انتقاد زنبورداران از اجباری شدن بیمه کلونی‌ها

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با انتقاد از اجباری کردن بیمه کلونی‌های زنبور عسل گفت: تفاهمنامه تدوین شده برای این منظور نیاز به اصلاحات جدی دارد.

حسین باستانی، مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از عملکرد صندوق بیمه کشاورزی، اظهار داشت: بعد از سیلی که در سالجاری اتفاق افتاد، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که همه زنبورداران مشمول بیمه اجباری کلونی‌های زنبور عسل هستند و باید کلونی خود را بیمه کنند.

وی ادامه داد: در تفاهمنامه ای که برای این منظور تدوین شده، موارد زیادی مورد توجه مسئولان مربوطه قرار نگرفته و ما خواهان اصلاح مواد این تفاهمنامه هستیم از جمله اینکه فقط مواردی مانند سیل و صاعقه در این تفاهمنامه دیده شده؛ این درحالی است که ما معتقدیم باید تمام مواردی که باعث آسیب به کلونی و تولید می شود، در این تفاهمنامه مورد توجه قرار بگیرد.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: همچنین حتی اگر سیل رخ بدهد و کلونی آسیب ببیند، بهانه های زیادی می آورند از جمله اینکه به زنبورداران گفته می شود که چرا کلونی خود را در محلی احداث کرده که احتمال وقوع سیل وجود داشته است؟ باید آن را در نقاط مرتفع تری احداث می کرد.

باستانی با بیان اینکه ارائه شناسنامه به کلونی ها و همچنین نهاده های تولید مشروط به بیمه مذکور شده است، افزود: ما اعلام کردیم که تا وقتی مواد این تفاهمنامه امضا نشود، آن را امضا نمی کنیم؛ البته به نامه هایی که درباره لزوم اصلاح این تفاهمنامه نوشته ایم، هنوز جوابی داده نشده است.

وی با اشاره به اینکه اتفاقاتی مانند حمله ملخ‌ها، پروانه‌ها و مرغ زنبورخوار نیز باید در این تفاهمنامه مورد توجه قرار بگیرد، گفت: حشراتی مانند ملخ و پروانه به دلیل بحث هم سفره بودن با زنبورها به جمعیت این حشرات و همچنین تولید ما آسیب می زنند و در سالجاری نیز خسارات زیادی از این محل به زنبورداران وارد شد؛ ضمن اینکه وقتی ملخ‌ها به کشور حمله می کردند، دولت منطقه حمله را سمپاشی می کرد و زنبورداران مجبور به کوچ از آن منطقه می شدند که این مساله نیز، چالش های زیادی را برای آنان بوجود می آورد.

باستانی ادامه داد: همچنین مرغ زنبورخوار که زنبورها را می خورد و علاوه بر آن استرس شدیدی در زنبور ایجاد می کند به طوری که زنبور حاضر به خروج از کندو و تغذیه نیست؛ اما اگر زنبورداران به این مرغ آسیبی وارد کنند محیط زیست آنها را جریمه می کند، بهرحال این ها مواردی است که دولت و مسئولان مربوطه باید برای آنها تدابیر و راهکارهایی اتخاذ کنند.

وی گفت: اجباری کردن بیمه، ممکن است منجر به این شود که زنبورداران از دریافت شناسنامه خودداری کنند و بنابراین آمار درست تولیدکنندگان و تولید از دست می رود.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: مسئولان باید با فرهنگ سازی مناسب، بستری را فراهم کنند که زنبورداران خودشان مایل به بیمه کردن کلونی ها باشند نه اینکه با اجبار این کار را انجام دهند. تجربه نشان داده که بحث فرهنگ سازی و تشویق می تواند در این موارد کارساز باشد و زور و اجبار نتیجه معکوس خواهد داد. 

کد خبر 4766096

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =