کاهش ذخایر شاه میگوی سد ارس/صید غیرمجاز مهمترین عامل

ارومیه – از سال ۹۳ تاکنون به دلیل صیدغیرمجاز ذخایر شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس به شدت کاهش یافته و این روند نزولی همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ذخایر شاه میگوی دراز آب شیرین در دریاچه پشت سد ارس که تنها منبع پرورش و تولید این آبزی مهم و اقتصادی در کشور به شمار می‌رود به شدت کاهش یافته و این سیر نزولی تا مرز انقراض این گونه با ارزش آبزی در حال پیشروی است.

این گونه مهم آبزی که در کشور مختص به آذربایجان غربی در سال‌های گذشته یکی از منابع مهم ارزآوری به شمار می‌رفت اما در سال‌های اخیر با کاهش ذخایر میزان صید آن از سالانه ۶۰ تن به کمتر از ۵.۵ تن رسیده است که بیانگر به صدا درآمدن زنگ هشدار جدی است.

تردد غیرمجاز و صیدهای بی رویه و غیرمجاز صیادان در سال‌های اخیر و غفلت مسئولان از این امر موجب شده امروز شاهد خطر انقراض مهمترین و ارز آورترین گونه آبزی آذربایجان غربی باشیم که اگر چاره اندیشی درستی نشود یکی از منابع اقتصادی استان از بین می‌رود.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور روز گذشته در جلسه بررسی آخرین وضعیت این آبزی مهم و اقتصادی با اشاره به کاهش ذخایر شاه میگو و خطر انقراض این آبزی اظهار داشت: زنگ خطر انقراض این آبزی از سال ۹۳ به صدا در آمده و در صورت بی توجهی باید شاهد از بین رفتن این گونه ارزشمند در سد ارس باشیم.

علی نکویی فرد افزود: بر اساس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور مطالعات قبلی و فعلی در دریاچه سد ارس نشان می‌دهد که در سالیان اخیر شرایط برای زیست شاه میگو در این دریاچه نامطلوب بوده و میانگین اندازه جمعیت شاه میگو به شدت کاهش یافته و به پایین تراز تراز صادراتی شیلات آذربایجان غربی، ۵۰ گرم وزن و ۱۲۰ میلی متر طول رسیده است که محققان عوامل مختلفی را در خصوص تغییر در اندازه شاه میگو (طول و وزن) در این سیستم آبی بیان می‌کنند.

شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس در آستانه انقراض

علی نکویی فرد با بیان اینکه تحقیقات در زمینه بهبود شرایط زیستی شاه میگوی سد ارس در این مرکز ادامه دارد و نقش تولید این محصول استراتژیک در اشتغالزایی و تولید پایدار در منطقه انکار ناپذیر است، افزود: در نظر داریم در کنار شرایط بهبود شرایط زیستی در دریاچه پشت سد ارس در استخرها و منابع آبی مستعد نیز اقدام به پرورش شاه میگو کنیم.

وی با اشاره به انجام مطالعات در زمینه پرورش و تولید شاه میگوی سد ارس توسط این مرکز افزود: برای بهبود ذخایر این آبزی سال گذشته صید آن ۱۵ روز دیرتر از فصل صید آغاز و ۲۰ روز نیز زودتر خاتمه یافت اما متأسفانه شرایط همچنان نامناسب است.

نکویی فرد با اشاره به سهیم بودن کشور آذربایجان در سد ارس و نیز منابع پرورش و صید شاه میگوی سد ارس گفت: ایجاد استرس، کاهش کیفیت آب سد در سمت ایران و نیز کاهش ارتفاع به همراه سایر عوامل انسانی موجب فرار شاه میگوها به سمت کشور آذربایجان شده و باید برای بهبود این امر چاره اندیشی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم در این نشست با بیان اینکه صید غیرمجاز تهدیدی جدی برای ذخایر شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس است، گفت: این امر موجب برهم خوردن اکوسیستم و شرایط زیستی شاه میگو می‌شود.

رسول جلیلی با اشاره به جایگاه و اهمیت فعالیت‌های آبزی پروری در تأمین غذای سالم و مورد نیاز آحاد جامعه عنوان کرد: استان قابلیت‌های بالقوه فراوانی در زمینه رشد و توسعه آبزی پروری دارد، امکان سنجی تولید، فرآوری و توسعه پرورش آرتمیا در حاشیه دریاچه ارومیه نیز باید بررسی و مطالعه شود.

وی با بیان اینکه بهره برداری‌های غیر اصولی موجب شده تا حیات دریاچه ارومیه با خطر جدی مواجه باشد، افزود: شاه میگو به عنوان یک موجود ارزشمند در مباحث صادراتی دارای اهمیت فراوانی برای آذربایجان غربی است و نباید اجازه داد این ذخایر با خطر مواجه شوند.

جلیلی برنامه ریزی برای بهره برداری از منابع را ضروری بیان کرد و گفت: یکی از عواملی که موجب شده امروز در مباحث آبزی پروری به ویژه شاه میگو با مشکل مواجه شویم صدور مجوزها بدون ارزیابی‌های لازم است.

صید بی رویه مهمترین عامل کاهش ذخایر شاه میگوی سد ارس

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به ذخایر مهمترین آبزی دریاچه پشت سد ارس، افزود: در سال‌های گذشته به طور میانگین بین ۶۰ تا ۲۷۰ تن شاه میگو از منابع سد ارس صید می‌شد که در طی دو سال اخیر ذخایر این آبزی ارزشمند در خطر انقراض قرار گفته است.

محمد باقر قریشی بیان اینکه از سال ۹۳ تاکنون با ورود و افزایش تردد صیادان غیرمجاز به سد ارس عملاً تولید و پرورش شاه میگو دچار مشکل اساسی شده است، عنوان کرد: صید بی رویه و غیرمجاز شاه میگو در کنار سایر آبزیان در این منطقه موجب بروز بحران اساسی در زمینه ذخایر شاه میگوی سد ارس شده است.

وی با اشاره به اهمیت تولید و احیای مجدد آرتمیای دریاچه ارومیه نیز گفت: مدیریت شیلات استان در سال‌های اخیر پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی دشت فسندوز میاندوآب را با هدف بازسازی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه در دستور کار خود قرار داده است که امیدواریم با کمک مسئولان ذیربط گام مهمی در جهت احیای مجدد این آبزی ارزشمند در استان برداشته شود.

وی با اشاره به فعالیت شش شرکت بهره بردار در دریاچه پشت سد ارس در زمینه تولید شاه میگو اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل کاهش تولید و ذخایر این آبزی اقتصادی و ارزشمند افزایش و تردد غیرمجاز صیادان در دریاچه پشت سد ارس است.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با بیان اینکه علت اصلی در خصوص کاهش ذخایر این آبزی و ادامه روند نزولی آن توسط مؤسسه تحقیقات آرتمیای کشور در دست مطالعه و بررسی است گفت: ترددهای غیرمجاز صیادان و ایجاد استرس به شاه میگو همچنین سبب فرار این آبزی به سمت آب‌های کشور آذربایجان شده است.

دریاچه پشت سد ارس پلدشت که در شمال آذربایجان غربی و هم مرز با جمهوری خودمختار نخجوان است بزرگترین منبع آبی پرورش شاه میگوی دراز آب شیرین کشور است. آذربایجان غربی جزو ۱۷ استان برتر غیر ساحلی کشور در زمینه تولید آبزیان است بطوری که سالانه افزون بر ۱۶ هزار تن انواع آبزیان در منابع آبی آن تولید می‌شود.

کد خبر 4812266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =