رژیم کودک کش عربستان سعی دارد توجه ها را از بمباران یمن منحرف کند

معاون وزیر خارجه ایران گفت: رژیم کودک کش عربستان سعی دارد توجه ها را از بمباران یمن منحرف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، غلامحسین دهقانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، به نمایندگی از ایران به عنوان یکی از اعضای ضامن "روند آستانه" سخنرانی کرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: توافقنامه تشکیل کمیته قانون اساسی، گامی مثبت در خاتمه بخشیدن به بحران سوریه از طریق یک روند سیاسی به رهبری و مشارکت سوری‌ها و تسهیلگری سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک راه حل سیاسی است که دولت ایران از ابتدا آن را خواستار بوده و در این باره تلاش کرده است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: ما از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه استقبال می کنیم، که نتیجه رایزنی‌های نزدیک با ضامنان روند آستانه و نشانه روشنی از اثربخشی آن است.

دهقانی اضافه کرد: ما به همراه سایر ضامنان روند آستانه، به طور جدی در کمک به سوری‌ها در راه اندازی کمیته و پشتیبانی از کار آن، قاطعانه مشارکت می کنیم، همانطور که در جلسه وزیران ضامنان روند آستانه در نیویورک در ۲۴ سپتامبر هم اعلام شد.

وی خاطرنشان کرد: کمیته قانون اساسی باید با سرعت و استمرار، بدون دخالت‌های خارجی از جمله برنامه‌های زمانی تحمیل شده، کار کند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: بنابراین، در حالی که هر کمکی باید برای انجام اقدامات کمیته قانون اساسی گسترش یابد، از همه شکل‌ فشارهای خارجی یا تعیین مهلت‌های مصنوعی توسط هرکسی حتی سازمان ملل متحد باید جلوگیری شود.

دهقانی تصریح کرد هر اقدامی باید با احترام کامل به حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه گسترش یابد.

وی با بیان اینکه اجلاس اخیر روند آستانه بار دیگر این اصول را تایید کرد و هرگونه تلاش برای ایجاد واقعیت‌های جدید را به بهانه مبارزه با تروریسم، از جمله ابتکارات غیرقانونی خودمختاری، رد کرد، گفت: ضامنان روند آستانه همچنین عزم خود را برای ایستادن در برابر برنامه‌های جدایی طلب ابراز کردند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: بر این اساس، تمام نیروهای خارجی که حضور آنها توسط دولت سوریه مجاز نیست باید کشور را ترک کنند. نمونه بارز در این زمینه اشغال بخش‌های خاصی از سوریه توسط نیروهای آمریکایی است که همچنان به حمایت و محافظت از گروه های تروریستی در زیر نقاب مبارزه با تروریسم می پردازند.

دهقانی خاطرنشان کرد: بدیهی است که تجاوزات اسرائیل علیه سوریه نقض فاحش اصول حقوق بین الملل است و اوضاع را پیچیده تر می کند. جامعه بین المللی باید اسرائیل را مجبور به متوقف کردن تجاوزها و نقض های خود کند.

وی افزود: در برابر این تجاوزگری دولت سوریه این حق حاکمیتی را دارد که تعیین کند که کی و کجا از حق دفاع خود استفاده کند. در این چارچوب ایران تاکید می کند اقدام اسرائیل به اشغال منطقه جولان سوریه اقدامی غیرقانونی است. اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسراییل نیز امری باطل و بی اثر است. جولان همیشه بخشی از سوریه بوده و به عنوان بخشی از سوریه خواهد ماند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت رژیم کودک کش عربستان سعی دارد توجه ها را از بمباران یمن منحرف کند.
غلامحسین دهقانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت سیاسی در سوریه در پاسخ به اظهارات مقام سعودی در این نشست گفت رژیم کودک کش عربستان سعی دارد توجه ها را از حمایت خود از گروه های تروریستی، بمباران یمن و سایر موارد نقض آشکار قوانین بین المللی منحرف کند.
کد خبر 4733428

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =