افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه در دستورکار/ بازنگری در دامنه بازار

مدیرعامل بورس تهران از بازنگری در دامنه بازار بورس خبر داد و گفت: هنوز به لحاظ فرهنگی مردم ایران دوست دارند از طریق مستقیم وارد بازار سرمایه شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی صحرایی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: کیک بازار سرمایه بزرگ شده و افزایش ورود شرکتها به ایجاد شفافیت بیشتر کمک کرده است و منابع نقدی موجود در کشور گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در بورس می یابند. 

مدیرعامل بورس تهران افزایش نقدشوندگی بازار را از جمله برنامه های مهم اعلام کرد و از بازنگری در دامنه بازار خبر داد و افزود: هنوز به لحاظ فرهنگی مردم ایران دوست دارند که از طریق مستقیم وارد بازار سرمایه شوند ولی ما نیاز داریم صندوق های منطقه ای داشته و منابع بیشتری از مردم را وارد بازار سرمایه کنیم.

وی تصریح کرد: با نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ای برگزار شد که در آن بر لزوم فرهنگ بازده در بازار سرمایه و ارتقای سواد مالی در بورس تاکید شد؛ البته یکی از برنامه های اساسی بهبود زیرساختهای معاملاتی است و این سامانه معاملات در ایران قدیمی است.

به گفته صحرایی، در برنامه داریم که سامانه معاملاتی را ارتقا دهیم و پلت فرم دیگری برای ترید و پست ترید داشته باشیم؛ برای گسترش بازار باید سامانه باید بتواند از ابزار نقد و پست ترید و مشتقه پشتبانی کند.

وی اظهار داشت: افزایش مشابه شاخص هموزن و کل نشانگر توسعه کلیت بازار است؛ تا پایان نوامبر ٢٠١٨ بورس تهران و فرابورس رشد حدود ٧٩ درصد را تجربه کرده که این رشد بر اساس آمار بین المللی است.

صحرایی با بیان اینکه ارزش اسمی بازار سرمایه به ١١٢ هزار میلیارد تومان در ده ماهه امسال رسیده است، گفت: این رقم رشد ٨ درصدی داشته است.

صحرائی با بیان اینکه نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی به ۳.۸ درصد رسیده است، گفت: ۳۰ شرکت بزرگ که ۷۱ درصد ارزش کل بازار را دارند، ۴۴۵ هزار میلیارد تومان می ارزند و این در شرایطی است که ارزش اسمی بازار بدهی با ۲۹ اوراق مختلف از جمله صکوک و گواهی سپرده به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل بورس تهران از فعالیت یازده صندوق قابل معامله به ارزش ۱۴ هزار میلیارد ریال خبر داد و گفت: ۳۰ شرکت عرضه اولیه شده اند که امروز یک شرکت دیگر نیز به آن اضافه می شود که البته ارزش بازار این ۳۰ شرکت ۱۵۵ هزار میلیارد ریال است.

صحرائی کل شرکت های حاضر در بورس تهران را ۳۲۴ شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: ۱۳۷ شرکت در بازار اول و ۱۷۸ شرکت در بازار دوم حضور دارند. ضمن اینکه در بازار بدهی ۳ ورقه درجا معامله شده است که ارزش اسمی آن ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است.

وی تصریح کرد: در ۱۰ ماهه ابتدای امسال صندوق های قابل معامله رشد داشته و یک صندوق به آن اضافه شده است که ارزش اسمی آن ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است. اما باید توجه داشت که تامین مالی بورس تهران ۱۵۶ هزار میلیارد ریال بوده که بخش قابل توجهی از آن مربوط به عرضه اولیه است.

مدیرعامل بورس تهران در ادامه خاطرنشان کرد: بورس تهران در حوزه ابزارهای جدید نیز فعالیت هایی را داشته که بر اساس آن مقررات مربوطه ثبت و مصوبات لازم از سوی شورای صنفی دریافت گردیده است به نحوی که اوراق فروش تبعی به ارزش ۸ هزار میلیارد تومان تامین مالی شده است. اما مشکلی از سوی ناشران با سازمان امور مالیاتی وجو دارد که بر مبنای آن از کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخواست شده تا هزینه این تامین مالی جزء هزینه های قابل قبول مالیاتی محاسبه گردد.

صحرائی از افزایش سرمایه شرکت ها به میزان ۱۲۳ هزار میلیارد ریال خبر داد و خاطرنشان کرد: این افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا آورده نقدی بوده که نسبت به سال قبل ۹ درصد رشد را نشان می دهد. ضمن اینکه حجم معاملات اوراق بهادار ۴۲۹ میلیارد ریال بوده که ۱۲۲ درصد رشد دارد. از سوی دیگر متوسط روزانه کل معاملات بیش از ۲ میلیارد ریال است.

کد خبر 4521358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =