۵۰۰ روستای حاشیه شهرها در نوبت شهر شدن قرار دارند

شهرکرد- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: ۵۰۰ روستای حاشیه شهرهای کشور در نوبت شهر شدن قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید  پیش از ظهر شنبه در همایش تبیین و کاربست برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی در ۳۷۵ روستای چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: باید سند توسعه ۳۶۴ روستای چهارمحال و بختیاری در مدت پنج سال تهیه می‌شد اما برای نخستین بار در کشور در چهارمحال و بختیاری سند توسعه ۳۷۵ روستا در مدت دو سال و نیم تدوین شده است.

وی افزود: این امر نشان از توجه ویژه مدیریت استان به موضوع سند توسعه روستایی است.

امید ادامه داد: از ابتدای انقلاب در کشور کارهای مطلوبی انجام شده است به نحوی که مراکز آمار رسمی دنیا بر انجام اقدامات بزرگ صورت گرفته در روستاهای ایران تاکید کردند.

وی با بیان اینکه ۳۸ هزار روستای کشور بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارند، تصریح کرد: این تعداد روستا بیش از ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور را تشکیل می دهند  و مابقی روستاها تنها پنج درصد از جمعیت روستایی کشور است.

امید ادامه داد: یک و نیم میلیارد دلار معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان اختصاص یافته است که تاکنون حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بانک های عامل ابلاغ شده و مجموعا ۱۱ هزار میلیارد تومان مصوب شده و در حال پرداخت است.

وی از تخصیص نزدیک ۳۰۰ میلیارد دلار معادل حدود پنج هزار میلیارد تومان دیگر از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان خبر داد و گفت: طرح های اشتغال روستایی که به تایید رسیده می توانند به تدریج به بانک های عامل مراجعه کرده و از این منابع تخصیص یافته استفاده کنند.

امید بیان کرد: امید است که توسعه روستاها را در ادامه سال جاری داشته باشیم اما زمانی که منابع برای اشتغال روستایی ابلاغ شد یک برنامه دقیق برای هزینه کرد منابع در اختیار ما نیست و مجلس هم در اقدامی عجیب به صورت جدی و جزئی وارد این منابع شده است.

وی تصریح کرد: در چهارمحال و بختیاری برای ۳۷۵ روستا سند توسعه روستایی مشخص شده و باید در نوبت بعدی بخش قابل توجهی از منابع به روستاها اختصاص داده شود.

امید با بیان اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه به روستاها دارد، گفت: باید به طرح های توسعه روستایی حتی در سایر بخش ها توجه شده و روستائیان بتوانند برای طرح های دارای تایید با نرخ کمتری تسهیلات دریافت کنند.

وی تاکید کرد: سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات روسیتایی ۴۰۰ میلیاردتومان بوده که از این میزان نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و بسیار اقدام خوبی است به نحوی که استان جز چهار استان کشور است که بیشترین منابع را به خود اختصاص داده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشور در گازرسانی روستایی با سرعت پیش می رود، تاکید کرد: ۵۶ هزار روستای کشور برق رسانی شده و در آبرسانی نیز تقریبا همین شرایط وجود دارد اما متاسفانه با کاهش جمعیت روستایی مواجه هستیم.

وی  بیان کرد: اوایل انقلاب جمعیت روستایی کشور ۲۱ میلیون نفر بود و امروز هم جمعیت روستایی همین تعداد است اما در ابتدای انقلاب این جمعیت ۷۵ درصد از جمعیت کشور بوده در حالی که اکنون این تعداد ۲۶ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد که نشان می دهد ظرفیت جدیدی در روستاهای کشور ایجاد نکردیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اظهار داشت: ۵۰۰ روستای حاشیه شهرها در نوبت شهر شدن قرار دارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: امید است با جدیت مدیریت استان، منابع دولت و اجرایی شدن سند توسعه روستایی ۳۷۵ روستای استان، شاهد رفع فقر و محرومیت از پیکره روستاهای استان شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، در این همایش از اسناد توسعه روستایی ۳۷۵ روستای استان رونمایی شد.

کد خبر 4766995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =