۵ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۳۱

شمخانی در دیدار اشرف غنی:

دشمنان منطقه به دنبال توسعه تروریسم تکفیری در افغانستان هستند

دشمنان منطقه به دنبال توسعه تروریسم تکفیری در افغانستان هستند

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: دشمنان آرامش منطقه در اقدامی سازمان یافته به دنبال نا امن سازی مرزهای مشترک به منظور حمایت از توسعه تروریسم تکفیری در این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیرشورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیئتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی به افغانستان سفر کرده است؛ بعداز ظهر امروز با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان دیدار وگفتگو کرد.

دریابان شمخانی در این دیدار تقویت و گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه را در ردیف اصول ثابت و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: پیوندهای عمیق دینی، فرهنگی و تاریخی میان دو ملت ظرفیتهای قابل ملاحظه ای را برای توسعه مناسبات مبتنی بر تامین منافع مشترک پیش روی دو کشور قرار داده است.

دبیر شورای امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه امنیت و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت ایران می دانیم بر لزوم تسریع در نهایی سازی وامضاء سند جامع روابط دو کشور تاکید کرد.

دریابان شمخانی با تاکید بر ضرورت تلاش مستمر دو کشور در برقراری کامل امنیت در مرزهای مشترک برای مقابله با تحرکات اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و گروههای تروریستی گفت: دشمنان امنیت و آرامش منطقه در اقدامی سازمان یافته به دنبال نا امن سازی مرزهای مشترک به منظور انتقال عناصر شکست خورده داعش به افغانستان و حمایت از توسعه تروریسم تکفیری در این کشور هستند تا بار دیگر آتش جنگ و خون ریزی و نا امنی را در منطقه شعله ور کنند.

وی، هوشیاری و آمادگی کشورهای منطقه برای مقابله با تهدیدات جدید تروریسم تکفیری را اجتناب ناپذیر و حیاتی دانست و تصریح کرد: هرگونه غفلت و بی توجهی به این تهدیدات می تواند حوداث تلخ و دهشت باری، مشابه آنچه که در عراق و سوریه رخ داد را تکرار کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلام آمادگی کشورمان برای افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تعمیق همکاری های دفاعی، نظامی و امنیتی با کشور دوست و برادر افغانستان بر نقش تعاملات تجاری مرزی و تاثیرات مثبت آن بر حفظ امنیت مرزها و مقابله با قاچاق تاکید کرد.

دریابان شمخانی، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را فرصتی طلایی برای تقویت توانمندی های دفاعی و نظامی این کشور با اتکاء به ظرفیت های داخلی و درون منطقه ای ذکر کرد و افزود: ملت های منطقه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی که حضورشان جز جنگ و ناامنی حاصلی نداشته لحظه شماری می کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به ضرورت افزایش گفتگو و تعامل سازنده میان گروههای مختلف در افعانستان و اجتناب از اقدامات خشن و مخل امنیت اظهار داشت: اقدامات پنهانی و مخرب برخی کشورهای فرامنطقه ای بویژه آمریکا کمکی به ایجاد صلح پایدار در افغانستان نخواهد کرد و پیچیدگیهای شکل گیری فرایندهای مبتنی بر صلح سازی را افزایش می دهد.

محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلامهای گرم خود به رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری از تلاش بیست ساله دریابان شمخانی در تنش زدایی و ایجاد همگرایی میان کشورهای منطقه قدر دانی کرد

رئیس جمهور افعانستان ضرورت ایجاد سازوکارهای مشترک و فعال میان دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی دو کشور برای افزایش تحرک در حوزه مقابله با تروریسم،جرائم سازمان یافته و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مورد تاکید قرار داد و افزود: امنیت پایدار در مرزهای مشترک اصلی ترین اولویت دولت افعانستان است وی رویکرد افغانستان به جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از سیاستی راهبردی و در چارچوب تداوم و ارتقاء مناسبات در افقی بلند مدت عنوان کرد و افزود:فعالسازی ظرفیتهای اقتصادی قابل مبادله بویژه در حوزه ترانزیت کالا،تجارت و مبادلات مرزی را تضمین کننده شکل گیری مناسبات پایدار و مبتنی بر منافع بلند مدت دو کشور عنوان کرد

کد خبر 4496505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha