طرح های موثر در رونق تولید پالایشگاه آبادان دنبال می شوند

آبادان - مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان گفت: در سال جاری طرح های اثرگذار در رونق تولید پالایشگاه آبادان دنبال می شوند.

سید علی اکبر میرقادری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برنامه ریزی انجام شده برای نوسازی واحدهای فرآیندی این پالایشگاه که بیش از ۶۰ سال از قدمت آنها می‌گذرد، اظهار کرد: پالایشگاه آبادان با داشتن بیش از ۱۰۰ سال سابقه تصفیه نفت خام در فرآورده‌ای نفتی، نخستین پالایشگاه احداث شده در کشور است که دارای شرایط مختلفی از نظر عملکردی و تاریخی بوده لذا برای عملکرد بهتر آن پروژه‌های راهبردی و مهمی را برنامه ریزی و برای اجرا در دستور کار داریم.

وی با کم سابقه خواندن قدمت بالای برخی واحدهای فرآیندی در پالایشگاه آبادان در مقایسه با سایر واحدهای فرایندی کشور افزود: پالایشگاه آبادان با توجه به شرایط جغرافیایی و قرار گرفتن در نقطه صفر مرزی طی هشت سال جنگ تحمیلی، تحت شدیدترین بمباران‌ها و تهاجم توپخانه و خمپاره اندازهای دشمن قرار داشت و به همین دلیل به اکثر تجهیزات آن آسیب‌های جدی وارد شد که در شرایط بسیار سختی تعمیر، بازسازی و نوسازی شدند.

وی یادآور شد: واحدهای این پالایشگاه، دارای فرایندهای قدیمی اند و به دلیل شرایط بازار آن سال‌ها، به طور تقریبی ۴۵ درصد نفت کوره کشور در این پالایشگاه تولید می‌شد که با توجه به شکل تقاضای بازار در آن زمان، استفاده از این نوع فرآیندها برای تولید این حجم از نفت کوره، اقتصادی و قابل توجیه بود.

به دنبال کاهش نفت کوره ایم

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل کاهش قیمت نفت کوره و محدودیت‌های زیست محیطی، تمام شرکت‌های پالایشی در سطح جهان به منظور سودآوری بیشتر و همچنین انطباق فرآورده‌ها با استاندارهای زیست محیطی، در پی کاهش تولید نفت کوره اند، گفت: بر همین اساس پالایشگاه آبادان نیز با توجه به قدمت اش دارای فرآیندهایی است که به اجبار میزان قابل توجهی از خوراک خود را به نفت کوره تبدیل می‌کند؛ با اجرای فاز ۳ پالایشگاه و ساخت واحد کت کراکر جدید با ظرفیت ۴۵ هزار بشکه در روز و از مدار خارج کردن کت کراکر قدیم، شرایط بهتری برای پالایشگاه آبادان ایجاد شده که علاوه بر بهبود محصولات تولیدی پالایشگاه، تا حدی در تولید نهایی نفت کوره پالایشگاه نیز مؤثر بوده است.

میر قادری افزود: در حال حاضر چند هدف اساسی شامل انطباق محصولات و فرآورده‌های تولیدی بر اساس آخرین استانداردهای روز زیست محیطی، استفاده از فن آوریهای مدرن برای تطبیق این فرآورده‌ها با استانداردهای یورو ۵ و کاهش میزان تولید نفت کوره به شکلی که سبب بهینه سازی و حداکثر کردن تولید بنزین، گازوئیل و سایر فرآورده‌های سبک همچون خوراک های واحدهای پتروشیمی را در پالایشگاه آبادان دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر دنبال کردن طرح‌هایی که در رونق تولید نقش اساسی دارند، اظهار کرد: تأمین آب مصرفی پالایشگاه یکی از همین طرح‌ها است که با احداث تلمبه خانه و دریاچه بهار گام بلندی را در این زمینه برداشته‌ایم.

وی از رودخانه‌های بهمنشیر و اروند به عنوان منابع آبی در دسترس پالایشگاه آبادان نام برد و تصریح کرد: در سال‌های اخیر در بیشتر ماه‌های سال، کیفیت آب رودخانه اروند به دلیل افزایش میزان املاح محلول در آن و شوری نزدیک به آب دریا، نامطلوب وغیرقابل استفاده بوده که با ساخت تأسیسات لازم برای انتقال آب رودخانه بهمنشیر به پالایشگاه (دریاچه بهار واقع در ایستگاه ۹ آبادان) تأمین آب پالایشگاه آبادان وارد مرحله جدیدی شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان همچنین از سامانه آبگیری و ایستگاه پمپاژ شماره یک، استخرهای ته نشینی، محوطه سازی و ساختمان‌های جانبی، ایستگاه پمپاژ شماره ۲، اتاق برق و کنترل، شبکه انتقال آب از تلمبه خانه به پالایشگاه (شامل دو خط لوله با سایز ۴۸) به عنوان بخش‌های اصلی تأسیسات انتقال آب رودخانه بهمنشیر به پالایشگاه نام برد.

کاهش ۱۰ درصدی نفت کوره با اجرای فاز ۴

وی درباره پروژه تکمیلی فار ۴ پالایشگاه آبادان اظهار کرد: در این فاز، به دنبال کاهش تولید نفت کوره پالایشگاه هستیم که پیش بینی می‌شود با انجام و اتمام این پروژه، نفت کوره تولیدی پالایشگاه، به کمتر از ۱۰ درصد حجمی خوراک نفت خام ورودی برسد، فاز ۴ پروژه ایست که پالایشگاه را در محدوده سودآوری قابل توجهی قرار خواهد داد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان تصریح کرد: در زمینه استفاده از فن آوری ها، شرکت‌های متعددی برای ارائه فن آوری های مدرن، اعلام همکاری کردند ضمن آنکه کار مطالعاتی طرح‌های جامع و تفصیلی این فاز به اتمام رسیده و قرار است تا هم زمان با انجام پروژه فاز ۲، عملیات اجرایی فاز ۴ نیز آغاز شود.

میرقادری از مدرنیزه کردن واحدهای پالایشگاهی، بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی به عنوان برخی از مزایای اجرای فاز ۴ این پالایشگاه نام برد و یادآور شد: در حال حاضر کار مطالعاتی و بررسی‌های اقتصادی و فنی این پروژه رو به اتمام است و به نظر می‌رسد در اواسط اجرای فاز ۲، عملیات اجرایی فاز ۴ نیز آغاز و در مدت زمان پیش بینی شده ۴ تا ۵ سال این پروژه به اتمام برسد.

کد خبر 4609771

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =