جای خالی داستان نوجوان در فرهنگ امروز/حکیمی، راوی بچه‌های محروم

به بهانه انتشار یکصد و هشتاد و پنجمین کتاب محمود حکیمی، با حضور نویسندگان، پژوهشگران ادبی و فعالان فرهنگی، از نیم قرن تلاش این نویسنده کودکان و نوجوانان در فرهنگسرای خاتم(ص) تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای خاتم(ص) ویژه برنامه محفل مقتل و آیین رونمایی از کتاب «پیام محبت» تازه ترین اثر داستانی انتشار یافته محمود حکیمی، با حضور غلامرضا امیرخانی مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حمیدرضا شاه آبادی مدیرعامل انتشارات مدرسه، مهدی کاموس نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر ادبیات، محمدصادق دهنادی رییس فرهنگسرای خاتم(ص) و مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 18، مدیران امور کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، روحانیون و جمعی از نویسندگان و فعالان فرهنگی در سالن خانه دوست این فرهنگسرا برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم توسط محمدرضا رنجبر از نخبگان جوان قرآنی منطقه 18 و مدیحه سرایی عبدالحسین زاده مجری برنامه در مدح اهل بیت(ع)، رییس فرهنگسرای خاتم(ص) ضمن خوشامدگویی به مدعووین، در باره انگیزه برگزاری این مراسم گفت:بیش از نیم قرن تلاش خستگی ناپذیر استاد محمود حکیمی در خلق آثار ادبی ماندگار و متعهدانه و انتشار یکصد و هشتاد و پنجمین اثر ایشان با نام "پیام محبت" انگیزه ای است که ما را در اینجا گردهم آورده است. 

فرهنگی که نویسنده نوجوانان ندارد، مشکل کتابخوانی خواهد داشت

محمد صادق دهنادی افزود: خیلی از ما با هدف خدمت می آییم و می رویم اما مصداق "العلماء باقون ما بقی الدهر" آنانی هستند که با خلق آثار ماندگار، اندیشه های متعالی خویش را در هستی ماندگار می کنند و استاد حکیمی نیز نمونه بارزی از چهره های ماندگار فرهنگ و هنر ایران زمین است. 

وی با اشاره به نامگذاری کتابخانه ای به نام استاد حکیمی در محل فرهنگسرای خاتم(ص) اظهار داشت: 16 سال پیش که این فرهنگسرا با رویکرد تخصصی نوجوان فعالیت می کرد کتابخانه خود را به نام کسی مزین کرد که حق بزرگی بر حوزه ادبیات کودک و نوجوان دارد و پس از گذشت سال ها هم چنان شاهد حضور گرم ایشان در این محیط فرهنگی هستیم.

رییس فرهنگسرای خاتم(ص) با تاکید بر اهمیت داستان در موضوع آموزش شناختی گفت: بر اساس یک تحقیق جهانی در سال ۲۰۱۷ از میان ابزارهای شناختی رسانه‌ها، داستان قدرتمندترین ابزار آموزشی معرفی شده است. البته ما خیلی قبل‌ترها به نیکی دیدیم، که پروردگار نیز در کتب آسمانی برای انتقال حکمت از زبان داستان و روایت استفاده کرده است. 

وی با بیان اینکه ظرافت کارنامه محمود حکیمی این است که هم داستان می‌نویسد و هم مخاطب هدفش دشوارترین مخاطب یعنی  نوجوانان است، افزود: نویسندگی برای کودکان و نوجوانان به گونه ای که با زبانی ساده و شیوا آنان را با مفاهیمی متعالی همچون ظلم ستیزی و عدالت طلبی آشنا و اقناع کند کار هرکسی نیست و استاد حکیمی با بیش از نیم قرن و با خلق 185 اثر ماندگار به خوبی از پس این کار دشوار برآمده و در سن 75 سالگی هم چنان باورمندانه و توانمند برای نسل های امروز و فردا می نویسد.در واقع با توجه به تاثیر عادات و افکار دوره نوجوانی در تمام عمر از جامعه‌ای که نویسندگان آن برای نوجوانان می‌نویسند ، می‌توان انتظار کتابخوان شدن داشت و الا اگر سوی ادبیات به سمت فرمایشی و جشنواره‌ای بود و از نوجوان غافل شد، امیدی به فرهنگ کتابخوانی آن جامعه نیست.

محمود حکیمی سالها از جامعه خود جلوتر ایستاده

در این مراسم هم چنین مهدی کاموس نویسنده ، منتقد ادبی و پژوهشگر و مولف زندگی و آثار استاد حکیمی در سخنانی با اشاره به جایگاه برجسته محمود حکیمی در ادبیات کودکان و نوجوانان گفت: از میان چهل کتابی که تالیف کرده ایم بهترین آنها را چند اثری می دانم که با همکاری استاد حکیمی یا در باره ایشان نوشته ام. 

وی افزود: 22 سال پیش که در انتشارات مدرسه فعالیت می کردم در یک دیدار با استاد محمود حکیمی آشنا شدم و از آن روز از ایشان جدا نشده و در کنار ایشان درس ها آموخته ام. استاد حکیمی همیشه به ما سفارش می کرد اگر حرفی برای گفتن دارید از طریق داستان به دیگران انتقال دهید. 

کاموس با تمجید از نگاه عدالت جویانه و دین مدارانه محمود حکیمی در خلق آثار ادبی برای نوجوانان حتی قبل از انقلاب اظهار داشت: در دورانی که عرصه نویسندگی در خدمت طرح مباحث روشنفکرمابانه غربی بود استاد حکیمی "اشراف زاده قهرمان" را با نگاه و محورظلم ستیزی و حق طلبی خلق کرد و آثاری مبتنی بر آموزه های اسلامی نوشت. ایشان در آثار خود نگاه به انسان در تراز جهانی را از دهه چهل تا امروز حفظ نموده و امروز اگر کتاب "پیام محبت" نوشته می شود در صدد روشنگری پیام جهانی و انسانی حضرت رسول(ص) است و موضوع داستان با طرح دوستی میان شیعه و سنی فارغ از اقدامات ضد دینی وهابیون و تکفیری ها، قصد ترسیم محبت به عنوان جوهره تمام ادیان الهی را دارد. او البته ده ها سال قبل از داعش و تکفیری ها این مشکلات را پیش بینی می‌کرد و در واقع خیلی جلوتر از زمان خود ایستاده بود.

کار حکیمی گره‌گشایی برای جوانان است

غلامرضا امیرخانی مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این مراسم ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی با اشاره به کتاب "ابوالشهدا حسین بن علی" نوشته عباس محمود عقاد نویسنده مصری اظهار داشت: عقاد می گفت کلید شخصیت امام حسین(ع) عزت بود و من معتقدم شخصیت و زندگی هر انسانی کلیدی دارد که مسیر او را مشخص می کند.  

وی افزود: به اعتقاد بنده زندگی ادبی و شخصیت استاد حکیمی 2 کلید دارد. کلیدی که از نیم قرن پیش با آثاری هم چون سلحشوران علوی، سوگند مقدس، طاغوت و دیگر آثار ایشان دری را به سوی آزادیخواهی، ظلم ستیزی و مبارزه با استعمار گشود و کلیدی که امروز با مودت و محبت در کتاب ارزنده ای هم چون "پیام محبت" راهگشای اندیشه نسل نوجوان و جوان است. 

امیرخانی با ستایش از 30 سال معلمی و 50 سال نویسندگی محمود حکیمی گفت: استاد حکیمی یک عمر معلمی کرده و قلم زده است و هزاران نفر شیفته شخصیت و مرام والای ایشان هستند که در میان آنان بزرگان بی شماری را می توان یافت، اما حکیمی متواضعانه از کنار تمجیدها می گذرد چراکه فرزند خانواده ای محروم در محله های جنوب شهر بوده و هیچ گاه تعلق خود را به محرومین فراموش نکرده و در تمام آثارش دفاع از محرومین را می بینیم. 

در واقع توجه دادن به اهلبیت و گره گشایی از ذهن نوجوانان اهدافی است که حکیمی تمام عمر خود را صرف آن کرده است.

پیام آور محرومیت بچه‌های جنوب شهر هستم

محمود حکیمی نیز در سخنانی ضمن قدردانی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در برگزاری این مراسم گفت: من خود را شایسته این تعاریف نمی دانم و مرهون تمام بزرگوارانی هستم که مرا در این مسیر یاری کرده اند.  

وی افزود: هم اکنون در حال نگارش کتابی در باره استاد جلال الدین همایی هستم که با وجود شخصیت عظیم علمی و ادبی تمام عمر در خدمت محرومین بودند. 

حکیمی ادامه داد: من متولد جنوب شهر هستم و در تنگدستی بسیار اما در سایه تربیت والدینی معتقد به آموزه های اهل بیت(ع) بزرگ شدم.با چنین تربیتی در سن 15 سالگی در هیئت ها در باره ظلم ستیزی امام حسین(ع) سخنرانی می کردم و با همین نگاه از سنین جوانی شروع به نویسنددگی کرده و 50 سال با این باور نوشته ام  و معتقدم ما هرچه داریم از اهل بیت(ع) است.  

وی افزود: یکی از افتخارات من این است که در میان بچه های جنوب شهر هستم و بوده ام و مایه مباهات من است که نامم بر کتابخانه ای است که سال ها میزبان نوجوانان و جوانان جنوب شهر بوده است. 

در پایان این مراسم با حضور حضورغلامرضا امیرخانی، حمیدرضا شاه آبادی، مهدی کاموس و  محمدصادق دهنادی ضمن رونمایی از کتاب "پیام محبت" با اهدای لوح تقدیر از سوی سرپرست سازمان فرهنگی هنری و هدایایی فرهنگی، از نیم قرن تلاش ادبی و روشنگران محمود حکیمی در عرصه ادبیات کودک و نوجوان تجلیل شد. 

خوانش بخشی از کتاب پیام محبت توسط خانم رویا صدیق از گویندگان رادیو، مدیحه سرایی در وصف اهل بیت(ع) و اجرای مراسم پرچم گردانی پرچم متبرک گنبد حرم حضرت عباس(ع) از دیگر بخش های این برنامه بود.

کد خبر 4755050

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =