پرداخت منابع ریالی به تعاونی هایی که ۶۰ درصد پیشرفت دارند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت منابع ریالی به تعاونی‌هایی که ۶۰ درصد پیشرفت دارند، موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با قوه قضاییه در حوزه تعاونی‌ها، اظهار داشت: این تفاهم‌نامه می‌تواند نمونه‌ای برای بخشی از تعاونی‌های کشور باشد تا بتوانیم قدم بزرگی در جهت بازگرداندن فرهنگ تعاون به اقتصاد ایران برداریم.

وی به تاکیدات مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت بخش تعاون اشاره کرد و گفت: با وجود سند بخش تعاون، این بخش هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده و سهم آن در اقتصاد همچنان محدود است.

شریعتمداری علت عدم اقبال مردم به تعاونی‌ها در سال‌های گذشته را عدم نظارت و خروج شفافیت از بخش تعاون دانست و گفت: خوشنامی که بخش تعاون به ویژه در اوایل پیروزی انقلاب داشت، بسیاری از مردم، حتی کارگران و کارفرمایان را بر آن داشت تا  درصدد تشکیل تعاونی‌ها باشند.

وی افزود: در گذشته فرهنگ تعاونی و فرهنگ اسلامی توانست ارتباط وسیعی بین مردم به وجود آورد و معتقدم عدالتی که در رابطه با اقتصاد تعاونی وجود دارد، در اقتصاد خصوصی نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: این نوع نگاه در روش اقتصادی شهیدبهشتی به دلیل شناخت از فرهنگ اسلامی و مطالعه پیرامون فعالیت تعاونی‌های دنیا داشت، به چشم می‌خورد و به همین دلیل ایشان بر وجود بخش تعاون در قانون اساسی تاکید داشتند.

وی ادامه داد: همین نوع نگاه دست اندرکاران در اوایل انقلاب، موجب شکل گیری وزارتخانه ای در این حوزه شد و نظارت، هدایت و تشویق دولت از تعاونی ها گسترش یافت به طوری که  تعاونی ها در دوران دفاع مقدس خدمات ارزنده ای ارائه کردند.

شریعتمداری بر تقویت تعاونی ها با پیگیری سند توسعه و اصلاح قانون بخش تعاون به عنوان دو گام اساسی تاکید و بیان کرد: باید اعتماد به بخش تعاون بازگردانده شود، به همین منظور در وزارتخانه سامانه جامع بخش تعاون تاسیس شده و تمام اطلاعات تعاونی ها اعم از بخشنامه ها، جلسات هیات مدیره، سامانه هوش تجاری و مصوبات تعاونی ها  در آن به روزرسانی می شود و همه اعضا کاملا به تمامی امور واقف هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سهولت در ثبت شرکت های تعاونی، هیات مقرارت زدایی از کسب و کار و بهبود فضای کسب و کار از برکات این سامانه است.

وی ادامه داد: برقرای پیوند بین سامانه ثبت شرکت‌ها و سامانه تعاون، کار با ارزشی است و  به پیشبرد اهداف شفافیت کمک و مدخل ورود فساد را ناامن می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با پرداخت منابع ریالی به تعاونی هایی که ۶۰ درصد پیشرفت دارند، با استفاده از ظرفیت بانک توسعه تعاون موافقت کرد.

فعالیت تعاونی‌های ‌مسکن در اتاق‌ شیشه‌ای

محمد کبیری، معاون امور تعاون نیز در این جلسه با اشاره به تفاهمنامه مشترک میان دو دستگاه تصریح کرد: پیرو توافقات صورت گرفته در دو ماه گذشته به منظور تلاش هر دو دستگاه در کنار تعاونی‌های مسکن قوه قضاییه و ساماندهی آنان یک همکاری مشترک اجرایی و حقوقی صورت گرفته است تا فرایندها به صورت شفاف انجام شود.

وی افزود: مذاکراتی خوبی انجام شده تا بتوانیم گام مهمی در راستای ساماندهی تعاونی های مسکن و مشکلات این حوزه برداریم و امیدوارم با اتصال به سامانه هوشمند بخش تعاون مدخل ابهامات که در تعاونی‌های مسکن مرسوم است مسدود شود و فعالیت آنها در اتاق شیشه ای ادامه یابد.

کد خبر 5007747

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =