رتبه‌بندی نشریات دانشجویی اجرا می شود/ تجهیز فضای فرهنگی دانشگاهی

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح رتبه‌بندی نشریات دانشجویی از کمک ۳۰ میلیارد ریالی وزارت بهداشت برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌لطف در «نشست کارشناسان نشریات منتخب مناطق دهگانه دانشگاه های علوم پزشکی» با اشاره به اینکه در فعالیت‌های فرهنگی کمیت ملاک نیست و امور فرهنگی فعالیتی کیفی است، گفت: گستردگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور رسالت اداره کل فرهنگی را دشوار می‌کند.

وی افزود: در بین نهادهای دانشجویی سراسر کشور بالغ بر ۷۰۰ کانون فرهنگی، حدود ۸۰۰ انجمن‌ علمی، ۱۶۸ تشکل اسلامی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. در ۱۶ سفر استانی که دکتر لاری به دانشگاه‌ها انجام دادند، دانشجویان درباره سلیقه‌ای عمل کردن در زمینه حمایت از نشریات دانشجویی اتفاق نظر داشتند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: ما سعی کردیم هم با کمک مالی در حوزه رفاهی و تجهیز فضاهای فرهنگی و هم با ایجاد سامانه نشریات و کانون‌های فرهنگی این مشکلات را مرتفع کنیم تا بتوانیم آسیب‌شناسی جامعی در زمینه نهادهای فرهنگی انجام دهیم.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ۲۴۰ هزار دانشجو داریم و مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی ما نسبت این میزان کافی نیست و باید ارتقاء پیدا کند. بر همین اساس سعی کردیم در کنار گسترش فضای فیزیکی به فعالیت‌های فرهنگی چارچوب مشخص قانونی ببخشیم.

زائری لطف افزود: ضمن اینکه باید سعی کنیم فعالیت‌های فرهنگی در بستر مجازی نیز دنبال شوند. یکی از مشکلات ما در حوزه امور فرهنگی نداشتن سامانه فرهنگی و مجازی است. باید تلاش کنیم تا برای دانشجویان کارتابل فرهنگی ایجاد کنیم و زمینه تبلیغات و اطلاع‌رسانی فیزیکی را به سمت مجازی شدن ببریم.

وی با اشاره به کمک ۳۰ میلیارد ریالی وزارت بهداشت برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی عنوان کرد: لازمه حضور در فعالیت‌های فرهنگی فراهم کردن عرصه مناسب برای فعالیت‌ است تا دانشجویان بتوانند فعالیت‌های علمی و تشکیلاتی خودشان را داشته باشند و آزادانه نقطه نظرات خود را بیان کنند.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: برای فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت فرهنگی نیازمند فعالیت در دو عرصه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستیم. در ابتدا دانشجویان باید برای فعالیت‌های فرهنگی فضای مناسبی داشته باشند و متناسب با آن باید تجهیزات مناسبی در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دهیم تا حداکثر مشارکت دانشجویان را داشته باشیم و دانشجویان با طیب خاطر بتوانند در این عرصه دست به فعالیت بزنند.

وی اضافه کرد: تاکید ما این است که این هزینه صرفا در زمینه تجهیز فضاهای فرهنگی مصرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آن‌ها دغدغه وزارتخانه است. تلاش داریم در آینده نیز کمک‌هایی ارائه دهیم تا کیفیت تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقاء پیدا کند. نگاه ما در وزارتخانه این است که با تجهیز فضای فرهنگی می‌شود فضا را باز کرد.

زائری‌لطف  با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی نداریم بیان کرد: اجرای طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی» در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، زمینه‌های مناسبی برای ارائه تسهیلات به نشریات دانشجویی فراهم می‌کند. اعطای تسهیلات به نشریات دانشجویی منوط به ثبت و بارگذاری نشریات در این سامانه و تعیین امتیاز و رتبه نشریه خواهد بود. این سامانه به هیچ عنوان مبنای بازدارندگی و نظارتی ندارد بلکه آرشیو جامعی برای نشریات خواهد شد تا داده‌های قابل اتکایی در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: ثبت نهایی نشریه از سوی مدیران مسئول به منزله انتشار نشریه است و مدیران مسئول می‌توانند نشریات خود را در بسترهای مجازی منتشر کنند و نسبت به صحت و سقم مطالب خود مسئولیت بپذیرند.

زائری‌لطف درباره ویژگی‌های این سامانه بیان کرد: همواره یکی از دغدغه‌های اصلی نشریات دانشجویی، موضوع تخصیص اعتبارات حوزه نشریات و مشکلات مربوط به چاپ نشریات دانشجویی بود که امیدواریم اجرای طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی» علاوه بر ساماندهی اعتبارات و حمایت‌های مادی و معنوی زمینه ایجاد وحدت رویه و گردآوری اطلاعات جامعی از این امر در سطح دانشگاه‌ها فراهم شود.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نشریات دانشجویی باید صدای دانشجویان را منعکس کنند، گفت: در این سامانه، ابزاری طراحی شده که امکان دسته‌بندی نشریات، بر اساس منطقه، دانشگاه، دوره انتشار، زمینه انتشار، نوع نشریه، بازده انتشار، رتبه نشریه و .... وجود دارد. همچنین این اداره کل از نظرات تمامی مخاطبان سامانه در راستای بهبود و رفع کاستی‌ها و نواقص استقبال می‌کند.

وی با اشاره به جشنواره سراسری نشریات دانشجویی عنوان کرد: مصمم هستیم تا فعالان نشریات دانشجویی وزارت بهداشت در جشنواره تیتر ۱۲ حضور گسترده و موفقی داشته باشند. خوشبختانه در چند دوره گذشته حضور دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در این جشنواره سراسری روند روبه رشدی داشته است. امسال قرار است وزارت بهداشت میزبان این جشنواره باشد و امیدواریم فعالان نشریات ما کار ماندگاری در این حوزه انجام دهند.

کد خبر 4996664

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =