ثبت برند برای کسب و کار شما از نان شب واجب‌تر است!

اگر فعالیت‌های تجاری شما تحت یک برند یا نام تجاری خاص است که هنوز آن را ثبت نکرده‌اید در اولین فرصت، جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از نام تجاری شما اقدام کنید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ثبت برند در فعالیت‌های تجاری از الزامات اولیه می‌باشد و برای حفظ حقوق معنوی کسب و کار خود باید اقدام به آن کرد. اگر فعالیت‌های تجاری شما تحت یک برند یا نام تجاری خاص است که هنوز آن را ثبت نکرده‌اید در اولین فرصت، جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از نام تجاری شما برای ثبت آن برند، علامت و نام تجاری اقدام نمایید.

در آمریکا، اروپا و کشورهای توسعه یافته، موسسات حقوقی بزرگی برای ثبت برند وجود دارد و در هر لحظه هزاران برند جدید در سراسر دنیا برای اشخاص حقیقی و حقوقی به ثبت می‌رسد. برند و علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را از کالاها یا سایرخدمات متمایز نماید.

اگر علامت تجاری ثبت نشود شرکت‌های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه‌ای است که موجب گمراهی خواهد شد. برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه‌گذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود. اگر یکی از رقیبان از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری استفاده کند ممکن است مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به همان شرکت است و در نتیجه کالای رقیب را خریداری کند. این امر نه تنها سود شخص شرکت را کاهش خواهد داد و مشتریان را گمراه خواهد کرد بلکه به شهرت و وجهه آسیب خواهد زد. بخصوص اگر محصول رقیب کیفیت نازلی داشته باشد.

با توجه به ارزش علائم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری است.

به علاوه، تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت‌های ثالث بسیار آسان‌تر است و در نتیجه می‌تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت و شخص به وجود آورد. یا اساس انعقاد یک موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش باشد.

گاهی اوقات یک علامت تجاری ثبت شده که در میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است. ممکن است به منظور دریافت منابع مالی یا وام از موءسسات مالی استفاده شود که به طور فزاینده‌ای از اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار آگاه می‌شوند.

حتی بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دنیا برای هر یک از انواع محصولات یا خدمات جدید خود یک برند جدید ثبت کرده و از این طریق تبلیغات هدفمند تری را برنامه ریزی می‌کنند و مانع از مشکلات احتمالی می‌شوند.

در ایران شرایط فرق می‌کند و متاسفانه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی به اندازه کافی به  ثبت برند  و نشان تجاری خود اهمیت نمی‌دهند و همواره در معرض این خطر هستند که روزی مالکیت برند خود را از دست بدهند و فرد و اشخاص دیگری نام کسب و کار آنها را تصاحب کنند.

شما نیازی به راهنمای ثبت برند ندارید، ثبت آرکا از صفر تا صد در کنار شما است و شما با ورود به سایت موسسه حقوقی آرکا به راحتی و به آسانی برند و کلیه خدمات حقوقی خود را می‌توانید آنلاین انجام دهید و به ثبت برسانید.

با ثبت برند می‌توانید به راحتی یک تجربه مثبت برای کاربران خود فراهم کنید، آنها از این طریق هرگز اسم برند شما را فراموش نخواهند کرد. برند در واقع اعتبار شما نزد مشتری است و به کاربران شما می‌گوید که چه انتظاراتی باید داشته باشند و یا اینکه تفاوت شما با سایر کسب و کارهای موجود چیست؟ اصلی‌ترین بخش یک کالا در هر شرایط لوگوی آن است که می‌تواند خاص باشد، در این میان هر چقدر این لوگو با خلاقیت و ابتکار خاصی طراحی شده باشد مورد توجه خریداران بیشتری خواهد بود.

فرآیند و مدارک ثبت علامت

فرآیند ثبت علامت باید طبق قانون باشد که آیین نامه آن الزامی نیست، یعنی اگر کسی برندی را برای محصول خود انتخاب کرد مجبور نیست آن را به ثبت برساند. ثبت علامت زیر نظر اداره کل مالکیت معنوی انجام می‌پذیرد. هر فردی می‌تواند چندین برند را به خود اختصاص دهد. این ثبت به نوعی حامی و پشتیبان تولیدکنندگان در اجتماع است که بتوانند فعالیت‌ها و کالاهای خود را در بین رقیب‌های دیگر برجسته و متمایز کنند. این کار باعث می‌شود که کارفرما به این اطمینان برسد که هیچکس نمی‌تواند از نام و علامت آن سو استفاده کند. استفاده از علامت تجاری مختص کسی است که آن را ثبت نموده است. هر فردی اعم از شرکت یا شخص مدارکی حاکی بر توزیع، تولید، صادرات و واردات و … در جهت فعالیت و خدمات ویژه داشته باشد می‌تواند به ثبت علامت تجاری خود بپردازد.

طبق ماده ۳۰ قانون علامت علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از؛

الف علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ب علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.

ج نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد

چرا باید از ثبت حقوقی علامت تجاری حمایت کنیم؟

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات‌شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، اما همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند. پس از ثبت برند طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص و یا شرکت حق انحصاری پیدا می‌کند به موجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه ثبت علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.

مزایای ثبت برند و علامت تجاری

ثبت علامت تجاری دارای مزایایی می‌باشد که در اینجا به آنها می‌پردازیم. گاهی ممکن است هنگام خرید محصول یا استفاده از آن محصول یا اینکه در امور فعالیت‌های ویژه، علامت یا لوگوی تجاری موجود روی آن تأثیر به سزایی در انتخاب شما داشته است. این همان نام تجاری است که شخص آن را برای موسسه خود به ثبت رسانیده در این صورت مالک یا شرکت با این نشان شناخته شده است و هیچکس حق ندارد با این نام تجاری به ارائه کالا و فعالیت‌های خود بپردازد.

ثبت علامت تجاری باعث می‌شود مالک از حمایت‌ها و تضمین فعالیت‌های قانونی برخوردار شود یا اینکه می‌تواند با برجسته نمودن محصول یا فعالیت خود از آن استفاده نماید یا حق استفاده آن را به کس دیگری محول کند. در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر قطعاً در حیطه مالک برند می‌باشد.

حقوق ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری به گونه‌ای سند مالکیت آن برند قلمداد می‌شود. زمانی که شما یک برند را ثبت می‌کنید پس مالک آن برند هستید البته نه یک مالک ساده بلکه مالک انحصاری به حساب می آیید. اگر کسی بدون اجازه از برند ویژه شما یا حتی از برندی شبیه به برند شما استفاده کند می‌توانید علیه آن شخص در مراجع قضایی شکایت کنید و جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرید.

یکی از دلایل مهم و ضروری ثبت علامت آن است که بدون ثبت برند ثابت نمودن اینکه این علامت برای شماست و شما خیلی قبل تر از دیگران از آن استفاده نموده‌اید کاری بس دشوار است.

در ثبت علامت امتیازهای دیگری نیز برای صاحب برند ملزوماتی در نظر گرفته شده است، هر چه به امتیاز و حقوقی که در ثبت علامت تجاری در اختیار شما قرار می‌گیرد مطلع باشید به راحتی می‌توانید از حقوق کسب و کار خود حمایت کنید. اکثر افرادی که قصد برند سازی و یا برندینگ را دارند با اطلاعات کاملی در این زمینه آشنایی کافی نداشته و این امر سبب می‌شود در یک بازه زمانی کوتاه بعد از ثبت علامت تجاری گرفتار مشکلات ناخواسته باشند.

برای بهره مندی از اطلاعات جامع در این زمینه می‌توانید با ما با شماره‌های موجود در تماس باشید، کارشناسان کاردان و حرفه‌ای ثبت آرکا  شما را به نحو احسن در برند سازی و ثبت علامت راهنمایی خواهند کرد. صاحب برند تا زمانی که بخواهد می‌تواند از برند یاد شده به تنهای بهره برداری کند و در صورت لزوم نیز اقدامات لازم برای اجاره حق استفاده دیگران در پیش بگیرد. همه مراحل در صورتی می‌تواند اصولی انجام شود که مقررات قانونی مندرج شده در این زمینه به دقت دنبال شده باشد. هیچ گونه سهل انگاری در این مورد پذیرفته نخواهد شد.

ثبت تضمینی برند با ثبت آرکا

موسسه ثبتی و حقوقی آرکا فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ با همکاری جمعی از قضات بازنشسته و وکلای دادگستری و کارشناسان مجرب شروع نموده و هم اکنون افتخار می‌کند که مشاور ثبت و حقوقی بیش از ۵۰۰۰ شرکت، ارگان و سازمان، تجار و کسبه، مدیر و کارآفرین در عرصه‌های مختلف بوده و در حال حاضر با ۲۵ وکیل و کارشناس خبره همکاری نموده و با پیشینه‌ای محکم، تجارب جمعی خود را در زمینه‌های ثبت شرکت، ثبت برند، کد اقتصادی، رتبه بندی، کارت بازرگانی و … در اختیار شما قرار می‌دهد.

منبع: ماهان مارکتینگ (دیجیتال مارکتینگ، سئو سایت، طراحی سایت، تبلیغ در گوگل)

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5008683

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =