چهار قدم با کودکان در روز جهانی کودک

اصفهان - اصفهانی‌ها با کودکان خود در شادمانه‌های روز جهانی کودک همراه شدند و چه جایی بهتر از گذر فرهنگی چهارباغ تا این «چهار قدم دوست‌داشتی» در آن برداشته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اصفهانی‌ها در روز جهانی کودک با کودکان خود همراه شدند و چه جایی بهتر از گذر فرهنگی چهارباغ تا این چهار قدم دوست‌داشتی در آن برداشته شود.

صدای خنده کودکان با همراهی رنگ‌های شاد و نوای موسیقی که با دست‌های کودکانه آنها به آسمان چهارباغ می‌رفت، تجربه درست کردن غذایی ساده با همراهی مادر و پدر، نقش زدن بر بوم سپید ۲۰۰ متری، رقابت در غرفه بازی‌های رایانه‌ای مناسب برای کودکان و تجربه شیرین شنیدن قصه از زبان قصه‌گو در خیابانی در دل تاریخ اصفهان، همه آن چیزی است که در ویژه‌برنامه های خانه کودک وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به مناسبت روز جهانی کودک در گذر فرهنگی چهارباغ اصفهان شاهد آن بودیم.

یک جا فرش صلح کودکانه پهن شده بود؛ فرشی که کودکان به نقاشی‌های بی‌جانش رنگ می‌بخشیدند تا به آنها فرهنگ‌های مختلف را یادآوری کند و اینکه صلح و دوستی چقدر در دنیای امروز به کار بشریت دورمانده از یک‌رنگی‌های کودکانه می‌آید.

آدمک نقاشی دیواری «سهیل» خندان بود، مثل خودش وقتی که قلم‌مو را از دست مادرش می‌گرفت تا به او یادآوری کند امروز، روز اوست. «دُرسا» باران کشیده بود؛ قطره‌های درشتی که از ابرهای خوش‌خبر سراریز می‌شد و به رودخانه‌ای می‌رسید که لابد نامش زاینده‌رود بود تا روزی برسد که همیشه جاری باشد.

«نگار» و «زیبا» هر چه رنگ داشتند در نقاشی‌ دونفره‌شان ریخته بودند. از خانه و جنگل و دشت و دمن تا پری دریایی که از سرزمین‌های دور به دیدن کودکان آمده بود تا روزشان را تبریک بگوید.

پسرها و دخترهای خردسال در غرفه‌های تغذیه سالم مشغول آماده کردن یک عصرانه جمع و جور بودند تا چراغ مشارکت‌جویی‌ با همراهی والدین در ذهن‌شان روشن شود.

حالا وقت خوردن عصرانه بود. ترکیب نان و پنیر و خیار و گوجه؛ یک عصرانه دلپذیر که مربی‌ها به والدین تأکید می‌کردند اجازه دهند خود کودکان آنها را آماده کنند.

خانه کودک سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به عنوان میزبان برنامه «چهار قدم کودکی» از مشاوران، متخصصان و کارشناسان حوزه کودک استفاده کرده بود تا با برنامه تغذیه سالم برای کودکان، دیوارنگاره کودکانه و بازی‌های رایانه‌ای خاطره روز جهانی کودک را ماندگار کند.

کم‌کم رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان هم از راه رسید تا با کودکان اصفهانی «چهار قدم» همراه شود.

تدوین راهبردها و سیاست‌های ایجاد شهر دوستدار کودک در اصفهان

فریده روشن در حاشیه این برنامه در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت:  از بیش از یک سال گذشته بحث تبدیل اصفهان به شهر دوستدار کودک مطرح شد و بر اساس جلساتی که با همکاری یونیسف برگزار شد، راهبردها و سیاست‌های ایجاد شهر دوستدار کودک تدوین گردید.

وی تأکید کرد:  تمام مدیران مناطق پانزده گانه شهر اصفهان موظف شده‌اند پروژه‌هایی متناسب با طرح شهر دوستدار کودک در مناطق تعریف و ایجاد کنند.

به گفته روشن  در سال آینده تعدادی از این پروژه‌ها از جمله پردیس کودک در منطقه ۲ شهر اصفهان افتتاح می‌شود.

وی با تأکید بر توجه به نیازهای کودکان، صرف بودجه برای بهبود سطح زندگی کودکان را نوعی سرمایه‌گذاری دانست که نباید آن را جزو هزینه‌ها به شمار آورد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری بخش دولتی و خصوصی، اصفهان در آینده نزدیک به شهر دوستدار کودک تبدیل شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان بیان داشت: افزایش مشارکت شهروندان و اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی برای مردم جزو سیاست‌های اصلی این کمیسیون است و خوشبختانه خانه کودک به خوبی در راستای این سیاست‌ها گام برداشته است.

ضرورت همکاری تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی برای دست‌یابی به شهر دوستدار کودک

وی همکاری تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی را لازمه دست‌یابی به شهر دوستدار کودک و داشتن شهری شایسته کودکان و نوجوانان دانست.

رئیس اداره فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان نیز حاشیه برگزاری برنامه «چهار قدم کودکی» در گذر فرهنگی چهارباغ اظهار داشت: امسال هم مانند سال گذشته تلاش کردیم در برگزاری ویژه‌برنامه‌های روز جهانی کودک از موسسات و سازمان‌های مردم‌نهادی که در حوزه نمایش، بازی و تغذیه کودکان فعالیت می‌کنند استفاده کنیم تا ضمن استفاده از فضایی که این موسسات در گذر فرهنگی چهارباغ برای کودکان فراهم کرده‌اند، شهروندان، خانواده‌ها و این موسسات مانند زنجیر به هم متصل شوند.

صالح خشوعی درباره سایر برنامه‌های خانه کودک وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در طول سال افزود: برخی برنامه‌های خانه کودک مانند ویژه‌برنامه‌های روز جهانی کودک، مناسبت‌محور است و برخی برنامه‌ها مانند «انگورک» در حوزه تربیت فرزند و روانشناسی کودک به صورت روتین در این مرکز اجرا می‌شود.

او ادامه داد: کلاس‌های آموزشی و طرح تاب کودکانه نیز توسط خانه کودک وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود که مربیان و اساتید دانشگاهی بر روی سرفصل‌های آنها کار کرده‌اند و این سرفصل‌ها برای تمام مناطق شهر اصفهان ارسال شده است.

اختصاص فضا به گروه‌های نمایش کودک

رئیس اداره فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به اختصاص فضا به گروه‌های نمایش کودک اشاره کرد و گفت: از مسئولان پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک دعوت می‌کنیم کودکان را به تماشای تئاتر بیاورند و سایر برنامه‌های خانه کودک در طول سال نیز به مهدهای کودک و مدارس اطلاع‌رسانی می‌شود تا کودکان بتوانند در آنها شرکت کنند.

به انتهای روز نزدیک می شویم؛ کمی آن‌طرف‌تر تا چشم کار می‌کند بوم سپید نقاشی است که کودکان هر آنچه دلشان می‌خواهد بر آن نقش می زنند؛ یکی خورشید تابان کشیده است و دیگری خانه‌ای که شاید دیگر در آن دعوای والدینش را نبیند؛ خیبان چهار باغ عباسی پر شده است از نقاشی‌های کودکانه‌ای که بوی مهربانی و نوع‌دوستی می‌دهد و جهانی را نقش می‌کند که کودکان دوستش دارند.

کد خبر 4742715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =