مدیران همه سطوح در معرض شفافیت قرار گیرند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه با شفافیت مدیران خود را در یک‌ اطاق شیشه‌ای می‌بینند، گفت: در این شرایط مدیران نمی‌توانند به سمت پنهان کاری بروند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ در دومین نشست «شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» با اشاره به اینکه یکی از کلان پروژه‌های این وزارتخانه موضوع شفافیت است، اظهار کرد: خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد در این امر با ۵۰ درصد پیشرفت روبرو بوده‌ایم اما در عین پیشرفت مناسب در شفافیت تا رضایت کامل فاصله داریم و باید سرعت خود را بالاتر ببریم.

وی ادامه داد: شفافیت با چند نگاه دیده می‌شود، در نگاه اول شفافیت به عنوان یک امر مضر است، در واقع برای ساختار اداری وقتی پرده‌ای برداشته می‌شود اتفاقات زیادی رخ می‌دهد بنابراین در این نگاه هر قدر مسائل مختلف پوشانده شود بهتر خواهد بود، در این نگاه هر میزان ‌پنهان کاری بیشتر مساوی با مدیریت موفق‌تر است و سیستم بوروکراسی ما نیز با این سیستم موافق‌تر هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در نگاه دوم شفافیت در قالب یک عمل مستحب مدنظر است، به عبارتی دیگر در این نگاه اصل همچنان بر همان پنهان کاری است و بعضا در برخی موارد اقدام به شفافیت هم مشکل‌زا نیست.

صالحی با اشاره به نگاه سوم به شفافیت یادآور شد: در این نگاه شفافیت یک رکن از نظام مدیریتی است، در این نگاه شفافیت از فساد جلوگیری می‌کند، این نگاه ادله خاص خود را دارد و بیشتر به دنبال ایجاد یک‌ همفکری است، به طور کلی در این دیدگاه شفافیت از فساد جلوگیری می‌کند.

وی افزود: امروز با پیچیده‌تر شدن نظام بوروکراسی، در طرف مقابل فساد هم پیچیده‌تر شده است، باید بپذیریم فساد را نمی‌توان به صورت پسینی جلوگیری کرد، با این وجود باید بین فساد و احساس فساد نیز تفاوت قائل شد، اگر بخواهیم مبارزه با فساد را تنها از سوی نهادهای نظارتی و قضایی پیگیری کنیم، کافی نخواهد بود، یکی از راه‌هایی که می‌توان جلوی فساد را پیش از وقوع گرفت بحث شفافیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه با شفافیت مدیران خود را در یک‌ اطاق شیشه‌ای می‌بینند، خاطرنشان کرد: در این شرایط مدیران نمی‌توانند به سمت پنهان کاری بروند، از این رو برای حفظ نظام و انقلاب و همچنین مبارزه با فساد باید از بالاترین رده‌های مدیریتی تا پایین‌ترین سطوح در معرض شفافیت قرار گیرند تا مدیران احساس کنند همیشه در معرض دیدن هستند و همین حس دیده شدن توسط مردم یک مصونیت درونی ایجاد می‌کند.

صالحی ابراز داشت: امروز نیاز جدی به ایجاد اعتمادسازی خود با مردم داریم، عدم اعتماد مردم به مدیران یک خطر جدی است و شفافیت گامی به سمت اعتمادسازی است و به نوعی با شفافیت مردم را محرم خود می‌دانیم، باید پذیرفت احساس غریب بودن و جداسازی مردم و دولت هیچگاه ساختار دولت_ملت را درست نمی‌کند.

وی با بیان اینکه از طریق شفافیت به رفع اشکالات خود می‌رسیم، تصریح کرد: ما یک چرخه معیوب در داخل سیستم اداری خود داریم و گاهی سیستم از داخل اشکالات خود را نمی‌بیند و فکر می‌کند باید به همین شیوه جلو برود، پس با شفافیت درب نقد را باز کنیم زیرا سیستم را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد، نباید فراموش کرد که محرمانه کاری دولت را از نگاه بیرونی محروم می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در شفافیت با انتشار اطلاعات، ذی‌نفعان خود را در حوزه‌های کاری و اقتصادی کمک خواهیم کرد، وقتی اطلاعات و اسناد منتشر می‌شود ذی‌نفعان می‌توانند بهترین تصمیم‌ را برای فعالیت‌های خود اتخاذ کنند و این موضوع به نفع اقتصاد فرهنگ و هنر است.

عدم همخوانی اطلاعات ضربه سنگینی خواهد زد

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مواردی که در ‌مسیر شفافیت ممکن است مضر باشد انتشار اطلاعات با سهل‌انگاری است، صحت و دقت در انتشار اطلاعات بسیار مهم است و باید در همخوانی اطلاعات دقت بیشتری کرد زیرا قرار است به سمت اعتمادسازی حرکت کنیم و عدم همخوانی اطلاعات ضربه سنگینی به اعتماد وارد می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد مهم در شفافیت رعایت حریم خصوصی افراد است، در لایحه دولت در مورد شفافیت نیز این امر مورد تاکید قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه معاونین و مدیران درجه یک‌ باید نسبت به موضوع شفافیت احساس تکلیف کنند، گفت: حس مسئولیت مدیران در این راستا بسیار مهم است، زیرا اهتمام مدیران در این زمینه ما را به سمت موفقیت نزدیک‌تر می‌کند، گاهی مشاهده می‌شود که شفافیت از منظر برخی مدیران میانی چندان مورد اهتمام نیست در حالی که از بالاترین سطح مدیریتی تا پایین‌ترین رده‌ها، افراد یک سیستم باید درگیر موضوع شفافیت باشند و به این امر بپردازند.

صالحی بیان داشت: شفافیت هم می‌تواند پرفایده و هم هزینه بردار باشد، بنابراین برای جلوگیری از هرگونه عملکرد نامناسبی باید از تجربه‌های خود در گام اول شفافیت استفاده کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی در این زمینه گفت: در حوزه اطلاع‌رسانی پیشگیرانه باید قوی‌تر عمل کرد تا برای مخاطب نسبت به موضوعی ایجاد سوال نشود، گاهی پیش از اینکه اتفاقی رخ دهد می‌توان با توضیحات کافی دفع سوال کرد، باتوجه به شرایط ملتهب جامعه باید تلاش کرد تا جایی که امکان دارد در مورد موضوعات مختلف برای مخاطبان سوال و ابهام ایجاد نکنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه راه کاری اظهار کرد: کمیته راهبردی باید در هر اداره‌ای ایجاد شود تا سریعا پاسخگوی اتفاقات باشد و قبل از ایجاد سوال توضیحات مقدماتی و تکمیلی را ارائه کند. درواقع ساختار اطلاع‌رسانی در مجموع باید از ایجاد سوال جلوگیری و اگر سوالی هم پیش آمد سریعا پاسخگو باشد.

صالحی بیان کرد: دستورالعمل‌ها باید از نظر ضریب کیفی مشخص شود تا در گزارش‌ها بتوانیم‌ اولویت‌های اصلی خود را بشناسیم، در اصل باید موضوعات مورد اهمیت را در این گزارش‌ها مشخص کنیم زیرا در این شرایط می‌توان به سمت هدف مشترک حرکت و با هدف‌گذاری درست به موفقیت رسید.

اطلاع‌رسانی را به عنوان یکی از ضلع‌های شفافیت فراموش نکنید

در ادامه این مراسم همایون امیرزاده مدیر انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشریح محور ۵ ماده‌ی ۳ دستورالعمل شفاف‌سازی، گفت: امروز کلان پروژه شفافیت در این وزارتخانه بین فاز دوم و سوم است، افق و پیش‌بینی براین بود که در فجر ۹۸ این طرح به سرانجام‌ برسد. با این وجود در فاز اول که زیرساخت شفافیت است خوشبختانه پیشرفت مناسبی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در بخش عملکرد، واحدهای مرتبط را مکلف به ارائه اطلاعات کرده‌ایم، رتبه‌بندی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات نسبت به سایر وزارتخانه‌ها حائز اهمیت است و لازم است سندهای مربوطه توسط معاونت‌ها، مراکز استانی و سایر بخش‌ها منتشر شود.

امیرزاده تصریح کرد: ضلع اصلی شفافیت اطلاع‌رسانی است و انتظار داریم در این بخش همه اهتمام لازم را داشته باشند تا بتوانیم روند بهتری در پیش بگیریم.

در بخش پایانی این مراسم نیز حسین انتظامی دبیر انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: اگر پیشنهادها و انتقاداتی در مورد بندهای دستورالعمل شفاف‌سازی وجود دارد به دبیرخانه ارائه شود تا موانع رفع و مراحل پیشرفت ادامه پیدا کند.

کد خبر 4794223

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =