توصیه می کنم که یک سوزن به خود و یک جوالدوز به دیگری بزنید. وکلایی که شما نام بردید به خاطر صرف آمدن به آن محل بازداشت نشدند، کجا، کی‌ و چگونه مزاحمتی برای سایرین در تجمع ها مطرح است؟ این مسایل ممکن است زمینه بازداشت باشند.

وی در خصوص بخشنامه اخیر مرکز آمار و فناوری آمار و اطلاعات قوه قضاییه در رابطه با صدور بخشنامه مربوط به چاپ آگهی ها گفت: نامه‌ای در این رابطه نوشته ام و قرار شد که خلاف یا مطابق قانون بودن آن در حال بررسی است.

احضار رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آماری از پرونده های مفتوح در هشت سال اخیر داده است و دادستان کل هم دستور بررسی این موضوع را صادر کرده، آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت:از جمله مواردی که باید بررسی شود همین مورد است. ما چنین چیزی را سراغ نداریم و قرار شده که مدارک خود را ارسال کنند.بخشی را ارسال کردند و گفتند چهارده پرونده از سال ۹۴ مفتوح است و هنوز به نتیجه نرسیده است که این محتمل است. اما اینکه گفته می شود دو هزار پرونده در هشت سال ما چیزی در این رابطه سراغ نداریم، در حال حاضر ایشان احضار شدند.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سوال که در رابطه با قانون منع به کارگیری بازنشستگان کسی از قوه قضاییه استعفا داده است؟ گفت: معاونت منابع انسانی هم اعلام کردند که هر کارمندی که مشمول می شود باید برود. در رابطه با قضات، قاضی داشتیم که تسویه کرد و رفت اما با اذن گرفته شده،  مجدد بازگشت؛ به منابع انسانی گفتیم که مواردی که خلاف اذن هست باید بررسی شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه پرونده‌های ارزی همچنان مفتوح است، آخرین وضعیت سه پرونده قضایی ولی الله سیف به کجا رسید و آیا دیوان محاسبات در بررسی پرونده این فرد به جرمی رسیده که به قوه قضائیه ارسال کند؟ پرونده چند مدیر آقای سیف همچنان مفتوح است؟ گفت: پرونده برخی از مدیران بانکی به دادگاه ارسال شده است و هنوز تعیین وقت نشده است، پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

وی افزود: یکی از مدیران بانکی همچنان در بازداشت است.

محسنی اژه ای تصریح کرد: پرونده های قضایی مربوط به آقای سیف که در دادسرا بود، هنوز کیفرخواست در آن صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با اینکه دیوان محاسبات به جرم برخورده است؟ گفت: گویا حکم انفصال از خدمت ایشان در دیوان محاسبات قطعی شده اما جرمی رخ نداده است که به قوه قضائیه ارسال شود.

محسنی اژه ای در خصوص  حادثه تروریستی چابهار و اهواز هم گفت: من تا آنجایی که اطلاع دارم ۴ نفر بازداشت شده اند، البته شاید تعداد بازداشتی ها بیشتر باشد، در مورد حادثه تروریستی اهواز هم حداقل ۲۰ نفر بازداشت هستند، البته هنوز دادگاهی تشکیل نشده است.

کد خبر 4480173

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 1 =

  نظرات

  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
   1 0
   چرا پرونده با شاکی فروان را رها کردید؟ چرا پرونده نگین غرب (وردآورد) را رها کردید؟ چرا هیچ خبرنگاری درد بیش از 10 هزار نفر از مردم را از قوه قضاییه سوال نمی کند؟
  • محسن هاشمی IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   0 0
   اقای محسنی اژه ای خداوند پشت و پناهت باشد و امیدوارم همیشه سلامتی حاصل باشد تا پیگیر پرونده های ریز و درشت در مملکت باشید خدا کند همیشه در تمام مراحل زندگیتان وکیل و مدافع حقوق مردم باشید