بهای سنگین ترور سردار سلیمانی برای آمریکا

رئیس مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان با اشاره به بهای سنگین ترور سردار سلیمانی برای آمریکا اظهار داشت که واکنش سخت ایران باعث خواهد شد که واشنگتن دیگر فرصت تغییر موازنه قوا نداشته باشد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - سمیه خمارباقی: بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت سردار قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان حشد شعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.

در پی این خبر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته است.

این جنایت ایالات متحده آمریکا واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت. بر همین اساس خبرنگار مهر با «طلال عتریسی» رئیس مرکز منطقه‌ای و مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*چرا آمریکا در مقطع زمانی کنونی سردار سلیمانی را به شهادت رساند؟

واشنگتن به دو دلیل تصمیم به ترور سردار قاسم سلیمانی گرفت، علت نخست به خاطر مسائل داخلی آمریکا و وضعیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور است، در واقع مخمصه‌ای که وی در آن گرفتار شده بود یعنی پروژه برکناری ترامپ از یک سو و نگرانی وی از انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، لذا این عملیات ترور، دستاوردی برای ترامپ بود و وی را از مهلکه داخلی نجات داد.

علت دوم ناشی از حوادث اخیر عراق و موضع حشد شعبی در محاصره سفارت آمریکا در بغداد بود. آمریکا با حملاتی که علیه کارمندان خود در عراق و سفارت واشنگتن در بغداد صورت گرفت احساس کرد که مهمترین پایگاه و سفارت خود در جهان در معرض خطر قرار خواهد گرفت. بنابراین به این دلایل، ترامپ دستاوردی را از آن خود کرد که می‌تواند وضعیت و جایگاه وی را در عرصه داخلی آمریکا احیا کند.

*پیامدهای این عملیات جنایتکارانه برای آمریکا چیست؟

درخصوص پیامدهای این ترور باید اشاره کرد که ما از ابتدا شاهد پیامدهای آن در واشنگتن و اغلب کشورهای جهان به ویژه به طور خاص در کشورهای خاورمیانه بوده ایم.

در حال حاضر نظامیان آمریکایی در منطقه در ترس و نگرانی بسر می‌برند و مقامات واشنگتن از اتباع خود در تمامی کشورهای خاورمیانه خواسته اند که این منطقه را ترک کنند.

در همین راستا ترس بر سر دموکراتها سایه افکنده است و آنها نگران واکنش ایران هستند. رسانه‌های بیگانه نیز به این امر پرداخته اند و از زلزله‌ای هولناک خبر می‌دهند. واکنش‌ها به این عملیات جنایتکارانه آمریکا از سوی ایران بسیار سخت و قاطع خواهد بود و منطقه به انفجار خواهد رسید. در چنین شرایطی کسی در محافل آمریکا از پیروزی سخن نمی‌گوید و همه از نتایجی که حاصل خواهد شد واهمه دارند.

*با توجه به پیام رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای که عنوان کردند انتقامی سختی ایران خواهد گرفت. ارزیابی شما از انتقام ایران و نیروهای مقاومت نسبت به این ترور چیست؟

موضع آیت الله خامنه ای در این رابطه واضح و آشکار است و ایشان از انتقام سختی سخن می‌گویند که بدون شک و به دو دلیل انجام خواهد شد. دلیل نخست این است که سردار حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت عادی نبود بلکه وی شخصیت نخست نظامی در ایران به شمار می‌رود کسی که حلقه وصل محور مقاومت در منطقه است.

این موضوع برای آیت الله خامنه ای از اهمیت بسیاری برخوردار است. علت دوم این است که واکنش به آمریکا حتمی است برای اینکه این کشور باید بپذیرد عملیات جنایتکارانه اش هرگز بدون پاسخ نخواهد ماند و واشنگتن باید بهای سنگین آن را بپردازد، بهایی که برای آمریکا بسیار بزرگ و گران خواهد بود تا این کشور دیگر فرصت تغییر موازنه قوا و قواعد بازی را پیدا نکند. از نظر آیت الله خامنه ای این، معنای واکنش قاطع و آشکار به این عملیات است.

*در پیام رهبر انقلاب بر این نکته تأکید شده که راه سردار سلیمانی ادامه خواهد داشت. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

اظهارات آیت الله خامنه ای مبنی بر اینکه راه و روش سردار قاسم سلیمانی ادامه خواهد یافت بدین معنی است که جنایت ترور سلیمانی هرگز باعث نخواهد شد جنبش مقاومت در منطقه متوقف شود، روش و سلوکی که در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی همچون دژ محکمی ایستاده است و از محور مقاومت حمایت می‌کند و حلقه ارتباطی میان طرف‌های محور مقاومت در منطقه است.

قاسم سلیمانی راهبرد مقابله با آمریکا و اسرائیل را پیش می‌برد و آیت الله خامنه ای بر تداوم این راهبرد حتی در نبود سردار سلیمانی تاکید داشته است. این پیام ایران به آمریکا و هم پیمانان آن و تمامی دشمنان است.

آنچه اکنون در منطقه می‌گذرد و واکنش‌های کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات همگی بیانگر ترس و نگرانی شدید آنها از واکنش سخت ایران است لذا دعوت به خویشتن داری، آرامش و عقلانیت می‌کنند زیرا از واکنشی که احتمالاً پایگاه‌های نظامی موجود در کشورهای حاشیه خلیج فارس را در برمی گیرد یا وقوع جنگی که منطقه را به آتش خواهد کشید نگران هستند.

این کشورها از پیامدهای ترور سردار سلیمانی هراسان هستند و در عین حال پس از شهادت سردار سلیمانی، راهبرد مقاومت با فقدان وی هرگز از بین نخواهد رفت.

کد خبر 4817132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =